1000 Burgemeester Veere houdt pleidooi Fietsenstalling station voor veiligheid van kinderen Middelburg breidt uit Speurhond gaat op zoek 26 WALCHEREN Politie dringt verkeerde woning binnen Vlissingen betrekt met nadruk de burger bij beleidsuitvoering. Raad, college en ambtenaren gaan op les om dat te leren. VLISSINGEN - Je lost problemen niet op door te denken op de ma nier die de problemen geschapen heeft; burgemeester Letty Dem- mers citeerde Albert Einstein in haar nieuwjaarstoespraak gisteren in het stadhuis in Vlissingen. De gemeente gaat in alle geledingen op cursus om de vierde geleding, de burgerij, beter in het vizier te krijgen. Vlissingen kan niet anders nu de gemeente financieel zo in de knel zit dat vernieuwende initiatieven en investeringen wel uit de koker van burgerij en bedrijfsleven moe ten komen. Vlissingen heeft naast het geijkte trio gemeente, ondernemers en onderwijs de burgers nodig als vierde samenspeler, stelde Dem- mers. Onder het huidig gesternte moet de gemeente wel op zoek naar nieuwe kansen en ideeën, conclu deert zij. Dat zal de komende pe riode met name nodig zijn op de terreinen sport en cultuur, ver wees Demmers naar de 'Agenda van herstel' die Vlissingen volgt. De gemeente wil volgend de her stelagenda vanaf 2016 zeven ton bezuinigen op cultuur, oplopend tot 2,1 miljoen in 2018. Voor de sport staat een bezuiniging ad 1,5 miljoen euro in 2018 op til, met hogere tarieven voor de gemeente lijke accommodaties, meer zelf werkzaamheid voor de verenigin gen en meer multifunctioneel ge bruik van de beschikbare voorzie ningen. De gemeente schoolt zichzelf om burgerinitiatieven beter op te mer ken en te ondersteunen. De ge meenteraad krijgt dit jaar een cur sus financiën en debatteren; er ko men bijeenkomsten over het sa menspel van raad, college en orga nisatie. En de ambtenaren wor den geschoold, kondigde Dem mers aan: „Steeds meer zal ge vraagd worden wat de mensen in Vlissingen willen in plaats van dat wij in het gemeentehuis den- ken te weten wat goed voor u is. Dat vraagt een andere manier van werken en daar gaan we met onze medewerkers mee aan de gang om ze daar voor op te leiden." In haar toespraak lanceerde Dem mers ook het nieuwe logo van de viering Vlissingen 700 jaar stads recht: een veelkleurige Vlissingse Fles, door vicevoorzitter van de raad Coen van Dalen in een lego- steentjesuitvoering onthuld. Er is ook een speldje met het logo, dat in een oplage van duizend stuks wordt verstrekt aan 'ambassa deurs' van de viering van zeven eeuwen stadsrechten, die groten deels vanuit bedrijfsleven en bur gerij moet worden betaald. De speldjes zijn nog in beperkte ma te af te halen bij de balie van het gemeentehuis. BRAND KERK Bij een 112-melding bleek een ver keerd adres te zijn doorgegeven. Een woordvoerder van de politie legt uit dat het om een spoedmel- ding ging. „Via het meldingsnum mer 112 hadden we doorgekregen dat op dat adres vermoedelijk een zelfdoding aan de gang was of al gebeurd. Dat verklaart het geweld waarmee de woning is geopend toen er op kloppen en bellen geen reactie kwam." Al snel bleek dat de melder het verkeerde huisnum mer had doorgegeven. Op het goe de adres, waar de politie naar enig speurwerk terecht kwam, bleek het niet om een poging tot zelfdo ding te gaan maar om een medi sche kwestie, die op dat moment met andere middelen werd opge lost. Niemand heeft er het leven bij moeten laten. De politie heeft de geschrokken bewoner van het verkeerde pand excuses aangeboden. Tijdens de drukbezochte, geani meerde nieuwjaarsreceptie in het Domburgse gemeentehuis hield Van der Zwaag onder meer een pleidooi voor veiligheid van 'zijn' kinderen: „In 2015 wil ik me, sa men met u, hard maken voor hun veiligheid." Samenwerking en eigen kracht waren sleutelwoorden in zijn re de. Hij bezigde wielertermen om zijn betoog te onderstrepen. „Zeeuwen kunnen als geen ander fietsen met tegenwind. Daar moet je kracht voor hebben. Dat kun je alleen doen, of in een waaier. Met behoud van je eigen identiteit, hou je elkaar dan sa men een beetje uit de wind." Van der Zwaag gaf de veranderende rol van de gemeente aan in een ci taat van hoogleraar Evelien Ton- kens: 'Formele, koude instellin gen zijn uit. Alles wordt verwacht van het warme en emotionele'. „Wij hoeven als overheid niet al tijd op kop te fietsen. Natuurlijk zitten we in het peloton, we facili- teren. We pakken steeds meer op samen met onze inwoners. Dat vergt lef. Soms moeten we daar voor helemaal achterin fietsen. Het wordt niet makkelijk, maar we hoeven niet alle etappes te winnen. Gelukkig is onze begro ting voor 2015 op orde, we zijn de goedkoopste Zeeuwse gemeente en onze inwoners zijn zeer actief in de gemeenschap en het land schap. Ook op digitaal gebied doen we steeds meer samen. Dat maakt ons ook kwetsbaarder. Cy bercriminelen worden steeds ge haaider." Vol vertrouwen besloot van der Zwaag: "Samen in die waaier maken we het verschil." De beugels voor fietsen worden onder andere vervangen door eta- gerekken. Hierdoor komen er in totaal 522 plaatsen bij. Daarnaast moet de uitbreiding ertoe leiden dat het aantal verkeerd geplaatste fietsen en fietswrakken afneemt. De uitbreiding wordt in drie stap pen uitgevoerd. Eerst wordt de fietsenstalling bij de taxistand plaats aangepakt. Etagerekken ne men daar de plaats in van de over dekte plekken. Na de plaatsing van de rekken is de stalling bij de bushaltes aan de beurt. Ook hier komen etagerek ken, verder worden de fietsbeu- gels aan de kant van de busbaan verwijderd. Aan de achterkant van het station komen meer fiets- beugels en een overkapping. Ver der wordt de straatverlichting aan gepast om de veiligheid te vergro ten. Op 5 april moet de uitbrei ding klaar zijn. Vlissingen krijgt burger in vizier door Claudia Sondervan Speldjes - een pin voor dames en een steker met slot voor heren - liet de ge meente maken voor de 'ambassa deurs' van de viering van Vlissingen 700 jaar stadsrechten. HOEK - Was het vuurwerk of toch iets anders? Die vraag staat de komende dagen centraal bij het onderzoek dat de technische recherche en vertegenwoordigers van de verzekering doen in de door brand verwoeste kerk aan de Langestraat in Hoek. Gisteren speurde een hond van de Landelijke Eenheid Speur- en Specialistische Dieren naar sporen van brandversnellende middelen. Over de bevin dingen van het dier werden gisteren geen mededelingen gedaan. De komende dagen heeft de kerkenraad overleg met bouwkundigen over wat er nog te redden valt. De buitenmuren staan nog overeind, maar binnen is het een grote ravage, foto Peter Nicolai GOES - Een bewoner van de Sleutel- kenswei in de Goese wijk Noord- hoek, keek zondagavond, terug van even weggeweest, vreemd op toen hij zijn huis in kwam. De politie had er zich een toegang geforceerd en het hele huis doorzocht. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - 'Kindermishandeling? Bemoei je er mee'. Een opvallende oproep van Veers burgemeester Rob van der Zwaag in zijn nieuw- jaarsspeech gisteravond. door Remi Mesu MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg begint over twee weken met het uitbreiden van de fietsen stallingen bij het station. Mensen worden nu al met borden gewaar schuwd dat ze hun fiets voor 19 ja nuari weg moeten hebben, daarna worden ze verwijderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26