'Naam klopt: Zeeland houdt van schaatsen' Opoe Miene zit aan het hoofd van vijf generaties Minderhoud-vrouwen 66 Veel mensen parkeerden hun auto op een plek waar het rustiger was 66 Het later mogen afsteken van vuurwerk heeft zeker een rol gespeeld 24 WALCHEREN VUURWERKSCHADE Het latere tijdstip voor het afsteken van vuurwerk en betere voorbereiding lijken vruchten af te werpen. De ijsbaan stond tot en met zon dag op de Markt in Middelburg en is daar gisteren afgebroken. Van 30 januari tot en met 22 fe bruari staat de baan in Zierikzee. Dat is voor het tweede jaar en Gabriëlse verwacht meer dan de zesduizend bezoekers van vorig jaar. „Tienduizend zou heel mooi zijn, maar niet helemaal reëel. Achtduizend is goed." Gabriëlse heeft vertrouwen in Zie rikzee, vooral ook omdat de loca tie goed is. „Rond het Havenplein staan historische huizen. Het is vergelijkbaar met Middelburg. Ook daar klopt het helemaal: het plaatje, de periode in het jaar. Voor Middelburg hoeven we niks aan promotie voor de ijsbaan te doen. We stonden er nu ook al voor het negende jaar. Het eerste weekeinde zien we meteen beken de gezichten. En positief is de sa menwerking met de horeca. Die ziet ons niet als bedreiging maar als aanvulling." Waar de goede resultaten in Mid delburg het gevolg zijn van 'een proces van jaren', is het Gabriëlse de eerste keer in Goes ook met een goed bevallen. Daar stond de ijsbaan bij het Omnium, waar ook de sportopleiding CIOS zit. „Ik zie wel potentie op die plek voor volgend jaar. Zo'n eerste jaar is altijd lastig en toch is het in Goes goed gegaan met vier- tot zesduizend bezoekers. Dat is niet top, wel een goede start." De ervaringen van deze winter in Vlissingen zijn Gabriëlse juist te gengevallen. Nou was de ijsbaan daar ook niet in de winter ge opend, maar al in oktober, vanwe ge de herfstvakantie. Bovendien wilde de stichting voorkomen dat de ijsbaan twee maanden achter een op Walcheren zou staan. Nu stond de baan in november in Goes en in december in Middel burg. „Het was in oktober echter veel te mooi weer om te gaan schaatsen, soms 19 graden." Daar komt bij dat de ijsbaan niet meer in de Zware Plaatwerkerij stond, zoals voorgaande jaren, maar in de Machinefabriek. „Die is veel groter en daardoor minder knus. De looproute vanuit de bin nenstad is ook minder gunstig dan naar de Zware Plaatwerkerij." Wisselen van periode en van loca tie is nooit handig en dat blijkt ook uit de bezoekersaantallen, zegt hij. „Die zijn gehalveerd. Ik weet niet of we volgende winter weer in Vlissingen staan en waar dan. Daar gaan we binnenkort met de gemeente over praten." Alles overziend klopt de naam van de stichting, vindt Gabriëlse: „Zeeland houdt van schaatsen." GOES - Wat containers, enkele ver keersborden, een paar paaltjes en straatmeubilair. Dat zijn tijdens de afgelopen jaarwisseling de 'vuurwerk-doelwitten' geweest in de meeste Zeeuwse gemeen ten. Wat vooral opvalt, is dat het tota le schadebedrag in vrijwel alle ge meenten een stuk lager is dan vo rig jaar. Dat kan te maken hebben met de aangescherpte regelge ving. Het vuurwerk mocht in te genstelling tot vorig jaar pas van af 18.00 uur worden afgestoken. De jaarwisseling heeft de gemeen te Kapelle volgens een eerste in schatting zo'n 17.500 euro gekost. Vijftien mille aan arbeidskosten en 2.500 euro aan materiële scha de. De schade aan de kolken is, zoals in de meeste andere gemeenten, nog niet te overzien. De schade aan gemeentelijke eigendommen is gehalveerd. Het lijkt er volgens de gemeente op dat de goede voorbereiding zijn vruchten heeft afgeworpen. Hierbij kan gedacht worden aan de afstemming tussen gemeente, politie en veiligheidsregio en het preventief verwijderen van onder andere afvalbakken. In Goes valt de schade op het eer ste gezicht mee. Een stuk of drie containers zijn beschadigd, wat verkeersborden en een paar paal tjes. De mensen van gemeentewerken in de verschillende dorpen en wij ken komen samen op een schat ting van zesduizend euro. Vorig jaar was dat negen mille en het jaar daarvoor 9.400 euro. Pas over een maand of twee, als er flink re- gen of sneeuw is gevallen, wordt duidelijk welke putten en kelders beschadigd zijn en hoe ernstig die schade is. De gemeente Veere schat dat de schade veroorzaakt door vuur werk de afgelopen jaarwisseling, rond de 2.140 euro zal liggen. Het gaat om schade aan een glijbaan in Koudekerke, twee komborden (een in het stadje Veere en een in Serooskerke), twee vuilnisbakken in Veere en het kapje van een lichtmast in Oostkapelle. In 2014 werd de gemeente nog geconfron teerd met een hoger schadebe drag (5.100 euro). Ook Noord-Beveland noteert min der schade door vuurwerk en an dere typische jaarwisselingsactivi teiten. Wat kapotte prullenbak ken, hier en daar en verkeersbord, maar geen hoger schadebedrag dan 1.245 euro. Nog altijd de helft minder dan vorig jaar toen het schadebedrag 3.950 euro bedroeg. In Vlissingen bedroeg het schade bedrag 10.369,45 euro. De schade in Tholen ten gevolge van vuurwerk lijkt ook minder dan vorig jaar. In 2014 was dit be drag circa 5.500 euro. Maar door dat er straatkolken zijn opgebla zen is daarvan de schade op dit moment nog niet bekend. In de gemeente Reimerswaal be draagt de schade 12.105 euro. Yer- seke spant de kroon met 7.500 eu ro. Vooral straatmeubilair moest het ontgelden. Middelburg, Schouwen-Duive- land en Borsele konden gisteren nog geen gegevens overleggen. „Met vijftien dorpen en een groot buitengebied duurt het nog even voordat we het totale overzicht hebben", aldus een woordvoerder van Borsele. Die vijf generaties vrouwen kwa men gisterochtend bijeen in ver zorgingscentrum Nieuw Sanden- burgh in Zanddijk, met mater fa- milias Jacomina Minderhoud als stralend middelpunt. Niet in dracht, maar 'op haar burgers' ver telt haar dochter Mieneke. „Ze wil de graag op haar boers, maar het is voor haar te moeilijk geworden om dat allemaal aan te krijgen. Ze heeft alles wel bewaard. Klein dochter Tonnie: „Ik geloof dat ze tot een of twee jaar geleden nog in dracht ging." Jacomina, bekend als opoe Miene, werd bijna 90 jaar geleden gebo ren in Arnemuiden. Ze woonde ruim veertig decennia aan de Langstraat. „Ze heeft er heel wat garnalen gepeld", vertelt Miene ke. „Wij trouwens ook". Twee jaar geleden verhuisde Jacomina naar Nieuw Sandenburgh. Daar heeft ze het erg naar haar zin. „Ze doet van alles. Ze zingt ook in het ouderenkoor. Het is wel grappig, vroeger was ze altijd thuis. Als we uit school kwamen, was ze nooit weg. Als we nu langs willen ko men, zegt ze vaak; nee dan ben ik er niet, ik heb het druk hoor", lacht haar dochter. Jacomina voedde zes kinderen op; vijf dochters en één zoon. Haar man voer bij Rijkswaterstaat. Hij overleed op 72-jarige leeftijd. Mie neke: „Heel Arnemuiden kende haar. Ze deed altijd alles voor ie dereen." Opoe Miene genoot giste ren volop. Ze vond alles 'gewel dig'. Zeker met haar achter-achter kleinkind in de armen. Schadebedrag vuurwerk blijft beperkt Het was een test, maar een ijsbaan in de Machinefabriek in Vlissingen in oktober is niet zo goed bevallen, zegt Patrick Gabriëlse namens Stichting Zeeland Houdt van Schaatsen, archieffoto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Vlissingen, Goes en Middelburg zijn weer voor een jaar tje uitgeschaatst, Zierikzee mag eind januari de ijzers onderbinden. Dan komt de ijsbaan van Stichting Zeeland Houdt van Schaatsen voor een maandje naar het Havenplein. „Het gaat door, de vergunning is weer rond", zegt Patrick Gabriëlse. door Frank van Cooten Peter Sinke Peter Sinke door Annemarie Zevenbergen ZANDDIJK - Glunderend zit ze te midden van haar vrouwen. Opoe Miene (89) uit Arnemuiden straalt als ze haar jongste achter-achter kleinkind Fleur vasthoudt. Met de geboorte van Fleur, drie weken ge leden, kwam de vijfde generatie Minderhoud tot leven. De vijf generaties moeders en dochters: vlnr Kimberley, Mieneke, Jacomi na (opoe Miene) met baby Fleur en Tonnie. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24