Regionale economie groeit Euro wordt i hoog tem minder wa Na de calorierijke decembermaand is de sportschool in trek. Het aantal aanmeldingen in januari varieert per school van 10 tot 200. De piek ligt in de derde week. Tombe onbekende koningin ontdekt in Egypte 21 Dokters voelen zich bij een verzoek tot euthanasie in toenemende mate onder druk gezet door patiënten en hun familie. 10 en 11 Wolken, maar ook beetje zon De economie in Zeeland groeit, zij het licht. Zeeuws-Vlaanderen blijft achter bij de rest. DEN HAAG - Van artsen die eutha nasie uitvoeren, voelt driekwart druk vanuit de patiënt en diens fa milie om het verzoek zonder meer in te willigen. Dat stelt art senkoepel KNMG na een enquête onder 450 huisartsen en specialis ten ouderengeneeskunde. Patiënten zouden steeds vaker denken dat ze recht hebben op euthanasie en artsen ervaren een verzoek dan als een eis waarbij ze amper of geen ruimte meer voe len voor een eigen afweging. KNMG-voorzitter Rutger Jan van der Gaag benadrukt dat een arts niet verplicht is euthanasie uit te voeren. Hij is niet verbaasd over de druk die artsen melden. Er wordt immers steeds vaker een beroep op hen gedaan. Bovendien zijn er 'nieuwe' dilemma's, zoals psychiatrische patiënten die niet verder willen, mensen met de mentie en levensmoeheid. „In de maatschappelijke en politieke dis cussie wordt vaak vanuit de pa tiënt gedacht: die moet over zijn eigen einde kunnen beslissen. Dat is ook goed. Maar de positie van de arts wordt vaak vergeten." Artsen vinden euthanasie ingrij pend, omdat het strafbaar is in dien onjuist uitgevoerd. Bijna de helft zegt er wakker van te liggen. Toch vinden verreweg de meeste artsen dat het erbij hoort, maar dat een patiënt het niet kan af dwingen door een wilsverklaring op tafel te leggen. Artsen geven ook aan het omgaan met de fami lie lastig te vinden. Van der Gaag spreekt van een spagaat. Zo vin den naasten het vaak moeilijk hun geliefde te zien lijden, terwijl de patiënt daarmee zelf wel kan omgaan. De KNMG vindt dat art sen en patiënten zo vroeg moge lijk in gesprek moeten gaan over het levenseinde. Patiëntenfedera tie NPCF vindt dat ook, maar be strijdt dat mensen geen recht heb ben op euthanasie. Voorzitter Wil na Wind: „Een arts mag een ver zoek weigeren, maar moet dan wél doorverwijzen." Petra de Jong van de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Le venseinde (NWE) wijt de druk aan onvoldoende ervaring bij art sen. „Daarom zijn er nu bij de Le venseindekliniek verpleegkundi gen en artsen die kunnen bijstaan in het proces." Verder wijst ze op de optie 'zelf doen'. „Dat belast de arts niet. Dan moeten we wel zor gen dat mensen de dodelijke mid delen niet illegaal via internet moeten aanschaffen." pagina 22 en 23: - Niet voor je lol, het is keihard werken - Jaarwisseling helpt mensen over de drempel - Commentaar CAIRO - Tsjechische archeologen hebben in Egypte de graftombe ontdekt van een voorheen onbe kende koningin. Het gaat vermoe delijk om de vrouw of moeder van farao Neferefre, die ongeveer 4500 jaar geleden aan de macht was. Dat berichtte de BBC. De naam van de koningin, Chent- kaus, stond in een inscriptie op een wand in de necropolis. Vol gens de Egyptische minister van Oudheden, Mamdouh el-Damaty, gaat het om Chentkaus III. De tombe werd gevonden in Abu Sir, ten zuidwesten van hoofdstad Cairo. In het complex ligt ook fa rao Neferefre begraven. 52% 48% Editie: Walcheren DINSDAG 6 januari 2015 257e jaargang nr. 4 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Arts: Euthanasie is geen recht door Francine Wildenborg pagina 2 en 3: Klappertanden na afloop euthanasie Run op de sportschool foto Hollandse Hoogte DE STELLING Reageeroppzc.nl Regels rond euthanasie zijn te streng UW MENING 391 reacties Handen af van moskeeën EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1