-0 0c leuke boodschap 0 0 Begraafplaats CONSUMENT 15 Eten wordt een feestje voor kinderen Zonnebril komt juist in de winter van pas Lunch gaat in een duurzaam zakje Verwen jezelf met Italiaanse chocola 2T Begraven of cremeren? Hoe en waar? De beslissing daarover moet goed zijn. Niet in alle gevallen krijg je de tijd lang en helder over deze vragen na te denken. Verstandig is dus er op tijd mee aan de slag te gaan. WAT KOST EEN UITVAART? De drie zussen hebben er tot op de dag van vandaag een onprettig gevoel bij. Toen hun moeder in 1992 over leed en werd gecremeerd, zorgde de uitvaartonderne mer dat de as later werd uit gestrooid. Wanneer dat precies gebeurde, weten ze niet. De exacte locatie kennen ze evenmin. Zo ging dat destijds. „Daar heb ben we spijt van. Moeder zorgde voor ons, wij later voor haar. Crematie was haar keu ze, daar staan we achter. Maar we hebben niet nagedacht over de allerlaatste vraag: wat doen we met haar as?" De keuze voor een laatste rustplaats maak je - wanneer het een crematie betreft - maar één keer. Begraven kan bij spijt, tegen hoge kosten, worden overgedaan. „Neem de tijd", adviseert Marion Polman, zelfstan dig uitvaartondernemer uit Brummen. „Het is niet voor niets dat wettelijk is vast gelegd dat crematoria as van een overlede ne pas na een maand aan de familie over dragen. Die tijd heb je minimaal nodig." Was het jaren geleden nog gebruikelijk as in afwezigheid van nabestaanden anoniem te verstrooien, tegenwoordig groeit het uit tot een afscheidsritueel dat de uitvaart zelf soms doet verbleken. In principe mag alles. Polman: „Je kunt as verstrooien op elke plek. In het bos, aan zee, in je eigen tuin, er gelden geen wettelijke beperkingen. Fat soenlijk is wel de eigenaar van het terrein vooraf op de hoogte te stellen." Regelmatig ziet Polman dat kinderen as van een overleden ouder bewaren om die later, wanneer ook de andere ouder over lijdt, gelijktijdig te kunnen verstrooien. Of bij te zetten in een urnenwand, een urnen graf of een glasmonument. „Het oplaten van een ballon of afschieten van een vuur pijl waarin een deel van de as zit, is een trend. Een mooi ritueel. Een ballon kun je nog lang nakijken. En daarna samen een borreltje drinken op het afscheid." Hoe belangrijk de keuze van een laatste rustplaats en het karakter van de afscheids- ceremonie is, weet de uitvaartondernemer al te goed. „De dood wordt niet vooraf aan gekondigd. Nabestaanden worden over mand door verdriet en overvallen door keu zes. Onterecht denken mensen dat proto collen die de uitvaartondernemer hanteert, hun enige optie zijn. Maar je mag de hele uitvaart zelf regelen. Het crematorium heb je alleen nodig voor de crematie zelf. Het klinkt oneerbiedig, maar in feite kan de kist bij de achterdeur worden afgegeven." De keuze voor een begraafplek is van ge meente tot gemeente anders. Soms kun je zelf kiezen, vaker krijg je er een toegewe zen. De kosten voor begraven en grafrech ten lopen sterk uiteen. Zo betaal je in Bar- neveld ruim 1.300 euro en in Doornenburg bijna de helft minder. Een eeuwig graf op natuurbegraafplaats Heidepol (Arnhem) kost ruim 3.000 euro. Pijnlijk vindt Pol man dat de hogere kosten voor begraven voor steeds meer mensen een reden zijn voor crematie te kiezen. „Dat zou niet zo moeten zijn." De behoefte een uitvaart en laatste rust plaats te kiezen die bij de persoon past, is een trend, vervolgt ze. „Een hulpmiddel is het uitvaartdraaiboek, dat veel onderne mers als leidraad voor het gesprek met na bestaanden gebruiken. Dit kan, ook als overlijden nog niet dichtbij is, als een soort wilsbeschikking worden ingevuld. Dat geeft rust. Voor jezelf, maar ook voor part ners en kinderen. Partners weten alles van elkaar, behalve als het om de uitvaart gaat. Een maand na het overlijden wordt het stil ler, begint het knagende schuldgevoel. Koos ik de goede kist, de juiste muziek, de beste locatie? Had de ceremonie intiemer of juist grootser moeten zijn? Van schuldge voel kun je letterlijk ziek worden." De vrijheid voor het verstrooien van as staat in contrast met het begraven van een lichaam. Hoewel, ook hier is te kiezen. Wie in het westen woont, maar de Achterhoek prachtig vindt, kan ervoor kiezen daar be graven te worden. Behalve traditionele ge meentelijke of kerkelijke begraafplaatsen bestaan er natuurbegraafplaatsen, die sterk in opkomst zijn. Daar vindt een overledene eeuwige rust; graven worden niet na tien tot dertig jaar geruimd. Natuurbegraafplaat sen hanteren wel regels, beperkingen en keuzemenu's wat betreft tarieven. Er mag geen steen of ander monument op het graf geplaatst worden. Overledenen gaan er ge ruisloos op in het natuurlijke landschap. DINSDAG 6 JANUARI 2015 Dit Din Din Smart-bord in de vorm van een bus maakt eten niet lekker der, maar in elk geval wel leuker. Het roestvrijstalen kinderbord is verdeeld in vijf afzonderlijke vakjes, waardoor je je kind altijd op een gemakkelijke en vrolijke manier te eten kunt geven. Ook onderweg blijft al het eten netjes op zijn plaats en gescheiden van el kaar met behulp van het kunststoffen deksel dat alle vakjes afsluit. Het Din Din Smart-bord (19,95 euro) van Inno- baby maakt van etenstijd een feestje en is een veilig en functioneel alterna tiefvoor bordjes, broodtrommels en bakjes. Het kinderbord is verkrijgbaar in de kleuren blauw, groen en roze. www.greenjump.nl Een zonnebril is niet alleen handig in de zomer, in de winter beschermt zo'n donkere bril je ogen tegen de laagstaande zon. Een veiligheidsac- cessoire, kortom. Een tikkeltje retro en dus helemaal modieus is het mo del The Dreyfuss van Komono. Voor 39,95 euro heb je een verfijnd ont werp dat elke outfit een kleurig ac cent geeft. De glazen bieden UV 400-bescherming voor je ogen en zijn gemaakt van krasbestendig poly- carbonaat. De scharnieren zijn extra verstevigd en de pootjes zijn verstel baar. De bril wordt thuisbezorgd compleet met een reinigingsdoekje en een oranje-blauw opbergdoosje. www.alittlebirdtoldme.nl (^iniiDuin De Boe 'n' Roll sandwich wrap is een handig en vrolijk alternatief voor de vervuilende plastic boterhamzakjes. Maar waar in een boterhamzakje maximaal twee broodjes passen, kan in de Boe 'n' Roll (8,95 euro) veel meer. Of je nu een grote of kleine eter bent, brood mee wilt of fruit, de Boe 'n' Roll is volledig aan te passen aan jouw wensen omdat er verschil lende maten zijn. Hij sluit gemakke lijk af met een klittenbandsluiting, waardoor ook grotere broodjes goed blijven zitten. En wanneer je de Boe 'n' Roll losmaakt, dient hij tegelijker tijd als placemat. Na gebruik neemt de Boe 'n' Roll weinig ruimte meer in. www.greenjump.nl Januari is traditioneel de maand om het een beetje rustig aan te doen met snoepen. Eet minder, maar wel beter, bijvoorbeeld zo af en toe een stukje van een super-de-luxe chocoladereep. Denk eens aan de Gianduia-chocolade van Caffarel, een Italiaanse top-choco- latier. Zacht en romig en lekker zoet. Je proeft een heel mooie, volle hazel- nootsmaak. Komt door de lokale 'gen tile delle longhe'-hazelnoten die er in verwerkt zijn. Sinds 1826 maakt Caf farel chocoladeproducten van hoge kwaliteit, fluweelzacht van smaak. De reep kost 3,49 euro. Bij bestelling van af vijftig stuks is bezorging gratis, dus neus vooral nog even rond op de site. www.1 OOOenl smaken.nl Uitvaart naar eige ens door Sandra van Maanen beeld De Persdienst Basistarief van uitvaartondernemer: 1.750 euro Kist: van 425 tot 1.400 euro (of meer) Crematie inclusief auladienst en condo leance: 1.250 euro Cremeren zonder extra's: 500 euro Begraven met grafrecht voor 20 jaar, 2 personen: 3.500 euro Begraven met grafrecht in algemeen graf, 10 jaar, gedeeld met vreemden: 1.350 euro Begraven op natuurbegraafplaats (eeu wig): 3.250 euro Kijk op www.uitvaart.nl voor een over zicht van alle (gemiddelde) kosten reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15