nsï Ui Ui Mi Mi M LN DL GRILKLN... houden we erin gooien we eruit Ml Ml Mï Ml Ml Ml M Ml Ml Mi VERDIEPING 11 n zoals Frankrijk en Italië, dan af zien van noodzakelijke economi sche hervormingen. Ze moeten hervormen om de economie in de eurozone, die in 2014 maar met 0,2 procent is gegroeid, aan te zwengelen. De acties van de ECB hebben grote invloed op de koers van de euro. Europese bedrijven hebben veel last van die dure euro. Vorig jaar zagen bedrijven als Akzo No bel en Philips hun winsten daar door teruglopen. Door voor hon derden miljarden bedrijfsobliga- ties en verpakte hypotheken op te kopen, zoals eind 2014, wil de ECB de economie een impuls ge ven. Samen met de lage rente (0,05 procent) waartegen ban ken kunnen lenen in Frankfurt, zorgt dat voor een dalende koers. 359 euro op zijn bankafschrift. Nu kost diezelfde iPad 419 euro, 60 euro meer dus. Wie vier nach ten in het New Yorkse hotel Comfort Inn logeert, betaalt daar nu 868 euro voor, 124 euro méér dan tien maanden geleden. Een vakantietripje naar het land van the brave and free kost dus een lieve duit meer dan afgelo pen zomer. Een gezin dat toen 12.000 dollar stuksloeg voor een campertripje langs de westkust, moet nu voor diezelfde dollars 1.450 euro meer neertellen. Datzelfde geldt, in iets mindere mate, voor een weekeindje Lon den. Flotel, restaurant en musi cal zijn 7 procent duurder gewor den dan enkele maanden gele den. Met dank aan de ECB en de Grieken. wakkeren. Maar dat gebeurt niet. In zulke omstandigheden grijpt de ECB naar een paardenmiddel: het importeren van inflatie. Daarvoor is het noodzakelijk dat de koers van de euro daalt, zodat import tegen dollarprijzen duur der wordt. Dat is wat er nu ge beurt. Hoe goedkoper de euro ten opzichte van dollar en Britse pond, hoe hoger de inflatie. Tot en met oktober 2014 importeer de Nederland voor 36,2 miljard dollar uit de VS. Dat kostte in maart 26 miljard euro. Nu moet voor dezelfde hoeveelheid goede ren 30 miljard euro worden be taald. Griekenland uit de euro, zou het dan echt? Nadat tijdschrift Der Spiegel zaterdag al suggereerde dat de Duitse regering daar mee kan leven, hintte de Franse presi dent Hollande gisteren ook in die rich ting. „De Grieken zijn vrij om hun eigen lot te kiezen", zei hij in een interview. Natuurlijk, het is geen expliciete aanmoe diging om eruit te stappen, maar Hollan de voedt opnieuw het idee dat een Grexit een optie is. Wat zit daarachter? Het is vooralsnog gis sen, maar het is niet ondenkbeeldig dat de uitspraken onderdeel zijn van een stra tegie in aanloop naar de Griekse verkie zingen, over drie weken. Alom wordt ge vreesd dat die gewonnen worden door Syriza, de oppositiepartij die zich niet neerlegt bij de voorwaarden van de in middels beroemde trojka van Europese Bovenstaand verhaal zou kunnen kloppen. Maar misschien klopt het ook helemaal niet. Mis schien willen Merkel en Hollan de wel echt dat Griekenland het schip verlaat. Ook daar is een aantal argumen ten voor te verzinnen. Wat niet wil zeggen dat er geen hoge prijs aan kleeft. Zoals hierboven al geme moreerd: een Grieks vertrek kost Europa kapitalen. Vanuit het Europese stabili- teitsfonds EFSF is inmiddels 140 miljard euro uitgeleend aan de Grieken. Om een idee te geven: het Nederlandse aandeel daarin is ruim 8 miljard. Au. Er is echter een maar, die al jaren boven de Griekse hulppakketen zweeft. Hoe reëel is het om te veronderstellen dat Athene die schuld ooit aflost? Aflossing vereist vele tientallen jaren van begro tingsoverschotten en politieke wil. De constante politieke onrust in het land Commissie, Europese Centrale Bank en Internationaal Monetair Fonds. Het zou kunnen dat Frankrijk en Duits land met spierballentaal de publieke opi nie willen beïnvloeden. O, dus jullie zijn het er niet mee eens, Syriza? Nou, dan is er een alternatief. Uit de euro. Wij kun nen dat opvangen. Wij hebben jullie niet meer nodig om de euro overeind te hou den. Dus we gaan niet opnieuw onder handelen. Het is meedoen of vertrekken. Merkel en Hollande beseffen donders goed dat een vertrek uit de eurozone voor de gewone Griek geen fijn vooruit zicht is. De Griekse overheid zal bank roet gaan. Het bankensysteem zal instor ten. De drachme moet weer worden inge voerd, maar zal zo weinig waard zijn dat de bezittingen van de normale Griek verkruimelen. De hoop is dat dit perspectief ertoe leidt dat de Griekse kiezer zegt: nee, natuur lijk is dat niet wat ik wil. En dat die kie zer vervolgens zijn stem toch maar geeft aan een partij die zich iets gematigder op stelt. Dat zou Europa weer goed uitkomen. De Grieken staan voor een slordige 240 mil jard in het krijt bij de trojka. Dat enorme bedrag zou foetsie zijn bij een Grieks bankroet. toont aan dat veel te hoog gegrepen is. Het devies van Merkel en Hollande zou dus ook kunnen zijn: één keer pijn lij den, en daarna zonder de notoire rotte ap pel Griekenland verder bouwen aan een veel stevigere eurozone. De inschatting is dan dat de mechanis- mes die inmiddels zijn opgetuigd (het EFSF, het Europese bankentoezicht) in staat zijn te voorkomen dat de crisis over slaat naar andere landen. Die overtuiging zou Merkel inmiddels hebben, als we de geluiden die dit weekend uitlekten via Der Spiegel mogen geloven. Ook politiek gezien zou een Griekse exit de situatie in andere probleemeconomie ën ten goede kunnen keren. Wanneer mensen daar zien welke verwoestende uitwerking de Grexit op de Griekse bevol king heeft, bedenken ze zich wel twee keer voor ze weer op protestpartijen als de Vijf Sterren Beweging (Italië) en Pode- mos (Spanje) stemmen. In die zin zou een Grexit de anti-eurobeweging in ande re landen juist de wind uit de zeilen ne men. Vooralsnog is het allemaal gissen en is het woord op 25 januari allereerst aan de Griekse kiezer. Pas dan blijkt wat die wil, en hoe de Europese regeringslei ders daar vervolgens mee omgaan. de loop van dit jaar nog een om mekeer komt in de dalende olie prijzen, gaat de inflatie in Europa oplopen. De euro zakt aanzienlijk sneller dan het Centraal Plan Bureau in december voorzag. Toen werd voor 2015 uitgegaan van een prijs van 1,24 dollar voor 1 euro. ABN heeft zijn verwachtingen gisteren aangepast en denkt nu dat de eu ro eind dit jaar 1,10 dollar kost en eind 2016 de verhouding 1 euro 1 dollar is. Of dat gaat gebeuren hangt ervan af of de ECB eind de ze maand besluit toch staatsobli gaties in de eurozone op de ko pen, waardoor de koers van de eu ro ten opzichte van de dollar ver der daalt. Ook speelt mee of de Amerikaanse centrale bank, de Fed, deze zomer besluit de rente te verhogen nu de economie daar weer op toeren komt. De woorden van Mario Draghi en die van Janet Yellen, de baas van de Fed, zullen op een goudschaal tje worden gewogen. Een rente verhoging in de VS heeft tot ge volg dat beleggers nog meer eu ro's en andere valuta gaan inrui len tegen dollars waar meer rende ment op kan worden gehaald. Dat zal tot gevolg hebben dat de munten van opkomende econo mieën onderuitgaan en de groei van de wereldeconomie stag neert. Datzelfde gebeurde begin vorig jaar. Een Amerikaanse rente verhoging ligt uiterst gevoelig en heeft grote gevolgen. Vandaar dat veel economen betwijfelen of Yel len de eerste renteverhoging sinds 2006 snel gaat doorvoeren. DINSDAG 6 JANUARI 2015 waard door Sander van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11