Buurtwachten in Smerdiek willen door Je mag ook helemaal niks meer in dit land Zaterdag 13 juni 2015 www.deltaridefortheroses.nl De allerbeste wensen voor 2015! él Zeeland: Fiets met ons mee! Millenniumgemeente Tholen deelt weer uit SCHOUWEN-DUIVELAND 35 25 km, 50 km, 80 km en 120 km Volgens Westveer is het overgrote deel van de inwoners positief over het werk van de buurtwach ten, die gemiddeld drie keer per week een ronde maken. „We ho ren vaak dat mensen blij zijn met ons en dat de agressiviteit onder de jeugd is afgenomen." De buurtwachten doen natuurlijk veel meer dan alleen de jongeren vermanend toespreken als ze zich misdragen. „We zijn in de breed ste zin van het woord de ogen en oren van de buurt", stelt West veer. „Zo was er een mevrouw die al anderhalf jaar klaagde over een gevaarlijk stuk trottoir. Ik heb er foto's van gemaakt en naar de ge meente gestuurd. Binnen ander halve week was het opgelost." Vol gens de coördinator bieden de buurtwachten ook een luisterend oor. Als iemand zijn hart wil luch ten, wordt daar de tijd voor geno men. „En we geven tips, op aller lei gebieden. Zo hebben we een cursus gehad die ons in staat stelt om mensen te helpen hun huis brandveiliger te maken." Het contact met de jeugd is wel een punt van zorg. „Het lukt ons nog niet om met jongeren in ge sprek te gaan. Als ze ons zien aan komen, gaan ze er vaak vandoor. Dat is jammer, want wij zijn geen boemannen. We willen gewoon een fatsoenlijk gesprek met ze aangaan." De coördinator zou graag wat jongeren bij zijn team hebben. „Al begrijp ik best dat dit moeilijk ligt. Aansluiting bij ons zullen ze toch al snel als verraad naar hun maten zien." Westveer zou het team, dat nu uit acht mensen bestaat, graag uit breiden tot een man of twintig. Met name vrouwen en allochto nen zijn meer dan welkom. „Wij willen graag een afspiegeling van de samenleving zijn. Nu hebben we slechts één vrouw." Door de gemeente is een enquête onder inwoners gehouden. Mede op basis daarvan wordt besloten of de buurtwachten verder mo gen. Westveer hoopt op een posi tief besluit. „Wij willen absoluut door!" Het is half vier als William West veer en Leen Heijboer beginnen aan hun surveillance. Het knalt aan alle kanten. De twee vrijwilli gers van het buurtpreventieteam gaan op het geluid af hebben al snel prijs. De jongens die in een brandgang aan de Bloemenlaan knalvuurwerk aan het afsteken zijn, schrikken zichtbaar als ze worden betrapt door de twee mannen in hun gele hesje. West veer stelt ze gerust. „We willen jullie er alleen op wijzen dat je pas vanaf zes uur vuurwerk mag afsteken", zegt hij. „De politie rijdt vandaag extra rondjes. Als je gepakt wordt, ben je al je vuur werk kwijt en krijg je een boete van honderd euro. Da's toch zon de?" De jongens knikken en betuigen spijt. „We zullen wachten tot zes uur", zegt één van hen. Daarna maken ze zich snel uit de voeten. Even verderop, in de Plevierlaan, zijn een handvol kinderen en een vader beduidend minder onder de indruk van de vermanende woorden van de buurtwachten. „Het is ronduit belachelijk dat de jeugd overdag niet meer mag knal len", zegt ze man. De sfeer wordt een beetje grimmig als hij ziet dat er foto's worden gemaakt. „Hé, waarom maak je foto's van me?", vraagt hij aan de fotograaf. „Ik wil dat je ze wist. Zorg maar dat ik niet in de krant sta, want ik weet je te vinden." Westveer en Heij boer houden hun praatje, maar hebben in de gaten dat ze tegen dovemansoren praten. Als ze net zijn doorgelopen klinkt een heel harde knal. „Nu zijn ze gewoon aan het provoceren", constateert Heijboer. „Eigenlijk zouden we de politie moeten bellen." Westveer knikt, maar beide heren besluiten het er toch maar bij te laten zitten. „Laten we het niet op de spits drijven." Even later spot het duo een groep je jongeren aan de Westpoort. Als ze de twee mannen in hun opval lende hesje zien aankomen, slaan ze op de vlucht. De buurtwach ters zijn niet voor één gat te van gen en zetten de achtervolging in. Ze zien nog net hoe het groepje het dorpsbos in vlucht. Westveer zet een luide stem op. „Hé, kom eens terug!" Alleen vier meiden zijn stoer ge noeg om dat te doen. Ze zeggen zelf niks te hebben afgestoken en niet bekend te zijn met de nieu we regels. „Pfff, je mag ook niks meer in dit land", verzucht één van de meiden. „Ik heb die regels ook niet gemaakt", brengt West veer ter verdediging in. „Ik zeg het alleen maar voor jullie eigen bestwil, zodat je je zakgeld langer kunt houden, want de boete die je krijgt is niet mals, hoor!" Ride for the Roses Het meeste geld, 4500 euro, gaat naar een project in het dorpje Poa in Burkina Faso. Er worden klein schalige pluimveebedrijven mee opgezet, waarmee jongeren kun nen kunnen voorzien in het le vensonderhoud van zichzelf en hun familie. Poa is het plaatsje waar de jongerenraad zich eerder al voor inzette. Er werd geld inge zameld voor de komst van een wa terput en een schooltje. Een project voor hulp aan aids- en weeskinderen in Kenia krijgt 3500 euro en datzelfde bedrag gaat naar een opvanghuis voor be jaarden in Ethiopië. Het wordt be steed aan onder meer de komst van een waterput en een perso- nenbusje. Tenslotte gaat 2500 eu ro naar de Compassion Marathon, die wordt gelopen in Thailand. Het doel achter het evenement is het bestrijden van armoede. Op initiatief van de CU werd Tho len in 2008 Millenniumgemeente. Elk jaar gaat geld naar enkele goe de doelen. Er moet wel een Thool- se link zijn, bijvoorbeeld door be trokkenheid van iemand uit Tho len bij een project. ZATERDAG 3 JANUARI 2015 door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Bijna een jaar is het buurtpreventieteam in Sint-Maartensdijk nu actief. „Het gaat hartstikke goed", zegt coördi nator William Westveer. „We ho pen dat we door mogen." SINT-MAARTENSDIJK - Op oudejaars dag was het buurtpreventieteam volop actief in Sint-Maartensdijk, onder meer om de jeugd erop te wijzen dat pas vanaf zes uur vuur werk mocht worden afgestoken. De PZC liep een rondje mee. m. verbindt Ten bate van: KWF KANKER BESTRIJDING RIDEmf ROSES THOLEN - Burgemeester en wethou ders van Tholen hebben bepaald waar de zogeheten millenniumsub sidies dit jaar naartoe gaan. Deze jongens zijn onder de indruk als ze worden toegesproken door William Westveer (rode jas) en Leen Heijboer. foto Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 86