Na brand laait discussie over verbieden van vuurwerk op 66 Het hart van Hoek 34 SCHOUWEN-DUIVELAND BRAND HOEK Brand in Protestantse kerk treft Hoek letterlijk in het hart. is weg. HOEK - „De beste wensen, eeh! Ja, vöö judder oek!" Hoe bizar kan het zijn. Elkaar het beste gunnen voor 2015 en dan samen de blik op een macaber tafereel richten. Voor Hoek had het jaar niet slech ter kunnen beginnen. Het dorp is letterlijk in het hart getroffen. Naast de ingang van de door vlam men verwoeste Protestantse kerk staat een Bijbeltekst op de buiten gevel, die ongeschonden uit de strijd is gekomen. 'Er is geschre ven Mijn huis zal een huis des ge- beds genaamd worden'. Een ge bedshuis dus. Dat was het al sinds 1905, maar nu lijkt het veel meer op een spookhuis waar de duivel flink huis heeft gehouden. Waar de kerkdiensten op zonda gen doorgaans zo'n honderd men sen trokken, heeft het godshuis vrijdagochtend veel meer aantrek kingskracht. Het is een komen en gaan van mensen. „Normaal ko men ze hier allemaal voor de voet bal, maar nu voor de kerk", zegt een man. Terwijl een supermarkt medewerker het dak van de C1000 van roet ontdoet, slaat hij met veel inwoners het droevige re sultaat van de verwoestende vuur- De molen en de toren zien, dat was thuiskomen de eerstvolgende keer het dorp binnenrijden." Ook Jaap Verhage is nog van slag. „Ja, Hoek stond landelijk in de be langstelling. Nou, ik had liever ge had dat Gaston van de Postcode Loterij ons nationale bekendheid had bezorgd." Voordat hij op zijn fiets stapte, keek hij uit gewoonte altijd even naar de weerhaan op de toren spits. Hij zal de windrichting voortaan anders moeten achterha len. Dat is nog nauwelijks te be vatten. Ina Peperzaak verwoordt het treffend. „Het hart van Hoek is weg. De molen en de toren zien, dat was thuiskomen." zee gade. „Als dit écht is veroor zaakt door vuurwerk, dan moet het nu maar eens afgelopen zijn. Straks gaat de molen ook nog in de fik!" Natuurlijk heeft iedereen het over de oorzaak. Een stroomstoring? Kan. Vuurwerk? Waarschijnlijk. Hoek heeft immers een reputatie als het om knallende jaarwisselin gen gaat. En ook in de afgelopen nieuwjaarsnacht ging het weer flink en lang tekeer. Maar wat nu vooral overheerst, is verdriet en ongeloof. „De kerk was veel meer dan een kerk. De scholen vierden er kerstvierin gen, er was de Dag van de Mu ziek, je kwam er voor een doop, bruiloft of begrafenis... Het was een centraal punt. Ook voor men sen die nooit naar de kerk gaan", vertelt Ellen Minderhoud. Debora Koster sluit zich daarbij aan. „Op kerstavond hebben de ka tholieken, protestanten en christe lijk gereformeerden er nog samen een dienst gehouden. Dat was een kippenvelmoment, het gaf een echt Hoek-gevoel." „Wij zijn 'ordinaire' ramptoeris ten. Erg, hè", zegt een Walchers stel. „We gaan op familiebezoek in Biervliet, dus we komen langs Hoek. Dan ga je toch even kij ken." Het drama in Hoek bereikte al snel veel oud-inwonersmet veel telefoonverkeer naar de geboorte streek als gevolg. „Toen ik op Twit ter foto's zag, kon ik het nog am per geloven", vertelt Carien de Graaf-Verhoef uit Utrecht. „Mijn eerste zorgen gingen uit naar mijn zus, haar gezin en hun huis vlakbij de kerk, maar nu vind ik het echt een raar idee dat de skyli ne van Hoek is veranderd. Het beeld van de molen en de kerk hoort bij Hoek. Het is de kerk waar ik als klein meisje met opa en oma naar toe ging. Ik heb daar ook afscheid van hen genomen. Het zal wel even gek zijn als we „Elk jaar hield ik mijn hart al vast", zegt Giel van Boom, lid van de dorpsraad Hoek en raadslid in Terneuzen, „vooral voor de molen trouwens. Het is een groot won der dat die alle nieuwjaarsvierin gen heeft overleefd." Toch is Van Boom evenals voorzitter Iwan de Groote van de dorpsraad niet voor het zomaar verbieden van vuurwerk. „Het is altijd al zo geweest in Hoek dat jongeren het Nieuwjaar even goed inknallen", geeft De Groote aan. Van Boom voegt daar aan toe dat je wel regels kunt in voeren, maar 'dan moet je ook kunnen handhaven'. Elsa van Hermon van stichting De Hoekse Rakkers wil in elk ge val over een vuurwerkverbod voor de omgeving van de molen en de Markt praten binnen de dorpsraad. De Groote: „Daar gaan we het zeker over hebben, maar het is altijd lastig gebleken jonge ren daarbij te betrekken." Volgens burgemeester Jan Lonink De Hoekse Rakkers willen over een vuurwerkverbod voor de omgeving van de molen en de Markt praten moet de oplossing worden ge zocht binnen de dorpsgemeen schap Hoek. „Alleen verbieden van vuurwerk zal niet helpen. Het gaat dan de illegaliteit in. We moeten er met z'n allen voor zor gen dat de traditie kan blijven zonder overlast." Het bestuur van de Protestantse gemeente in Hoek heeft vrijdag besloten de kerkdiensten deze maand te houden in de kerk van de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt in Hoek. Of de afgebrande kerk uit 1905, een Rijksmonu ment, wordt herbouwd, is onge wis. „Alles is nu nog te emotio neel", aldus Siersema. „De komen de weken praten we daarover, met verzekeraar Donatus Verzeke ringen." Het interieur van de kerk, met on der meer een historische preek stoel, is volledig verwoest. Recher cheurs zijn vrijdag in de kerk ge weest, maar brokstukken kwa men door de harde wind naar be neden. Het onderzoek wordt maandag hervat, onder meer met speciaal opgeleide honden. Gods meer huis Hoek lijkt nu op een spookhuis door Raymond de Frel Ina Peperzaak Een dag nadat een vuurzee de kerk verwoestte, was het een komen en gaan van belangstellenden, foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf HOEK - Of de oorzaak vuurwerk is geweest of niet, de verwoestende brand in de Protestantse kerk van Hoek heeft de discussie over het vieren van oud en nieuw in het dorp wel flink doen oplaaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 85