Eerste duinvalleien zijn weer kaal en schraal Geen bomen maar wallen rondom TonS Mosterd stickert aquacultuurbedrijven Zeelandbrug voor Lendahand 32 SCHOUWEN-DUIVELAND MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN Passend bij goede voornemens voor 2015 begonnen gisteren al weer de lessen Meer Bewegen voor Ouderen O de m de le cv „Ja er zijn stukken die toch sterk van karakter zijn veranderd", ver telt Ted Sluijter van Natuurmonu menten. „Er is een behoorlijke op pervlakte aangepakt, op verschil lende plekken. Er zijn drie grote duinvalleien aangepakt en zeven tot acht kleintjes." In drie jaar tijd krijgen de Zeepe duinen een ander aanzien. De wildgroei aan bomen en struiken wordt weggehaald en daarvoor komt een duingraslandschap te rug. Redelijk kaal met hier en daar een struik, een boom of groepje bomen. Een gebied waar in weer bloemrijke natte duinval leien komen, waar kleine zandver stuivingen plaatsvinden en waar zeldzame dieren als de levendba- rende hagedis en de blauwvleugel- sprinkhaan zich prettig voelen. Door bijvoorbeeld autoverkeer of de landbouw komt veel stikstof in de lucht en dat heeft een enor- De eerste fase van het pro ject natuurherstel Zeepedui nen bij Burgh-Haamstede is inmiddels afgerond me impact op de natuur. De stik stof slaat neer in de bodem en die wordt daarmee voedselrijk. Dat is ook in het duingebied gebeurd en daardoor is het duinlandschap bij Burgh-Haamstede in de afgelo pen tientallen jaren in rap tempo veranderd. De schrale duingron- den met zandverstuivingen zijn veranderd in een groen landschap met voedselrijke bodem. In dit landschap gedijen bomen zoals de berk of Amerikaanse vogelkers uitstekend. Deze bomen woeker den dan ook enorm in de afgelo pen jaren waardoor heel het open gebied dreigde dicht te groeien. Het project om weer een open duinlandschap te maken is begon nen op de rand van bos en duin, bij de Adriaan van de Weijdeweg. Met grote machines zijn heel veel struiken en bomen de grond uit getrokken en is gedeeltelijk de voedselrijke toplaag verdwenen. „Je kan nog goed zien dat er is ge werkt, zeker nu het winter is. Er zitten geen bladeren aan de bo men en het is allemaal grijs en donker. Maar komende zomer wordt het al groener en als ik het afmeet aan gebieden op Voorne en Goeree waar we iets soortge lijks hebben gedaan, zul je over twee jaar al veel meer sfeer heb ben", zegt Sluijter. Het project ligt nu even stil. Na het broedseizoen, waarschijnlijk in augustus of september, wordt het werk hervat in het midden van de Zeepeduinen. Dat is (nog) meer zichtbaar voor mensen om dat daar veel wandelpaden lopen. In 2016 start fase drie. ZIERIKZEE - „We gaan zitten in ac tieve houding, dus: Rechtop, voe ten plat op de vloer, borst vooruit, schouders iets naar achteren en navel richting ruggengraat trek ken." Het is 2 januari, 's ochtends half tien. Tijd om de zaken maar di rect serieus aan te pakken vindt beweegcoach Renée Post van Ei- landzorg. Haar groepje in zorgcen trum De Wieken in Zierikzee is wat kleiner dan anders. Sommi gen zijn nog met vakantie of ver toeven nog in de sfeer van de feestdagen, maar de zes deelne mers die er zijn, hebben er duide lijk zin in. Na al die oliebollen - 'ze waren fantastisch, ik had ze zelf gebakken', zegt een van de da mes - wordt het tijd weer eens wat aan de conditie te doen. Terwijl The Bangles op de achter grond I don't wanna loose your love kwelen, maken de deelnemers hun nek- en schouders los, strek ken hun armen zo hoog mogelijk, draaien hun polsen om en om, be wegen hun vingers alsof ze piano spelen en zetten hun benen in de - en de X-stand, want dat maakt e enkels zo lekker los. De war- ung-up gaat verder met bewegin- ;n achter de stoel: zwaaien met s benen, knieën optillen, wiebe- n op tenen en hakken en als het /en kan zo ver mogelijk doorzak ken op je hurken. Niks moet, ie der mag zijn eigen grenzen bepa len, maar Renée Post stimuleert wel die zo breed mogelijk te leg gen. Harry Bellafonte (Shake, sha ke, shake Senora) jaagt het tempo ook wat hoger op, maar bij de to nen van André Rieu gaat het net weer wat kalmer aan. Na de warming-up volgt de kern van de les: het werken met steeds andere materialen. De beweeg coach komt met iets nieuws: een soort hockeysticks die op de stoel ook als rekstok gebruikt kunnen worden. Als uiteindelijk ook het balletje erbij komt en het wed strijdelement wordt toegevoegd, wordt het allemaal net wat fana tieker. Het is de bedoeling de bal tussen de stoelpoten bij de ander in het doel te schieten. Dat lukt de jongste deelneemster - ze wordt volgende week 80 - drie keer, waarmee ze topscoorster is. Eilandzorg biedt de lessen MBvO op locatie elke vrijdag aan in De Wieken (9.30 -10.30 u.); In Steen- zwaenshof in Nieuwerkerk (11.00 -12.00 u.) en in De Veste, Man huisstraat 32, Zierikzee (13.30 - 14.30 uur). De lessen zijn voor ie dereen toegankelijk. De kosten voor een knipkaart zijn 22,50 voor tien lessen. Een eerste proefles is gratis. Er zijn op die plaats al twee onder nemers (in de tong en in de za gers) actief en een derde heeft zich gemeld. Het in opdracht van de gemeente Noord-Beveland op gestelde inpassingsplan levert de ondernemers - zowel de al geves tigde als de nieuwkomers - een setje spelregels op aan de hand waarvan ze hun bedrijf kunnen inpassen. Burgemeester en wet houders van Noord-Beveland kie zen voor de 'light-versie' van het door Bosch Slabbers Landschaps architecten opgestelde stuk. Dat heeft dan vooral betrekking op de smalle steile grondwallen die be bouwing en werkruimte moeten gaan afschermen. De hoogte van deze wallen staat in een bepaalde verhouding tot de hoogte van de nok van de gebouwen en omrin gen niet volledig. Het is niet de bedoeling dat er straks niets meer van de bedrijvigheid zichtbaar is. Op verzoek van de ondernemers die in de aquacultuur pionierend zijn, is gekozen voor een sobere en doelmatige aanpak. Of zoals burgemeester en wethouders zeg gen: „We willen wél het land schap zo keurig mogelijk hebben, maar het hoeft niet goudgerand te zijn". De ontwikkelingen in de Oud Noord-Bevelandpolder hebben vooralsnog betrekking op een ge bied van 30 hectare, gelegen aan de voet van de Zeelandbrug. Die potten zijn nu allemaal ver kocht en - nóg belangrijker - alle projecten die via Lendahand on der de aandacht zijn gebracht, zijn gefinancierd. Lendahand is een crowdfunding- platform met projecten op de Fili- pijnen en in Colombia. Belangstel lenden kunnen leningen verstrek ken aan ondernemers in de meest uiteenlopende branches. Zelf stap te Schröer anderhalf jaar geleden in om ondernemers in de levens middelenbranche te steunen. Hij vond het zo'n goed initiatief dat hij besloot via zijn sauzen recla me voor de organisatie te maken. „Het loopt zó goed, en dat komt natuurlijk niet alleen door ons, dat ze op dit moment zelfs uitver kocht zijn." Het afgelopen jaar werd via Lendahand voor een dik ke 900.000 euro in projecten geïn vesteerd. Vanaf volgende week ko men weer nieuwe projecten be schikbaar. Schröer zet zich met zijn bedrijf al jarenlang in voor duurzaamheid. Zo worden zijn sauzen voor 100 procent met zon- ne-energie gemaakt. Rechtop en navel naar de ruggengraat Aan de rand van het bos is een grote duinvallei weer kaal gemaakt. Dit is onderdeel van een groot herstel project Zeepeduinen. foto Dirk-Jan Gjeltema ge door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De eerste fase van het natuurherstel in de Zeepe duinen bij Burgh-Haamstede is af gerond. De grote tractoren en graafmachines zijn vertrokken en komen pas na de zomer terug. Het resultaat van de eerste maanden werk is goed te zien. door Ali Pankow Meer info: Tel.nr. 06-13949011 (be weegcoach Renée Post) of info@eilandzorg.com Het echtpaar Rie en Han Dorst neemt met veel plezier deel aan het uurtje 'Meer Bewegen voor Ouderen', foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman COLIJNSPLAAT - Bomen zijn niet handig als je bedrijven die in de aquacultuur actief zijn aan het zicht wilt onttrekken. Bladval zorgt in de omgeving van bassins voor grote overlast. In de Oud Noord-Be- velandpolder, aan de oostkant van de Zeelandbrug aan Noord-Beve- landse zijde, gaan vooral graswal- len de dienst uitmaken bij de land schappelijke inpassing van bedrij vigheid. ZIERIKZEE - Op 15.000 potten mos terd en mayonaise plakte Ton Schröer van het Zierikzeese bedrijf TonS Mosterd een sticker om aan dacht te vragen voor Lendahand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83