Kamer: goede zorg vereist goed eten Ontdek Ierland Artsen weten niet altijd wat beste behandeling is Saskia Noort verliest rechts zaak om vermeend plagiaat BINNENLAND 7 Rondreizen Burgemeesters ruilen tijdelijk van stad Burgemeester Geke Faber (PvdA) van Zaanstad en burge meester Theo Weterings (VVD) van Haarlemmermeer ruilen vanaf 19 januari twee weken van stoel. Voornaamste doel is eikaars gemeente (elk rond de 150.000 inwoners) be ter te leren kennen. Door de ruil kunnen ze onder meer er varing opdoen met onderwer pen die in hun eigen gemeente niet of minder spelen. Man opgepakt voor fatale steekpartij De politie heeft een 22-jarige man uit Tilburg gearresteerd voor de steekpartij die donder dagavond een 23-jarige stadge noot het leven kostte. In de nacht na de steekpartij werd de verdachte opgepakt in een huis in Den Bosch, maakte de politie gisteren bekend. Het slachtoffer werd in de middag hevig bloedend op straat gevon den. De man overleed korte tijd later in het ziekenhuis. Kinderen raken hand kwijt door vuurwerk Drie jongens zijn donderdag ge wond geraakt aan hun handen toen vuurwerk ontplofte. Een 11-jarige jongen verloor op don derdag in Amsterdam zijn hand toen hij vuurwerk afstak dat hij op straat had gevonden. Ook in Den Haag was niet-ont- ploft vuurwerk de boosdoener. Een 10-jarige jongen raakte zijn hand kwijt. Over een 18-ja- rige man uit Deurne is niet be kend hoe hij eraan toe is. Dodelijk schot blijft onbestraft De 31-jarige Khalid A. krijgt geen straf voor het doodschie ten van de 34-jarige Serviër Da- libor Spasic. Dat heeft de recht bank in Amsterdam gisteren bepaald. A. schoot Spasic op 27 december 2013 dood. Het slacht offer overleed enkele uren la ter in een ziekenhuis. Volgens de rechtbank kan niet worden uitgesloten dat er sprake was van een noodweersituatie. DEN HAAG - Waarom we het decen nia hebben geaccepteerd dat er smakeloos en vitamineloos voed sel werd geserveerd in de zorg, weet ChristenUnie-Kamerlid Carla Dik niet. Maar dat het snel afgelopen moet zijn, is haar nu helder: „Het is ongezond, duur en slecht voor het milieu." Een meerderheid van de Tweede Kamer is het met haar eens. De motie van Dik en PvdA'er Lea Bouwmeester om te zorgen dat goede voeding een onderdeel wordt van ziekenhuiszorg, werd onlangs aangenomen. Minister van Volksgezondheid Edith Schippers (VVD) moet gaan onderzoeken hoe dat te realiseren is. Dik heeft goede hoop: „Je ziet nu op verschillende plekken in het land de bewustwording groeien. Het is beter voor de patiënt, maar het drukt ook de zorgkosten door dat je minder voedsel verspilt. Uit onderzoek blijkt dat 20 pro cent van de ziekenhuispatiënten ondervoed is. Op Marktplaats wor den grote hoeveelheden kant-en-klaar medische dieetvoe ding aangeboden omdat het niet te drinken is. Terwijl er zo veel mogelijk is. In het Gelderse Vallei Ziekenhuis wordt a la carte gege ten en verbouwen ze verse groen ten in de tuin. Tot groot genoegen van patiënten en artsen, want on dervoeding kan schadelijk zijn." Elke dag sterft er één persoon in het ziekenhuis aan ondervoeding, blijkt uit een onderzoek van onderzoeksbureau SEO. Van de thuiswonende ouderen lijdt liefst 35 procent aan onder voeding. Dik: „Juist nu het kabinet inzet op langer thuis wonen, moet ook daar echt aan voeding worden ge dacht. Waarom is eten onder maats, juist op het moment dat het slecht met je gaat?" Medisch specialisten weten vaak niet wat de juiste behandeling voor hun patiënt is. Artsen kun nen vaak kiezen uit meerdere be handelingen. In onderzoek van de Orde van Medisch Specialis ten en EenVandaag geeft 61 pro cent van hen aan in minstens een kwart van de gevallen niet te weten wat het beste is. Aan het onderzoek deden ruim twee duizend artsen mee. Veel specialisten vinden dat er meer onderzoek moet komen naar wat de beste behandeling is. Dat is op termijn kostenbespa rend. Vooral de overheid en de zorgverzekeraars moeten die on derzoeken betalen, zeggen de specialisten. Ruim 60 procent van de geën quêteerde artsen werkt in een al gemeen ziekenhuis, ruim 20 pro cent in een academisch zieken huis. De rest elders. Artsen in al le disciplines hebben aan het on derzoek meegedaan. Voorzitter André Rouvoet van Zorgverzekeraars Nederland zegt dat zijn organisatie open staat voor onderzoek. Wel bena drukt hij dat kritisch gekeken moet worden naar de voorgestel de onderzoeken. „Het gaat om premiegeld van de Nederlan ders." Het is Saskia Noort niet gelukt het boek Het Reservaat van Liselotte Stavorinus uit de han del te laten halen. De thriller schrijfster en haar uitgever von den dat Het Reservaat te veel lijkt op de bestseller De Eetclub en wa ren naar de rechter gestapt om de thriller te verbieden. De rechtbank in Lelystad oor deelde echter dat beide romans weliswaar veel gelijkenissen ver tonen, maar dat er óók veel ver schillen in zitten. Noort kan daardoor geen beroep doen op auteursrechtelijke bescherming, stelde de rechter. Beide thrillers spelen zich afin een rijke gemeenschap, waar mensen rondrijden in dure ter reinwagens en waar witte wijn drinkende dames met zonnebril len in aanraking komen met 'fou te mannen'. In beide boeken ko men een tv-producent en een binnenhuisarchitecte voor. Noort had 29 punten aangedra gen waarop Het Reservaat te veel overeen zou komen met De Eet club, zoals het feit dat de hoofd persoon een zwart jurkje aan trekt voor een etentje. Volgens de rechter zijn de meeste pun ten basaal en voor de hand lig gend, waardoor er geen auteurs rechten op kunnen rusten. Hello Ireland De wereld is Kras Ga naar Kras.nl/ierland of bel 0900-9697i5cPm 7 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. ZATERDAG 3 JANUARI 2015 HAARLEM TILBURG AMSTERDAM AMSTERDAM Mare Aldewereld krijgt een lekke re maaltijd in het Alrijne Zieken huis. Voedsel wordt steeds belang rijker in ziekenhuizen, foto HH HILVERSUM Schrijfster Saskia Noort. foto Marco Okhuizen/HH LELYSTAD Raak in de ban van steile zeekliffen, groene heuvels, mooie steden met knusse pubs en Ierse historie. Complete rondreizen inclusief vliegreis, hotels, ontbijt en excursies o.l.v. Nederlandse reisleiding. Maak nu kennis met de adembenemende schoonheid van Ierland. O.a. Dublin, Connemara, The Burren, Cliffs of Moher, Ring of Kerry en Garnish Island. Nergens voordeliger Klantbeoordeling 8,3: "In 1 woord:geweldig" Zie: Kras.nl/35669 Grand Tour Ierland O.a. Belfast, Giant's Causeway, Derry, Cliffs of Moher, The Ring of Kerry en Dublin. Naar werkelijk alle highlights Klantbeoordeling 8,3: "Een ware must!" Zie: Kras.nl/38691 8 dagen v.a. 11 dagen Ga mee in het ritme Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Galamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7