REIZEN 15 zeischap dat minimaal lid is van Green peace én het Wereldnatuurfonds uit de verte meekijken. Wij, nieuwsgierige bui tenstaanders, moeten het doen met film beelden, voorzien van commentaar door David Attenborough. Je hoort zijn zachte stem. De beelden van een verlaten strand, dan de close-up. Muziek zwelt aan en plots gebeurt het. Ik zou het graag eens in het echt zien. Maar ja, dat kan niet, want de natuur moet tegen ons worden be schermd. Jammer. Het dagje op het kleine tropische strandje stampvol luidruchtig volk vordert gestaag. Er wordt gegeten, gedronken, gelachen en gerend. Ik lig de zaak rustig aan te kijken en verlang naar het moment waarop een glaasje wijn is toegestaan. Na vijven dus. Naast mij ligt de oudste vaste gast van het etablissement. Een Amerikaanse. Ze is 87 jaar en kan zo langzamerhand weinig anders meer dan liggen. En uitgerekend onder haar strandstoel gebeurt het. Het nieuwe jaar is nog maar net begonnen, maar hier komt niets meer overheen Ik zie vanuit mijn ooghoeken het zand be wegen. Er wurmt zich iets uit een holletje. Een krab, denk ik. Maar nee, zo ziet een krab er niet uit. Heel langzaam komen twee flippertjes te voorschijn, en daaraan vast zit een minuscuul schildpadje. Nou moe, een schildpadje, denk ik. Maar nog voor ik me over die ene kan verbazen, komt de volgende. En weer één. Precies als onder het welluidende commentaar van de natuurfilm, doen de beestjes meteen wat ze moeten doen: ze gaan naar zee. Een mooie optocht richting de branding. Inmiddels is het hele strand in rep en roer. Tientallen camera's zijn gericht op het wonder dat zich aan het voltrekken is. Luidkeels moedigen we de hummeltjes aan. Iedereen staat verrukt en vol ontzag te kijken. Ik ook. Zeker honderd pasgebore nen worden onder stevig applaus naar zee begeleid. En omdat wij allemaal joelen en juichen, is er geen zeearend of andere ge mene roofvogel die er eentje durft te pik ken. Ongedeerd kiezen alle schildpadjes- het ruime sop. Prachtig. Misschien is dit wel het mooiste wat ik in jaren zag. Ge woon op een doordeweeks strand vol door deweekse mensen. Na een kwartiertje heeft de grote zee alle baby'tjes opgeslokt. Weg zijn ze. Maar niet voorgoed. Ooit komt één van hen weer te rug. Over een jaar of twintig, schat ik zo. Door het oerinstinct geleid. Dan worden opnieuw eieren gelegd, precies op het strandje waar ik ooit lag te zonnen. En weer zullen verbaasde badgasten verwon derd staan te kijken naar de geboorte van de familie schildpad. Ik zal er dan jammer genoeg niet meer bij zijn. Te oud, te ver weg, te dood? En vooral daarom ben ik blij dat mij dit wonder nu zomaar in de schoot is geworpen. Het nieu we jaar is nog maar net begonnen, maar hier komt echt niets meer overheen. UITVERKOOP Dhabi veel meer. De sjeik kwam met een mooi gebaar van dank: het hoogste gebouw ter wereld had Burj Dubai moeten heten, maar werd vernoemd naar de redder in nood, Burj Kalifa. Het moderne Dubai zoekt, net als Abu Dha bi, Bahrein en Qatar naar nieuwe manieren om de wereld versteld te doen staan. De ho tels moeten permanent gevuld worden met buitenlandse gasten die komen voor vakantie, tennis- of golftoernooien, paar denrennen of de Expo 2020. Sportbonden of andere organisatoren willen dolgraag iets in die landen organiseren, ook al zal je er weinig lokale fans op de tribunes zien. Ondertussen blijven de betonmolens draaien. En hebben de staatjes de goedko pe arbeidskracht uit de omringende lan den nodig. Dat levert soms kwalijke praktij ken op, waarbij de rechten van de werkne mers - die te gast zijn voor de duur van hun arbeidscontract - met voeten worden getreden. Volgens de International Labour Organisation, de internationale vakbond, is er sprake van een kwalijke race bij de bouw van het ene spraakmakende gebouw of stadion na het andere. Tegelijkertijd, dat moet je de emiraten nage ven, hebben de staatjes de transformatie van oliewinning naar vrijetijds- en congres industrie op vlekkeloze wijze gemaakt. De traditionele souk met nep-Rolexen is ver vangen door de moderne souks, de mails. Deze weken extra interessant, want het is er mega-sale. „Alles is hier al 20 procent goedkoper dan elders vanwege het ontbre ken van belastingen. Maar met kortingen tot 70 procent wordt winkelen voor ieder een een must", aldus Sameer. „Hier schaf fen de Russen hun bontjassen aan. En de Fransen en Italianen kopen hier de mode die ze bij hen thuis veel te duur vinden." Dubai is in enkele decennia uitgegroeid tot een winkelcentrum en vakantieoord. Com pleet met rooftop bars als het Kong. Vanaf de veertigste verdieping is er een geweldig uitzicht over de stad. Rich en famous verto nen zich graag in de Burj al Arab, het ze- vensterrenhotel in de vorm van een zeil op een opgespoten eiland bij Jumeira beach. De Dubai Mall beschikt over het grootste aquarium ter wereld, compleet met water dierentuin. Als duikers er zwemmen, wordt pas echt duidelijk hoe reusachtig de haaien zijn. En er is zo veel meer. Naast de Dubai Mall is een indoor pretpark. Aan de rand van de woestijn verrijst verder een in door Universalstudio en er is ook al, bij wat op termijn het grootste vliegveld ter wereld moet worden, een indoor outlet mall verrezen. „Iedereen met een gek idee is welkom", zegt hotelmanager Sameer van het Habtoor Grand Beach hotel. „Als de emir er iets in ziet, wordt het meteen uitge voerd." Wel moet die buitenlandse inves teerder dan accepteren dat er een stille Du- bai-vennoot komt die 51 procent van de winst opstrijkt. Die vennoot, lid van een van de heersende families maakt verder uit of in het hotel of restaurant alcohol ge schonken mag worden. De emirati halen maximaal rendement uit hun gouden zandbak. De goudkoorts is te rug van weggeweest. De crisis is in Dubai nog slechts iets van het verleden. ZATERDAG 3 JANUARI 2015 Omdat geen btw op producten wordt geheven, zijn kleding en andere producten in Dubai al snel 20 procent goedkoper dan in Nederland. Direct na de feestdagen begint een periode waarin een shopreis naar Dubai nog interessanter is: de uitverkoop. In Dubai verlagen ze de prijzen niet, zoals bij ons, met 10 of 20 procent, maar kan het voorkomen dat een product maar liefst 70 procent goedkoper is. Om een voorbeeld te geven: veel Russische toeristen kopen in snikheet Dubai hun nieuwe bontjas. Grootste aquarium ter wereld in Dubai Mall. GOLF VAN PERZIË Dubail Abu Dhabi VERENIGDE ARABISCHE EMIRATEN OMAN SAUDI-ARABIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67