Toekomst y VLWWA Meer huizen voor nieuwe Zeeuwen Westerschelde steeds veiliger Staken hulp stuit in Zeeland op verzet 12 SPECTRUM e afgelopen week las ik een paar boeken. Dikwijls lees ik boeken over ge schiedenis, want dingen die echt gebeurd zijn hoeft men niet meer te verzinnen en wat men verzint valt dikwijls in het niet bij ware gebeurtenissen. Je denkt dan: hoe is het mogelijk dat mensen dat doen! Niet dat je van het lezen van ge schiedenis vrolijk wordt of wijzer. Natuurlijk hangt het er ook vanaf hoe de geschiedenis wordt verteld, want er is geen scherpe grens tussen waar ge beurd en verzonnen. Je wordt er eerder zwartgalliger van. Gevaarlijk is het ook om geschiedenis te lezen door een ge kleurde bril, zodat je tot riskante of on juiste conclusies komt. Je hebt wel steeds de neiging om lessen te trekken uit geschiedenis, al is het niet eenvou dig en misschien ook niet verstandig. Terugkijken is moeilijk. In de toekomst kijken is nog moeilijker en maakt ook al niet vrolijk. Er zijn genoeg dingen waar je je over kunt verbazen of je zorgen over kunt maken. De technologie ont wikkelt zich razendsnel, en zorgt er voor dat onze wereld aan elkaar gebreid wordt; altijd had je wel ziektes en pla gen die voor een zekere snoei zorgden, maar men weet ze ook steeds beter te bestrijden en dat betekent meer en meer mensen. Het verbeteren van oogsten en van ver spreiding van voedsel zorgt eveneens voor meer bevolking. In het verleden be tekende een grote bevolkingsgroei dik wijls extra ellende. Vandaag de dag pro beren meer dan een miljard mensen te overleven met een inkomen van min der dan 2 euro's per dag. Je kunt je moei lijk indenken dat deze mensen allemaal innig tevreden zijn of blijven. Afgunst is een van de sterkste krachten die de mens voort kunnen drijven. De wereld bevolking is tijdens mijn leven al meer dan verdubbeld en zal nogmaals verdub belen in de volgende eeuw, hoe kan een gewoon mens erop rekenen dat wereld rampen kunnen worden voorkomen? Een bekend lied dat door Louis Armst rong bekend werd is: What a wonderful world. De laatste strofe is: I hear babies crying, I watch them grow./ They'll learn much more than I'll ever know. And I think to myself: what a wonderful world,/ Yes, I think to myself What a wonderful world! Het lied is bemoedigend bedoeld en werkt misschien ook wel zo. Men re kent op de kinderen, die op den duur meer zullen weten dan wij. En we ho pen natuurlijk ook stilletjes dat zij alles beter zullen doen dan wij. FOTO VAN DE WEEK Vos verdrinkt in Westerschelde foto Mare Machielse UW MENING 424 reacties Het wordt weer eens tijd voor een échte winter Zeeland moet in 2015 twee keer zo veel mensen huisvesten die na hun asielver zoek een verblijfsvergunning hebben gekregen. Volgens woningcorporaties zijn er te weinig goedkope sociale huur huizen om daaraan te kunnen voldoen. Zij voeren daarom overleg met de ge meenten. Het aantal statushouders is zo hard gegroeid, dat het Rijk de taak stelling voor gemeenten bijna verdub belt. In heel 2014 boden de dertien Zeeuwse gemeenten gezamenlijk on derdak aan 358 nieuwe Nederlanders. De taakstelling voor alleen al het eerste halfjaar van 2015 is 320 statushouders. De veiligheid op de Westerschelde is de laatste tien jaar met sprongen voor uitgegaan. Het aantal incidenten waar bij schepen betrokken zijn, is sinds 2002 sterk afgenomen en op een laag ni veau gebleven, aldus de Vlaams-Neder landse Permanente Commissie van Toe zicht op de Scheldevaart. In 1980 deden zich nog 238 ongevallen voor in het hele Scheldegebied. Tien jaar later waren dat er 154 en in 2004 nog 87. Het aantal incidenten dat plaats vindt, zegt niet alles. Het gaat ook om de ernst ervan. Al sinds 2005 zijn geen grote ongevallen meer voorgekomen. Tien Zeeuwen komen in opstand tegen het staken van de huishoudelijke hulp. De mensen zijn ten einde raad en scha kelen via de ZLM rechtsbijstand in. De verzekeraar verwacht meer verzet. Van af 1 januari krijgen de gemeenten van het rijk 30 procent minder geld voor de hulp. Gemeenten die rijk zijn lappen het tekort bij. Andere, waaronder Vlis- singen, staken alle hulp. Ze willen die alleen vergoeden via de bijstand. Dan moet iemand niet zonder hulp kunnen en die ook niet kunnen betalen. On langs daagde een Fries echtpaar de ge meente Dantumadeel voor de rechter. 49% 51% Brand ferry roept vragen op Vuurwerk op auto niet gedekt Vliegramp eist 162 levens De brand die zondag uitbrak op de ferry Nor man Atlantic, op weg van het Griekse Patras naar Ancona in Italië, kostte zeker 10 levens. Onduidelijk is hoe de brand zich zo snel kon verspreiden en hoeveel mensen er aan boord waren. De evacuatie, waarbij Griekenland het sterk liet afweten, duurde een etmaal. Autobezitters blijven jaarlijks na de jaarwis seling met miljoenen euro's aan schade zit ten omdat in veel verzekeringen vuurwerk- schade niet wordt gedekt. Alleen auto's die all-risk verzekerd zijn, worden na een 'aan slag' met vuurwerk vergoed. Schade aan hui zen is vrijwel altijd gedekt. Een Airbus van AirAsia is zondag voor de kust van het eiland tussen Indonesië en Ma leisië opgedeelde eiland Borneo met 162 men sen aan boord neergestort. Pas na enkele da gen werd het wrak gelokaliseerd in de Java- zee. De inzittenden kwamen allen om toen het toestel crashte. D Wm* i IN BINNEN- EN BUITENLAND EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64