FNV wil einde aan willekeur bijstand 6^ Pseudologica-prijs 2015 Hendrik Jeijsman uit Renesse liet 4 jaar geleden de Aquacell-waterontharder installeren C AQUACëlI IN HET NIEUWS 5 "Apparatuur en tegels in de douche zien er nog steeds als nieuw uit. Geen kalk!" TOMMY WIERINGA Uit onderzoek van RTL in de der tig grootste Nederlandse gemeen ten blijkt dat per plaats de tegen prestatie anders wordt ingevuld. „Dat kan niet. De bijstand is een uitkering waarop iedereen recht heeft, ongeacht woonplaats. Het kan niet dat iemand in de ene plaats er gratis arbeid voor moet verrichten, terwijl elders niets wordt verlangd", zegt Kuin. In Rotterdam, waar de tegenpres tatie al langere tijd bestaat, kan ie mand 20 uur per week verplicht vrijwilligerswerk doen bij de straatveegdienst. In het nabijgele gen Delft moeten bijstandsgerech tigden 'werken aan de eigen ont wikkeling'. Het zijn zomaar twee voorbeelden van de invulling van dit deel van de Participatiewet. In Eindhoven daarentegen wordt helemaal niets verplicht. De ge meente verwacht wel van iemand in de bijstand dat die zich maxi maal inspant 'om uitkeringsonaf- hankelijk' te worden. Ook in Arnhem en Groningen wordt geen verplichte tegenprestatie op gelegd. Utrecht stimuleert een maatschappelijke bijdrage, maar gaat niets verplichten, terwijl Enschede maximaal 24 uur per week vraagt van mensen in de bij stand. In Breda kunnen bijstands gerechtigden voorlezen op scho len of helpen in de kerk, moskee of synagoge. „Het is willekeur troef. Volgende week willen we een volledig overzicht geven van de verplichte tegenprestaties in al le gemeenten. Het verdringt echt werk. Bij de FNV kennen we twee soorten werk: vrijwilligers werk en betaald werk. En geen verplicht werk zonder loon in ruil voor een uitkering", aldus Kuin. ]r ournalist Perdiep Ramesar I heeft in bijna al zijn I spraakmakende artikelen I voor Trouw bronnen opge- voerd die niet bestonden, j verzon aangrijpende so ciaal-maatschappelijke drama's, die hij als reportages publiceer de in misschien wel de beste krant van Nederland. Perdiep Ramesar is een journalistieke pyromaan, altijd vooraan te vin den bij brandjes die hij zelf had gesticht. Misschien wel de beste krant van Nederland drukte zijn smeulende berichtgeving gretig af. De hoofdredactie van misschien wel de beste krant van Nederland stelde geen vra gen, gelukkig als ze was met het stof dat hij opwierp. Perdiep Ramesar heeft mis schien niet mijn sympathie, maar wel mijn diepste begrip. In 1996 liep ik stage op de stads redactie van het Nieuwsblad van het Noorden, waar ik op bin nenbrandjes en omgevallen bo men werd afgestuurd. De prozaï sche realiteit was me veel te min, ik was verdomme schrij ver, het eenvoudige journalistie ke handwerk interesseerde me zorgwekkend weinig. Mijn ver veling vond een uitweg in aller lei flauwiteiten. Nadat ik een brandje in de Lamanstraat had bezocht, schreef ik een nieuws bericht onder de kop 'Schuim en as in de Dammanstraat' - waarmee ik zowel SlauerhofF als Vestdijk in één zin vatte. Een slager die ik interviewde kreeg terwijl ik het gesprek uitschreef medelijden met de dieren en was aan het eind van het stuk in tranen. Mijn ongeschiktheid voor het vak bleek wel uit het feit dat ik geen enkele wroeging voelde over mijn kleine en gro tere manipulaties. Ik verbeterde de werkelijkheid, die vaak stug en saai was, en vond dat ik daar voor eigenlijk lof verdiende in plaats van achtervolgd te wor den door rectificaties, die ik wel- Laten we 2015 uitroepen tot het jaar van de schitterende fantasten en bedriegers iswaar niet zelf geschreven had maar waar wel mijn naam on der stond. Een docent Niet-westerse Ge schiedenis aan de Groninger universiteit had dit probleem al eerder opgemerkt, toen hij in de kantlijn van een essay noteerde: 'Je dreigt soms vlot te gaan schrijven, maar verliest dan on middellijk de distantie tot de materie'. Ik verachtte hem daar om, in mijn herinnering is hij achtergebleven als een loodgrij ze dorknoper. Laten we 2015 uitroepen tot het jaar van de schitterende fantas ten en bedriegers. Aan het eind van het jaar is er een prijs voor de mooiste, brutaalste en kleur rijkste leugen, 'De Pseudologi- ca-prijs 2015'. Iedereen kan wor den genomineerd. Bankiers, mi nisters, economen en Maurice de Hond. De prijs bestaat uit lo vende woorden van de jury (ik) en een kunstwerk van Charlot te Scholten, een in metaal ver vatte editie van De kleine blonde dood van Boudewijn Büch. Uw nominaties kunnen het hele jaar door naar de redactie van deze krant worden gestuurd, on der vermelding van mijn naam en de toevoeging 'Pseudologi ca-prijs 2015'. awm ZATERDAG 3 JANUARI 2015 door Wilko Voordouw DEN HAAG - De verplichte tegen prestatie die bijstandsgerechtigden moeten leveren voor hun uitkering, is 'pure willekeur'. Vakbond FNV wil dat deze verplichting in de Parti cipatiewet, die op 1 januari inging, verdwijnt. „Dit moet zo snel moge lijk van tafel", zegt vice-voorzitter Ruud Kuin. Ruud Kuin foto HH ,«-,1 (advertentie) Nog altijd is hij er zicht- en hoorbaar trots op. Hendrik Jeijsman bouwde zijn mooie huis in Renesse groten deels eigenhandig. En als je een huis zelf bouwt en ontwerpt, ben je er misschien nog wel net even zuiniger op, dan wanneer je al dat werk uit besteedt. Dat er al snel zaken kapot gingen, zinde hem dan ook niets. Een aantal kranen begaven het en zelfs een close-in boiler gaf 2 maal de geest. Oorzaak? De kalk in het Zeeuwse lei dingwater. Maar daar wilde waterbedrijf Evides in 1991 niet aan. "De hardheid van het Zeeuwse water is geen probleem", kreeg Jeijsman te horen. Nu is de in ventieve doe-het-zelver niet voor één gat te vangen, dus hij ging zelf op on derzoek uit. Van waterontharders had hij (als voormalig leidinggevende van een technisch bedrijf en een persoon die sowieso graag met techniek bezig is) wel eens gehoord, dus begon hij een zoektocht op internet. Daar stuitte hij op verschillende varianten, waarvan er meteen één in positieve zin uitsprong. "De AquaCell van het Friese familiebe drijf Aquacombi. Bij apparaten van di verse andere leveranciers vond ik een flink aantal nadelen, die de AquaCell al lemaal tackelde. Het is een compact en eenvoudig werkend apparaat dat geen stroom gebruikt." Al bijna vier jaar kan Jeijs man alleen maar positief zijn over de wateronthar der. "Ik en mijn vrouw Jan- nie (77, red) zijn bijzonder blij met het systeem. Er zijn sinds de installatie geen kranen of close-in boilers meer kapot gegaan, bij an dere apparatuur dat met water werkt - zoals de vaat wasser en de wasmachine, maar ook de koffiezetter - is de kalkaanslag zelfs opgelost. En de badkamer tegels zien er nog steeds als nieuw uit, terwijl we ze echt niet iedere dag poet sen. Nee, wij voelen ons er prima bij!" Zacht water slecht voor apparatuur en gezondheid? Daarover gesproken: het Zeeuwse wa terbedrijf Evides stond onlangs met een advertentie in de krant, waarin het beweert dat drinkwater niet te ver onthard mag worden.'Onder bepaalde omstandigheden kan te ver onthard water leiden tot risico's voor de volks gezondheid en leidingen en apparaten binnenshuis aantasten', schrijft Evides, met daaronder een link naar de pagina 'Feiten' op de Evides-website. Hendrik Jeijsman heeft het stuk ook gelezen. Met stijgende verbazing. "Ik heb te weinig inzicht in deze materie om een sluitend oordeel te geven, maar ik weet wel dat bij ons thuis de apparatuur na de aanschaf van de AquaCell juist niet meer kapot is gegaan, zoals ik eerder al heb aangegeven. En wat dat gezond heidsaspect aangaat, waar Evides mee komt? Ik kan alleen maar zeggen dat wij ons niet minder gezond zijn gaan voelen sinds we onthard water gebrui ken en drinken. We zijn er juist erg blij mee!" De Reclame Code Commissie heeft het Zeeuwse waterbedrijf inmid dels op de vingers getikt en noemde de betreffende advertentie "misleidend en oneerlijk". Concert at Sea Jeijsman is niet de enige die blij is met het ontharde water. Ook als er bezoek komt bij de familie Jeijsman, horen ze nimmer klachten, maar eerder compli menten. Tijdens de dagen van Concert at Sea is het bijvoorbeeld altijd een zoete inval bij de familie Jeijsman. "Dat is een beetje een traditie geworden. Familie en vrienden komen hier dan overnachten. Indien nodig zetten we wat tenten in de tuin enzo. Allemaal heel gezellig. En de mensen springen hier dan bijzonder graag onder de douche. Want het zachte water zorgt er voor dat het zeep dat ze gebruiken extra schuimt. Dat is altijd een feestje op zich." HARD WATER ZACHT WATER Een douche zonder kalkaanslag? Ga naar: WWW.AQUACELL.NL Of bel: 088 98 99 195 2-i^ci-d" COÓcféS- zon-dfij- ZnrCfivy-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5