Mie de meziek mee STREEKTAAL CULTUUR 41 Cinema vertoont 'Despair' van Fassbinder Combi-expositie in Erasmuspark Goese Polder Na vier maanden stilte wegens ziekte en zorgen pakken Trudi Warns en Arnout Schop de draad in De Wegwijzer weer op. theaterseizoen begint normaliter in september. Dat was ook het plan bij Theater De Wegwijzer in Nieuw- en St. Joosland. Maar dit seizoen liep het anders. Vierden Trudi Warns en Arnout Schop in augustus nog het absolutie hoog tepunt in hun theatercarrière met de openluchtvoorstelling O die zee, direct daarop sloeg het nood lot toe: Warns werd geconfron teerd met een ernstige ziekte en onderging een intensieve behan deling. „Maar we zijn blij met de onmis bare hulp van onze vrijwilligers de draad weer te kunnen oppak ken en het publiek dit seizoen nog een mooi aantal ontroerende, spannende, grappige en inspire rende voorstellingen en concerten te kunnen bieden", laten Warns en Schop weten in de theaterbro chure voor de tweede helft van dit seizoen, die morgen begint. De aftrap wordt om 15.00 uur ge geven door het fado Quartet Ven tos rond zanger-gitarist Emanuel Passanha. Meer gelouterde artiesten komen naar de Wegwijzer. Huub van der Lubbe geeft zelfs twee voorstellin gen (24 en 25 januari). Zijn muzi kale compagnons Nico Arzbach en Ronald Brunt (De Dijk) verzor gen met voordrachtskunstenaar Peter Smit een literaire muziek- voorstelling op 6 februari. Vaste gast Robert Jan Stips keert op 6 maart terug met een solovoorstel ling. Daarnaast staan Jan Rot (17 januari), Marike Jager (14 maart), Mathilde Santing Band (19 maart) en Beatrice van der Poel (30 mei) wederom op het podium. De af sluiting van het seizoen is voorbe houden aan de solo optredende Ruud Hermans (6 juni). Het aan deel rootsmuziek is aanzienlijk en rijk gevarieerd. Ad van Meurs (21 maart) is er met een Nederlands talig programma. Van Meurs' gita rist Stephan Jankowski vormt met Aggie de Kruijf (The Very Girls) het duo Aggieland met on vervalste Amerikaanse roots (7 fe bruari). De Amerikaanse Kyle Ca rey (27 maart) en Tango Rosa Rio (10 mei) kunnen wel eens verras singen zijn. Reikhalzend wordt uitgekeken naar het Ierse trio The Henry Girls. Op 9 april zijn de drie zussen McLaughlin met hun meltingpot van Americana, blue- grass en Ierse folk voor het eerst in Zeeland te horen. Vlaming Klaas Delrue, voorman van de ge louterde popgroep Yevgueni stelt op 16 januari een uniek Franstalig chansonprogramma voor. De Wegwijzer biedt ook boeiend toneel- en cabaretaanbod. Op 8 en 9 januari achtereenvolgens Steef de Jonge met Ludwig II von Beieren (nieuwe operette) en taal kunstenaar Frank van Pamelen met de voorstelling Complot over de aanslag op de Twin towers zien. Verder Helbert Woudenberg Kuyper Wühelmina op 30 janua ri), Houteveld en Fretz met hun cabaretvoorstelling op 14 februari. Vliegwiel presenteert op 27 fe bruari theateropera met de titel As. Emilio Guzzman Een dunne dekmantel op 7 maart) bijt de spits af van maart-cabaretmaand in De Wegwijzer. Daarna een selectie van het Amsterdams kleinkunst- festival (13 maart) en Martin Si- mek (20 maart). Het gezelschap 'Herman in een bakje geiten- kwark' maakt 11 april zijn opwach ting. MIDDELBURG - Cinema Middel burg presenteert morgenmiddag een eenmalige vertoning van de klassieker Despair (1978) van Rei ner Werner Fassbinder. Deze eerste Engelstalige film van Fassbinder is een verontrustende en superbe surrealistische film- noir gebaseerd op de roman 'De verbeelding' (1936) van Vladimir Nobokov over een fabriekseige naar Hermann Hermann die lang zaamaan gek wordt. Hij is een uit Rusland gevluchte chocoladefabri kant van Joodse komaf. Hij woont met zijn vrouw in Berlijn, zit mid den in een midlife crisis en lijdt aan een soort paranoïde schizofre nie. De rol van Hermann wordt ver tolkt door Dirk Bogarde die hier mee zijn laatste grote filmrol ver tolkte. GOES - Onder de titel 'Relatie/vriendschap mens en dier' wordt donderdagavond 8 ja nuari een combi-expositie ge opend in het Erasmuspark in de Goese Polder. Deze tentoonstel ling is een vervolg op de presenta tie van vorig jaar met als thema 'De niet gekozen portretten van koning Willem-Alexander'. De daarbij betrokken kunstenaars raakten geïnspireerd en besloten samen een volgende expositie in te richten. Ook andere kunste naars sloten zich aan. Zij werken vanuit verschilllende disciplines: fotografie, keramiek, bronzen beelden en gedichten en verha len. De expositie wordt donder dag om 19.30 uur geopend door voorzitter Jan Roeland van Buurt vereniging Goese Polder. Vee mensen gae d'r noait naè een con cert: nie gewend, dienke a dat niks is, nie van muziek ouwe en nog meêr van die be- zwaeren. Ik vinde dat eêl jammer, wan je kan dichtbie voe weing geld onmetelijk geniete. Ik 't het nie over groate popcon- certe of optredens van groate or kesten in het theater. Neê, ge woon de uutvoeringen van 'de muziek' of het koor op eigen durp, in eigen stad of een klein eindje vadder. De leste maenden 'k drie concerten mee'emaèkt en drie keêr erg genote. De leste keêr was op Kloetinge bie een concert van Excelsior. Het begun a mie het plan om d'r naè toe te gaen. Wat staèt 'r op het repertoi re, gedachten an vorige keêren, an de fluweêle klanken die a zö'n brassband voortbriengt, het enor me volume dat a ze kunne berei- ke, de humor die a noait varre is Voorpret is dat. Een bitje vroeg d'r naè toe voe een goed plekje. Bï j'eênmaal gezete, dan kiek je es rond je of a je bekende ziet en jawel Quinten van Maer- ten is t'r mie z'n nieuwe vrouwe. Die knikt. Die ei ze toch a zövarre a ze meegaèt. Ze weet het nog nie, mae die za nie ruste voe a ze ok gae blaeze. Bie tied en wiele verschient 'r es een muzikant op het podium. Die kom z'n bladjes rechte legge, nog es even inspecte- re. Zenuwen bin dat. Andere mu zikanten koekeloere van achter de coulissen in de zaal en speure naè bekende. Wordt het druk? Is 't a vol? Ok oar je in de varte af en toe een paer toanen op een instru ment. Nog es even probere of at 'n het nog wè doet. Zenuwen. Tied om zelf het programma deur te nemen. Om'at december is, stae d'r kerstnummers op. Stille Nacht werentig. Ik verkneutere m'n eigen op zó 'n bekend lied. Dat steke ze vast en zeker in een nieuw jasje. Steke? 't Is een Steketeê die at het voe brassband Voor de gesproken rubriek: www.pzc.nl/streektaal 'arrangeerd eit. Die kom ier ok uut de buurte. Wat zou t'n d'r van emaèkt Dan is 't het tied. Daè is het orkest. Eên voe eên schuve de muzikanten mie d'r in strument op ulder plekke. De diri gent! Onder applaus beklumt 'n de bok. Ja, zó eêt dat, 'k kan d'r ok niks an doe. En dan begunt het. De rillingen lópe over je rik a ze ineêns flienk inzette. Het geroffel van de pauken, het schetterend koper, een solo, zó zuver, zó be heerst. Het raèkt je diepe van bin nen en dan de fluweêle jubel van de tuba. Prachtig. Eên van de muzikanten vertelt kort iets over het nummer dat a komt. Die zet as het waere j'n oaren in de goeie stand. Dan ka je ok 'het verhaal dat a verteld' wordt een bitje thuus brienge. In een stuk over de strijd tussen goed en kwaed ei de paukenist het wê eêl druk. Geweld en wel daad ligge dicht bie mekaore. Soms liekt het een kakofonie en is de kerke toet an de nok evuld mie geluud. Het duur nie lange of je herkent wee de structuur, wordt het wee rustig. Dan speel Wim van Boven solo in een rustig sprookje van Dvorak. Toen a'k een jongen was, was t'n a een voorbeeld van oe varre a je 't kon schoppe as muzikant. Die speeld'n as soldaat in een militai re kapel en die was gewoon in De Scheldegalm begonne. Ik wou dat toen ok, mae ik oefd'n noait meêr te doen as oempa, oempa, oemper- depapa ..Ik 't nie vol 'ehouwe, mae ik dienk 'r mie wermte en dankbaer'eid an vrom. En dan Stil le nacht. Het begun van deze schitterende melodie zit verstoke in het orkest en telkens komt 'n op een andere plekke boven wae- ter. Dan bie het kleine koper, dan overweldigend deur de groate bas sen en toen a'k m'n eigen af be gon te vraegen of eêl het couplet nog zou komme, moste ons dat zienge. Ok oar'n je nog andere be kende kerstmelodieên d'r deur' ene. Bijzonder. Een ander orkest speelt het op YouTube. A j' naè YouTube gaèt en je tikt in 'Silent Night Huug Steketee' da ka je 't oare. Je vindt 'r trouwens ok film pjes van Excelsior. Wat a eêl erg is, is da je noait deze muziek oart op Omroep Zeêland. Subsidie voe muziekgezelschappen is t'r nie of nauwelijks, mae 20 uur per dag la- waaimuziek kan d'r aoltied nog af. Net, dat kan d'r af! Wie betaelt dat eigenlijk? ZATERDAG 3 JANUARI 2015 De Wegwijzer pakt de draad weer moedig op door Marius Roeting NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een Volledig programma zie: www.theaterdewegwijzer.nl Zondag 4 januari, Cinema Middel burg, 15.00 uur Het fado Quartet Ventos rond zanger-gitarist Emanuel Passanha heeft de eer zondag vanaf 15.00 uur de gedwon gen stilte van vier maanden in Theater De Wegwijzer te doorbreken en het theaterseizoen te openen. door Engel Reinhoudt Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Hee- renhoek. cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Nae een maend is dit stikje ok nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41