66 Via de website willen wij mensen aanzetten tot het ondernemen van actie 66 Allerlei instanties geven informatie; mensen zien door de bomen het bos niet meer WERKEN 23 ringsbank moet dit voorkomen. Damen: „Je krijgt zelf alleen een virtueel budget. Het geld wordt overgemaakt door de SVB." Je moet wel bereid zijn papier werk te verrichten voor het ver krijgen van een persoonlijk zorg budget. Zo moet je zorgovereen- komsten en zorgbeschrijvingen opstellen. En elke maand een de claratie sturen van de zorgkosten. „Vooral die omschakeling heeft veel voeten in aarde. Daarna zou alles juist prettiger moeten wer ken", meent de woordvoerder van Per Saldo. Op www.pgb.nl staat een stappen plan voor de omschakeling naar de nieuwe manier van werken. Er staan nog meer veranderingen op stapel voor mensen met een persoonsgebonden budget. Vanaf dit jaar is ondersteuning aan huis een taak van de gemeenten. Bo vendien gaan zorgverzekeraars via de basisverzekering verple ging en verzorging financieren, ook voor patiënten met een per soonsgebonden budget. Gemeenten zijn verplicht een overgangsregeling te treffen voor mensen die nu al een budget heb ben. Over het persoonsgebonden bud get, dat wordt overgeheveld naar de zorgverzekering, lees je meer in de polisvoorwaarden van je zorgverzekering. formatie altijd simpel en actueel is. „In 2007 is het ministerie van Financiën ge start met Wijzer in geldzaken", vertelt Olaf Simonse, hoofd van het programmabureau van de site. „We zagen dat mensen behoef te hadden aan info om hun geldzaken op orde te houden. Daarnaast signaleerden we een toenemende schuldenproblematiek en waren er veel instanties die mensen alle maal van een beetje informatie voorzagen. Mensen zagen door de bomen het bos niet meer. Daarom zijn we onze krachten met andere instanties gaan bundelen. Onze partners zijn onder meer het Nibud en de Consumentenbond, maar ook de Neder landse Vereniging van Banken, het Ver bond van Verzekeraars, de Autoriteit Finan ciële Markten en nog enkele belangenver enigingen." Wijzer in geldzaken organiseert ook evene- menten om mensen voor te lichten en ver strekt lespakketten voor gastlessen op scho len. Door kinderen al jong bewust te ma ken van geld, kunnen ze zich later finan cieel beter redden, is het idee daarachter. In oktober organiseerde Wijzer in geldza ken de jaarlijkse Pensioen3daagse, om men sen extra bewust te maken van hun pen sioen. Pensioen is namelijk één van de saaiste, maar ook één van de belangrijkste financiële thema's. Wie daar in zijn wer kende leven niet over nadenkt, zou vanaf de pensioendatum zo maar met de gebak ken peren kunnen zitten. Maar dan is het natuurlijk te laat om nog extra pensioen geld te creëren. Marga Kamminga (38) vindt het moeilijk om over pensioen na te denken. „Vorig jaar tijdens de Pensioen3daagse woonde ik een voorlichtingsbijeenkomst bij op mijn werk en werd ik op de site www.mijnpensioen- overzicht.nl gewezen. Dezelfde avond heb ik ingelogd en zag dat het bedrag dat op mijn pensioendatum vrijkomt, best weinig is. Ik weet dat ik nu iets moet regelen. Maar door de waan van de dag én omdat ik niet weet waar te beginnen, heb ik dit eerlijk ge zegd nog steeds niet gedaan." Marga's reactie komt overeen met wat Wij zer in geldzaken signaleert. Het voorlich ten van mensen gaat goed, bezoekers zijn enthousiast over de site. Maar mensen aan zetten tot actie ondernemen, is moeilijker. Simonse: „Begin 2014 lanceerden we een nieuw vijfjarenplan, met twee speerpun ten: nóg meer krachtenbundeling met an dere instanties - met z'n allen krijgen we veel meer voor elkaar dan alleen - en nóg meer het gedrag van mensen beïnvloeden, ze aanzetten tot het tijdig ondernemen van actie." ZATERDAG 3 JANUARI 2015 INaar aanleiding van uw artikel 'Verzeker je woning tegen het onstuimige winterweer' zag ik dat mijn opstalverzekering een eigen risico van 500 euro bij stormschade heeft Ik vind dat erg hoog en wil mijn verzekering daarom opzeggen. Op welk moment kan dat? Inboedel- en opstalverzekeringen die na 1 januari 2010 zijn afgesloten heb ben standaard een looptijd van een jaar, tenzij u zelf heeft gekozen voor een looptijd van vijfjaar. Na een jaar kunt u de verzekering elk moment op zeggen, met een opzegtermijn van een maand. Heeft u een oudere verze kering, dan zult u bij uw verzekeraar moeten checken hoe lang deze nog loopt. Is de verzekering automatisch verlengd, dan kunt u hem ook ge woon maandelijks opzeggen. 2 Ik woon op een boerderij waar al eerder, namelijk bij de vorige bewoners, de bliksem is ingeslagen. Ik vroeg me af of schade aan elektri sche apparaten door een bliksemin slag ook wordt vergoed. Of moet ik me hier apart voor verzekeren? Nee, schade aan elektrische apparaten door blikseminslag wordt vergoed door uw inboedelverzekering. U hoeft zich daar niet apart voor te verzeke ren. Wel is het verstandig even te con troleren of uw verzekering ook schade door inductie dekt. Inductie is een sto ring aan elektrische apparaten als ge volg van te hoge spanning. Deze kan worden veroorzaakt door heftig on weer in de buurt. Helaas vergoedt niet elke verzekeraar schade door inductie. Ontstaat brand door blikseminslag, dan wordt deze schade ook vergoed door inboedel- en opstalverzekering. 3 Ik woon in een appartementen complex waarbij de Vereniging van Eigenaren een opstalverzekering heeft afgesloten. Ik vind dat de WE een te goedkope verzekering heeft af gesloten, met onvoldoende dekking. Kan ik mezelf bijverzekeren? Ja, u kunt bovenop de verzekering van de WE nog een eigen opstalverzeke ring afsluiten. Dat kan bijvoorbeeld slim zijn als uw appartement duurder is afgewerkt dan de andere woningen. Soms is het ook mogelijk bij de verze kering van uw WE een dekking extra af te sluiten, voor bijvoorbeeld een luxe badkamer of keuken. Olaf Simonse van Wijzer in geldzaken Olaf Simonse van Wijzer in geldzaken Handige, niet-commerciële geldwebsites: www.wijzeringeldzaken.nl www.vanatotzekerheid.nl;www.nibud.nl www.consumentenbond.nl/test/geld-verzekering www.mijnpensioenoverzicht.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23