De woningmarkt trekt aan. Er worden meer huizen verkocht en dus gaan meer mensen ver huizen. De kosten daarvan kun nen hoog oplopen. Verhuizers werken niet voor niks en in een nieuw huis vraagt vaak nieuwe aankleding. Maart je van den Broek schrok van de uiteinde lijke kosten van haar verhuizing. Die vielen een stuk hoger uit dan gedacht. „Mijn man en ik hadden een leuk huis in een leuke buurt, maar het werd wat klein met onze drie kinderen. Dankzij de lage rente en lagere huizenprijzen konden we iets nieuws kopen. Ons eigen huis wa ren we gelukkig snel kwijt. Ik schrok wel van alle kosten waar we vooraf niet op had den gerekend. Zo maakte de verhuizer veel meer dure uren dan vooraf ingeschat. En toen we eenmaal waren verhuisd, bleek dat we toch ook nieuwe meubels en gordij nen nodig hadden. Het hield niet op!" Verhuizen kost beddestro, luidt een gezeg de uit de tijd dat matrassen nog gevuld werden met stro. Vrij vertaald naar het he den: een verhuizing kost geld. Bij een koop huis betaal je in ieder geval overdrachtsbe lasting, hypotheek-, taxatie- en kadaster- kosten. Daar komen de notaris en even tueel makelaarscourtage nog bij. Maar de verhuizing zelf kost ook geld en vaak meer dan je had verwacht. Bas Egberts heeft zijn verhuizing door een erkend verhuizer laten uitvoeren. „Ik heb diverse offertes gevraagd. Er zaten aardig wat verschillen in. We hebben ook al onze spullen laten inpakken, daar rekende onze verhuizer een vast tarief voor. De verhui zing zelf is me erg meegevallen. Wel werd één van onze kastjes onherstelbaar bescha digd, maar de schade werd keurig vergoed door het verhuisbedrijf." Verhuizen kan op verschillende manieren worden geregeld. Verreweg de voordeligste optie is de verhuizing helemaal zelf te rege len. Een busje lenen of huren, vrienden op trommelen en daarna de boel naar het nieu we adres overzetten. Houd echter bij de huur van een busje of aanhangwagen niet alleen rekening met de kosten van de huur, maar ook met verzekering van de spullen. Vraag bij verschillende autoverhuurders of fertes; je zult ontdekken dat er grote ver schillen zijn. De verhuizing kan ook worden verzorgd door een professioneel verhuisbedrijf. Het is van belang er op te letten dat het een er kend verhuisbedrijf is, dat betekent dat de verhuizers een speciale opleiding hebben gevolgd en dat je spullen tijdens de verhui zing zijn verzekerd. Een verhuizing op een gewone werkdag is stukken goedkoper dan een verhuizing in het weekeinde. Vraag ook voor de verhuizing diverse offertes. Let daarbij goed op extra kosten voor montage en demontage van meubels, lampen en an dere zaken. Zelf de spullen inpakken, kan ook aanzienlijk schelen in kosten. Bij de meeste verhuisbedrijven kun je ook tijdelijk spullen opslaan. Als het verhuisbe drijf inventaris opslaat, zijn die goederen meestal alleen tijdens de eerste maand ver zekerd. Voor de daaropvolgende periode moet de inboedelverzekering worden om gezet of een extra verzekering worden afge sloten. Eenmaal verhuisd, ben je er vaak nog niet, qua kosten. Voor een nieuwe woning moe ten meestal bestaande gordijnen worden aangepast of nieuwe gordijnen worden ge kocht. Dat kan soms aardig wat kosten, een uitgave waar je eigenlijk geen rekening mee hebt gehouden. Iemand die handig is kan natuurlijk zelf aan de slag. In een nieuw huis moeten ook internet, te lefoon, tv, gas, water en licht worden aange sloten. Lopende contracten zijn meestal vrij makkelijk over te zetten. Wie dit mo ment wil aangrijpen om van leverancier te veranderen, doet er verstandig aan goed de voorwaarden te lezen. Bedrijven kunnen kosten in rekening brengen als je overstapt terwijl het contract nog loopt. TRANSACTIEKOSTEN Zaterdag 3 januari 2015 Herder is veelzijdig en toonaangevend PAGINA 20 EN 21 Word eens wat wijzer met geld PAGINA 22 EN 23 Verhuizen kost beddestro door Arwen Kleyngeld foto Gunnar Assmy/Getty Images reageren? geld@depersdienst.nl Bij aankoop van een huis (bij een verkoopprijs van ca. 215.000 eu ro) bedragen de notariskosten rond de 780 euro, exclusief btw. Bij de verkoop van een woning moet gemiddeld nog 225 euro worden afgerekend bij de notaris. Een hypotheekadviseur vraagt zo'n 2600 euro voor advies en 675 euro afsluitprovisie. Taxatiekosten bedragen gemid deld 350 euro, exclusief btw. De gemiddelde courtage van een verkopende makelaar is 3200 eu ro, exclusief btw. De een aankop ende makelaar rekent 2015 euro exclusief btw. De courtages bedra gen gemiddeld 1,5 procent (verko per) en 0,82 procent (koper). www.eigenhuis.nl; www.helpikver- huis.nl; www.erkendeverhuizers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19