dèktom. Piepjong, net ge trouwd en wanho pig op zoek naar on derdak betrokken Jan en Bibiche van Hoften op 2 januari 1965 illegaal een woning. Daarmee begon - vijftig jaar geleden - de kraak beweging. 14 VERDIEPING 50 JAAR KRAKEN Het pand aan de Generaal Vetterstraat in Amster dam stond, net als veel andere huizen in de straat, al een tijd leeg in afwachting van sloop. Het begrip 'kraken' be stond in 1965 nog niet, maar zonder het te weten markeerden Jan (23) en Bibiche (19) met hun 'bezetting' het begin van de Ne derlandse kraakbeweging. Al jaren voor de actie van het jonge echt paar betrokken mensen, gedreven door ernstige woningnood, geregeld leegstaan de woningen in grote steden. Maar nooit eerder trok zo'n illegale verhuizing zoveel media-aandacht. Op 4 januari 1965 publi ceerde De Telegraaf een uitgebreide repor tage over de bezetting, die afsloot met de zin: 'Er staan in de Generaal Vetterstraat nog 63 woningen leeg.Dat bleek niet aan dovemansoren gericht. Binnen een aantal dagen waren zeker acht andere wo ningen in de straat bezet. Allemaal zonder geweld. Jan van Hoften maakte zelfs geld voor de huur over aan de gemeente en bood aan het geforceerde hangslot op de deur te vergoeden. Toen de politie na een week een einde maakte aan de kraakactie, vertrokken de bewoners. Zonder verzet. Na de particuliere kraakacties in de Gene raal Vetterstraat en andere sloopwijken in Amsterdam kreeg de kraakbeweging on der leiding van Provo en zijn nazaten een georganiseerder karakter. Na de mislukte bezetting in 1969 van een pand aan de Oudezijds Achterburgwal, dat bewoond bleek, ontstond de term 'kraken' als afgelei de van het woord inbraak. Initiatieven als het Koöperatief Woningburo de Kraker zet ten zich in voor het begeleiden van bezet tingen. Begon het kraken puur uit noodzaak door het gebrek aan woonruimte, met de profes sionalisering van de kraakbeweging kreeg het bezetten van panden steeds meer een ideologische drijfveer. Uit protest tegen de sloop van goede woningen voor de aanleg van de Amsterdamse metrolijn werden in 1975 langs het geplande traject panden be zet. De ontruimingen, die gepaard gingen met de inzet van bulldozers, traangas en waterkanonnen, leidden tot hevige rellen. De krakers en sympathisanten belaagden de politie met stenen en rookbommen. Het liep vaak uit de hand. In 1980 ontaard de de ontruiming van een pand aan de Vondelstraat in de hoofdstad in een meer daagse veldslag tussen krakers en ME. Jon geren keerden zich uit onvrede over hun maatschappelijke kansen en het machtsver toon van de politie tegen de autoriteiten. Anarchie werd steeds meer een leidend thema en krakers werden actievoerders. Te gen het kapitalisme, tegen kernenergie, te gen de monarchie. De massale demonstra ties tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix op 30 april 1980 liepen compleet uit de hand. Door het toenemende ge bruik van geweld nam de sympathie voor de kraakbeweging snel af. De veldslag na de ontruiming van kraakpand Lucky Luijk in Amsterdam in 1982 luidde het einde in van de grimmige kraakacties. Daarna bleef het jaren relatief rustig. Het kraken ging door, maar met minder machtsvertoon en op minder grote schaal. Verschillende bekende krakersbolwerken, zoals Ruigoord in Amsterdam en De Grote i Wonen als strijdmiddel door Joeke Berg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14