Begin het jaar extra voordelig! Griekse socialistische partij valt uit elkaar 66 Doordat grenzen gesloten zijn, is het voor mensen erg moeilijk aan voedsel te komen Surabaya rouwt 10 BUITENLAND Maatregelen om ebola tegen te gaan, brengen enorme voedseltekorten met zich mee, waarschuwen hulporganisaties. hollands nieuwe. INDONESIËRS BIDDEN VOOR SLACHTOFFERS NAIROBI - De schattingen lopen uiteen van een miljoen tot drie miljoen mensen, maar zeker is dat grote aantallen inwoners van Liberia, Sierra Leone en Guinea door de dodelijke ziekte ebola te maken zullen krijgen met grote hongersnood. „De gevolgen van de ziekte in die drie landen zijn verwoestend", stelt woordvoerster Sonia Nguyen namens VN-organisaties FAO en WFP. „Doordat grenzen gesloten zijn en quarantaines, jachtver- boden en andere restricties zijn ingesteld, is het voor mensen erg moeilijk aan voedsel te komen." Vooral in gebieden met het hoog ste aantal ebola-infecties worden voedselgewassen verwaarloosd, waardoor tekorten snel oplopen. Voedselmarkten en verwerkings ketens raken verstoord. Hierdoor raken veel mensen hun enige mid del van bestaan kwijt. De getrof fen landen hebben sowieso al chronisch voedseltekorten. Nguyen waarschuwt: „Als er geen maatregelen worden genomen om de productie van gewassen en vlees te verbeteren, zullen dit jaar meer mensen van de honger om komen dan als direct gevolg van ebola." Ook de gezondheidssector is in deze drie landen totaal ontwricht door de ebola-epidemie. Goed be handelbare ziekten als malaria, ty fus, dysenteriecholera en diar ree veroorzaken meer doden dan ebola. Mensen mijden klinieken en ziekenhuizen uit angst dat hun aandoening voor het virus wordt aangezien en ze worden op genomen en in quarantaine wor den geplaatst. „Vooral baby's en kleine kinderen overlijden onnodig, omdat hun moeders zich niet meer naar de kliniek spoeden als ze koorts heb ben", zegt Susan Kroma van het lokale Rode Kruis in Liberia. „Vrouwen sterven in het kraam bed doordat verloskundigen niet komen opdagen uit angst besmet te worden met ebola." Critici wijzen erop dat in genoem de landen de gezondheidssector al lange tijd zwak is als gevolg van de door het Internationaal Monetair Fonds (IMF) opgelegde versobering en dat zij daardoor niet in staat zijn de gevolgen van de ebola-epidemie op te vangen. Regeringen moesten fors bezuini gen om hun begroting in even wicht te brengen. Het IMF ver werpt deze aantijgingen. Gevolg van de negatieve ontwik kelingen is dat de gehele bevol king steeds zwakker wordt, de productiviteit afneemt, de werk loosheid stijgt - mensen blijven weg van hun werk uit angst voor besmetting - en economieën scha de oplopen. De Wereldbank schat de schade voor Liberia, Sierra Leo ne en Guinea dit jaar op ruim 2 miljard dollar (1,66 miljard euro) per land, gelijk aan de schade in 2014. De FAO en WFP zetten zich ondertussen in om boeren in de getroffen landen snel van zaden en kunstmest te voorzien, zodat die klaar zijn voor het nieuwe plantseizoen. Toch zal de crisis ook dit jaar veel ellende veroorza ken voor grote aantallen mensen, waarschuwen de VN-organisaties. De Samsung Galaxy S4 t.w.v. €399,- En iedere maand hollandsnieuwe.nl/pzc Over drie weken zijn er parle mentsverkiezingen in het onder een schuldenlast en politieke in stabiliteit lijdende Zuid-Europese land. De Pasok zit in de huidige regeringscoalitie. Bij de laatste par lementsverkiezingen in 2012 scoorde de Pasok lager dan ooit. De partij kreeg nog slechts 12,3 procent van de stemmen. In pei lingen krijgt deze partij, die de Griekse politiek decennia heeft ge domineerd, nu nog geen 5 pro cent. De splitsing van Pasok onder mijnt de huidige wankele rege ringscoalitie verder. Premier Anto- nis Samaras van de centrumrecht se Nieuwe Democratie regeert met een krappe meerderheid in het parlement samen met Pasok. Om in het Griekse parlement te komen, moet een partij minstens 3 procent van de stemmen beha len. Als Pasok onder die 3 procent wegzakt en Papandreous nieuwe partij de kiesdrempel ook niet haalt, valt Samaras' coalitiepart- ner helemaal weg. Sommige waarnemers schatten in dat Papandreou een poging doet voormalige Pasok-kiezers terug te halen uit de radicaal linkse par tijencoalitie Syriza. Die lijkt straks de grootste partij te wor den. De 62-jarige Giorgos Papandreou was van 2009 tot 2011 premier. Hij was partijleider van 2004 tot 2012. Papandreou heeft laten weten vanavond meer over zijn nieuwe partij te zullen vertellen. ►Lfj Door ebola lijden milj oenen honger door onze correspondent Frans van den Houdt Sonia Nguyen, woordvoerster VN-organisaties I m SURABAYA - Indonesische moslims bidden in de grote moskee van Sura baya voor de slachtoffers van de ver ongelukte Airbus van AirAsia. Giste ren meldden de autoriteiten dat ze- Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! 5 inch Full HD scherm Snelle processor 13MP camera 275 MB, belminuten of sms'jes 500 MB extra Daar houden wij van! Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers. ATHENE - De Griekse socialistische partij Pasok (Pan-Helleense Socialis tische Beweging) scheurt. Pasok- prominent Giorgos Papandreou liet gisteren weten een nieuwe partij te stichten die Beweging heet en die het land uit de crisis moet lei den. Giorgos Papandreou foto HH De splitsing van Pasok ondermijnt de wankele regeringscoalitie van premier Antonis Samaras Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 (t.w.v. €399,-) nu voor maar €23,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10