Plattelanders spelen toneel vanuit de kelder Vier mannen maken jongensdroom waar met rally door Scandinavië IRI 66 Het hart van Hoek is nu weg. De molen en de toren zien, dat was thuiskomen 32 ZEEUWS-VLAANDEREN BRAND Brand in Protestantse kerk treft Hoek letterlijk in het hart. De toren en de molen zien was thuiskomen. Na het succes van de klucht 'De Tante van Charlie' staat dit jaar een psychologische thriller op het programma: Eer de haan kraait. Een kille novembernacht tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is net na 19.00 uur, de avondklok is al ingegaan. De kelderdeur wordt geopend en tien Slowaakse bur gers worden in opdracht van de Duitse commandant opgesloten. Als na enige tijd bemiddelaar Fischl arriveert, blijkt waarom: Een Duitse soldaat is vermoord. De tien burgers zijn ter vergel ding opgepakt. Ze zullen de vol gende ochtend, eer de haan kraait, worden gefusilleerd. Als blijkt dat de vermoorde soldaat zijn taak heeft verzaakt, besluit de commandant niet alle tien gij zelaars te doden, maar slechts één... Ze dienen onderling uit te maken, wie dat wordt. Dominique Cambier en Martine Kunst spelen respectievelijk een vroedvrouw en een dame van lich te zeden: „Ik ben als hoer een ech te bitch", vertelt Martine. „Ik raak in gevecht met een andere dame en we rollen echt over de vloer." Vroedvrouw Dominique draagt in het stuk een geheim met zich mee: „Een groot geheim, pas na de pauze wordt het bekend. Je ziet de personen veranderen door de angst: we kunnen toch alle maal de kogel krijgen." Voor bei de dames is het de eerste keer dat ze bij de Plattelanders spelen. Chantal Thomas en Carlijn de Rijcke spelen al jaren bij de 'jonge Plattelanders'. „We spelen het stuk Basement Midsummer Night Dream. Ondanks het uit je hoofd leren van teksten vinden we het nog steeds leuk. In het be gin snapten we de samenhang met Shakespeare niet zo goed, maar nu we steeds verder komen in het spel wordt het leuker en leuker en vooral spannend. We zitten in een soort spookkelder. Het stuk is spannend, grappig en soms komisch." Een groepje jongeren ontdekt bij toeval een oude kelder. Tussen de kisten, de oude meubels en het stof van vervlogen tijden verzint de groep een eigen verhaal. Ze la chen heel af wat tijdens hun spel, maar als de zon ondergaat en de deur in het slot is gevallen, moet blijken of ze echte helden zijn. De regie bij de grote en kleine Plattelanders is in handen van Ri- ni Fenijn. Hij schreef ook het script voor de jeugd. Beide toneel stukken zijn te zien in het Ledel- theater in Oostburg. HOEK - „De beste wensen, eeh! Ja, vöö judder oek!" Hoe bizar kan het zijn. Elkaar het beste gunnen voor 2015 en dan samen de blik op een macaber tafereel richten. Voor Hoek had het jaar niet slech ter kunnen beginnen. Het dorp is letterlijk in het hart getroffen. Naast de ingang van de door vlam men verwoeste Protestantse kerk staat een Bijbeltekst op de buiten gevel, die ongeschonden uit de strijd is gekomen. 'Er is geschre ven Mijn huis zal een huis des ge- beds genaamd worden'. Een ge bedshuis dus. Dat was het al sinds 1905, maar nu lijkt het veel meer op een spookhuis waar de duivel flink huis heeft gehouden. Waar de kerkdiensten op zonda gen doorgaans zo'n honderd men sen trokken, heeft het godshuis vrijdagochtend veel meer aantrek kingskracht. Het is een komen en gaan van mensen. „Normaal ko men ze hier allemaal voor de voet bal, maar nu voor de kerk", zegt een man. Terwijl een supermarkt medewerker het dak van de C1000 van roet ontdoet, slaat hij met veel inwoners het droevige re sultaat van de verwoestende vuur zee gade. „Als dit écht is veroor zaakt door vuurwerk, dan moet het nu maar eens afgelopen zijn. Straks gaat de molen ook nog in de fik!" Natuurlijk heeft iedereen het over de oorzaak. Een stroomstoring? Kan. Vuurwerk? Waarschijnlijk. Hoek heeft immers een reputatie als het om knallende jaarwisselin gen gaat. En ook in de afgelopen nieuwjaarsnacht ging het weer flink en lang tekeer. Maar wat nu vooral overheerst, is verdriet en ongeloof. „De kerk was veel meer dan een kerk. De scholen vierden er kerstvierin gen, er was de Dag van de Mu ziek, je kwam er voor een doop, bruiloft of begrafenis... Het was een centraal punt. Ook voor men sen die nooit naar de kerk gaan", vertelt Ellen Minderhoud. Debora Koster sluit zich daarbij aan. „Op kerstavond hebben de ka tholieken, protestanten en christe- lijk gereformeerden er nog samen een dienst gehouden. Dat was een kippenvelmoment, het gaf een echt Hoek-gevoel." „Wij zijn 'ordinaire' ramptoeristen. Erg, hè", zegt een Walchers stel. „We gaan op familiebezoek in Bier vliet, dus we komen langs Hoek. Dan ga je toch even kijken." Het drama in Hoek bereikte ook al snel veel oud-inwoners van het dorp, met veel telefoonverkeer naar de geboortestreek als gevolg. „Toen ik op Twitter foto's zag, kon ik het nog amper geloven", vertelt Carien de Graaf-Verhoef uit Utrecht. „Mijn eerste zorgen gingen uit naar mijn zus, haar ge zin en hun huis vlakbij de kerk, maar nu vind ik het echt een raar idee dat de skyline van Hoek is veranderd. Het beeld van de mo len en de kerk hoort bij Hoek. Het is de kerk waar ik als klein meisje soms met opa en oma naar toe ging. Ik heb daar ook afscheid van hen genomen. Het zal wel even gek zijn als we de eerstvolgende keer het dorp binnenrijden." Ook Jaap Verhage is nog van slag. „Ja, Hoek stond landelijk in de be langstelling. Nou, ik had liever ge had dat Gaston van de Postcode Loterij ons nationale bekendheid had bezorgd. Dan hadden we er nog een aardig zakcentje aan over gehouden." Voordat hij op zijn fiets stapte, keek hij uit gewoonte altijd even naar de weerhaan op de toren spits. Hij zal de windrichting voortaan anders moeten achterha len. Dat is nog nauwelijks te be vatten. Ina Peperzaak verwoordt het treffend. „Het hart van Hoek is weg. De molen en de toren zien, dat was thuiskomen." Zo'n zevenduizend kilometer heb ben ze voor de boeg. Jovan, eige naar van Tidi Graphics in Terneu- zen, vormt opnieuw een team met Leendert Muller van Terneu- zen Port Services. Hans die als ma nager bij Liftal werkt, heeft in Erik Verhoef, bedrijfsmanager bij betonbedrijf Lagan, een compag non gevonden. Als teams De Zeeuwen 1 en 2 doen ze mee aan de - ietwat oneerbiedig - autopuz- zelrit XXL. Vorig jaar eindigden Jovan en Leendert als 34ste van de tachtig deelnemers. Alles wijst erop dat ze dit jaar beter zullen scoren. De regels zijn aangepast, waardoor het lastiger wordt voor gerouti neerde deelnemers op de automa tische piloot hun weg te vinden door het hoge noorden. Van tevo ren krijgen de teams te horen naar welke plek ze moeten rijden, op basis van coördinaten. Het gaat er nu om de kortste route te ne men, de efficiëntste route en ook op tijd. Iedereen moet zich aan de snelheidslimieten houden, anders kost dat punten. Vandaag vertrekken de mannen naar Beekbergen, tot 10 januari zijn ze onder de pannen. Voor het eerst dit jaar hebben ze ook een goed doel aan hun jongensdroom gekoppeld, stichting De Opkikker die zieke kinderen verrast met bij zondere uitjes. Al 11.000 euro heb ben ze daarvoor bij elkaar. Beide teams zijn op internet te volgen via hun eigen site www.dezeeu- wen.com. door Wilma Valk OOSTBURC - Toneelspelen is altijd een geweldige hobby. Maar toneel spelen bij de Plattelanders biedt ook steeds nieuwe uitdagingen. Zo speel je in een klucht en laat je de toeschouwers gieren en brullen van het lachen, en het jaar er op speel je een uiterst serieuze rol. Speeldata: vrijdag 13 februari, 20.0 uur zaterdag 14 februari, 20.00 uur woensdag 18 februari, 14.00 uur vrijdag 20 februari, 20.00 uur zaterdag 21 februari, 20.00 uur Speeldatum jeugd: zaterdag 7 februa ri, 20.00 uur Gods huis lijkt nu meer op een spookhuis door Raymond de Frel Spoel (Koen van Doorn), dromer op de voorgrond, en Snuit (Chris Kools), man in leer, zijn 'kelderaars' bij de jonge Plattelanders, foto Peter Nicolai Ina Peperzaak door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Wat ze te wachten staat, weten ze niet. Hans Hirdes die voor het eerst aan de Scan Co- very Trial door Scandinavië mee doet, hoopt de Noordkaap te berei ken. Jovan Dierkx die voor de twee de keer de rally rijdt, is fan van Fin land. „In de sneeuw is dat land een groot sprookje." De mannen staan er klaar voor, voor de Scan Covery Trial (vlnr): Leendert Muller, Jovan Dierkx, Hans Hirdes en Erik Verhoef, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 109