Zo kan het niet Hulp in huis nieuwe stijl: verkeerde brieven en overhaast beslissen commentaar llvee keer na elkaar gepakt PZC Baby: de leukste, mooiste en allerliefste baby's van 2014 ZEELAND 31 10 DODELIJKE VERKEERSONGEVALLEN IN ZEELAND 2006-2014 78% 72% 28% 20-30 jaar 44 29 29 31 37 in Terneuzen H 37 17 13 13 H 10 Verkeersdoden in 2014 f mTm September 114.00-16.00 u. De verbouwing van het zorgstelsel le vert ook in het nieu we jaar meteen pro blemen op. Van een verbete ring ten opzichte van vorig jaar, toen veel hulpbehoeven den lange tijd moesten gissen naar hun toekomst, is weinig te merken. Nog steeds overvallen de veranderingen hulpvragers. Nog steeds is de communicatie over de nieuwe regelingen ver re van optimaal. Dit blijkt bij voorbeeld uit verkeerde brie ven van de zorgorganisatie WVO, die veel op Walcheren doet. Zo blijft het de vraag of de gewenste duidelijke en soe pele toepassing van het nieuwe systeem er ooit komt. Na alle el lende en onzekerheid die de overheveling van zorgtaken naar de gemeenten al heeft op geleverd, is dit uitermate ver ontrustend. Deze operatie is dan wel heil zaam voor de overheidsfinan ciën, maar heeft voorlopig veel te veel ongezonde bijwerkin gen op de mensen die niet zon der hulp kunnen. TERNEUZEN - Een 59-jarige man uit de gemeente Terneuzen is kort na het invorderen van zijn rij bewijs toch weer in de auto ge stapt. Toen hij voor de tweede keer betrapt werd is hij aangehou den. De man werd op donderdag 1 januari rond 21.18 uur op de Meester. F.J. Haarmanweg aan de kant gezet. De politie had een melding binnengekregen dat de verdachte met zijn auto over de weg slingerde. Agenten namen een blaastest bij hem af. Hij blies ruim vier keer de toegestane hoe veelheid. Zijn rijbewijs werd di rect ingevorderd. Daarnaast kreeg hij een rijverbod uitgereikt. Rond 23.11 uur werd de man op dezelfde weg opnieuw betrapt. VLISSINGEN - De nieuwe regelin gen voor de thuishulp zetten klan ten en alfahulpen onder hevige tijdsdruk. Cliënten van thuishulp die per januari hun vergoeding voor huishoudelijke hulp verlie zen, kregen eind december een week de tijd om die hulp op nieuw te regelen. De alfahulpen die de huishoudzorg gaven, kre gen met Kerstmis zes dagen om te beslissen wat ze wilden: alfa hulp blijven tot de indicatie van de huidige cliënt stopt; als zelf standige poetshulp werken onder bemiddeling van de zorgorganisa tie of in loondienst voor een aan tal uur per week met een contract voor een aantal maanden. Dat blijkt uit brieven van WVO, een van de zorgverleners waar de drie Walcherse gemeenten mee werken. Vrijdag 19 december stuurde WVO de cliënten die hun vergoede hulp op 31 decem ber verloren een nieuw aanbod. Dat bleek maandag 22 december niet te kloppen, waarna nieuwe overeenkomsten verzonden zijn. De cliënten kunnen maximaal twee uur zorg per week inkopen, maar niet met hun vertrouwde al fahulp: dat wordt een andere me dewerker van de WVO-dienst Hulp in Huis. Die hulp kost tien euro per uur, een gereduceerd ta rief via de Huishoudelijke Hulp Toelage. Per gemeente is daar een beperkt budget voor, maar op is op, stelt WVO. Wil de klant meer dan twee uur hulp, dan kan voor de extra inge kochte uren weer wèl de huidige alfahulp komen. De thuishulpen moeten hun uren maandelijks de clareren bij de zorgverlener, die de rekening dan naar de cliënt stuurt. WVO waarschuwt dat te laat ingediende declaraties er voor zorgen dat cliënten de maand daarna een dubbele rekening in eens moeten betalen. VLISSINGEN - Ook in 2015 houdt de ze krant weer de actie PZC Baby. Daarmee geven we een overzicht van alle kinderen die in 2014 in de provincie Zeeland zijn gebo ren. Bovendien gaan we via diver se stemrondes op zoek naar de Leukste Baby van 2014. Volgende week dinsdag - 6 janua ri - begint de actie. Op onze web site kunt u dan uw baby aanmel den, als hij of zij tenminste in 2014 in Zeeland is geboren. Ga naar www.pzc.nl/baby en volg de aanwijzingen. U kunt een foto van uw kind of kleinkind uploa- den, met de naam, geboorteda tum, woonplaats en eventuele broertjes en zusjes. Ook kunt u eventueel enkele bijzonderheden over de baby vermelden. Alle aan gemelde baby's worden, per ge meente, getoond op pzc.nl/baby. Bovendien plaatsen we alle foto's in een speciale bijlage, die ver schijnt op 31 januari. Baby's kunnen worden aange meld tot en met zondag 25 janua ri. Vervolgens gaan we op zoek naar de Leukste Baby van 2014. Eerst kan er bijna drie weken lang via internet worden gestemd tij dens de voorronde. Daaruit komt per gemeente een winnaar. Deze baby's dingen vervolgens mee in de finale, die een week duurt. Ook in de finale kan er via inter net worden gestemd. Voor de winnaars worden leuke prijzen beschikbaar gesteld. ZATERDAG 3 JANUARI 2015 Het afgelopen jaar zijn er in Zeeland 30 mensen omgekomen in het verkeer. Dat is een forse stijging ten opzichte van de jaren ervoor. 2010 telde eenzelfde aantal slachtoffers en in de laatste negen jaar waren het er alleen in 2006 meer. Van de 217 Zeeuwse verkeersdoden in de afgelopen negen jaar, was veruit het grootste deel man. Van de ongeval len met dode lijke afloop in Zeeland, vindt 78 procent plaats op wegen buiten de bebouwde kom. Met name de categorie twintigers springt eruit onder de slachtoffers. Sinds 2006 vielen daarin 44 doden. -Imlih 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 50-60 60-70 70-80 80-90 90+ leeftijdscategorie Terneuzen is de gemeente waar in de afgelopen negen jaar de meeste verkeersdoden te betreuren waren. Terneuzen Schouwen-Duiveland 26 Borsele 23 Goes 18 Tholen 18 Reimerswaal Veere 16 Middelburg Sluis Hulst Vlissingen Kapelle 9 Noord-Beveland 7 Datum Molendijk te Oud-Vossemeer N59, bij Grevelingensluis te Bruinisse 's-Heerenhoeksedijk te Ovezande A58 te Rilland Ds. Van Wouwestraat te Serooskerke Jacob Catsweg/Hondegemsweg te Grijpskerke Drieweg/Kruiningenpolderweg te Nisse Zuidlandstraat/Guido Gezellestraat te Terneuzen Westdorpseweg/Herverkavelingsweg te Baarland Waanweg te Hoedekenskerke Guido Gezellestraat/Oudevaart/Alvarezlaan te Terneuzen Weg van de Val /Zeelandbrug te Zierikzee Brug Nieuwe Postweg te Tholen Molenweg te Terneuzen Koningsweg te Vlissingen Waanweg te Hoedekenskerke A58 t.h.v. Heinkenszand N62 (Tractaatweg) ter hoogte buurtschap Schapenbout Weizichtweg te Nieuw- en Sint-Joosland A58 ter hoogte van verzorgingsplaats Selnisse N59 (Rijksweg) t.h.v. Oosterland - Wok van Zeeland N253 (Nieuwstraat) te Oostburg Oudedijk te Kortgene N290 (Hulsterweg) bij Terhole Vissershaven te Breskens Westkapelseweg te Zoutelande Deltaweg te Goes Bij dit ongeval zijn twee mensen omgekomen. JASOND September en daarna juni en juli kennen de meeste dodelijke ongevallen; respectievelijk 29, 25 en 25. De meeste dodelijke ongeval len vinden plaats tussen 12.00 en 20.00 uur. De piek ligt tussen 14.00 en 16.00 uur. infographic Rolant Quist bron: ROVZ door Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 108