veilig als het lijkt' Hoek door brand van hart beroofd SERVICE 43 nnm" ken werk Robesin reageert op een bericht van de Vlaams-Nederlands Perma nente Commissie voor Toezicht op de Scheldevaart (PC). Uit een overzicht van het aantal ongeval len in het Scheldegebied in het laatste magazine van de PC bleek dat het de laatste tien jaar veiliger is geworden. De laatste 'grote klapper' was in 2005, de stranding van het containerschip Fowairet bij Walsoorden. Cijfers liegen niet, toch is Robe sin allesbehalve gerust. Hij vraagt zich af of er geen sprake is van 'schijnveiligheid' in het Scheldege bied. Technologisch mag er vol gens hem veel vooruitgang zijn geboekt, zowel op schepen als bij de verkeersbegeleiding vanaf de wal. Met de menselijke factor ligt dat anders, stelt hij, met name op Nederlandse verkeersposten langs de Westerschelde. Robesin wijst erop dat in 2008 al een personeelstekort dreigde. Hij lijkt een goede ingang te hebben bij de verkeersposten. Want, stelt Robesin, 'intussen hebben drasti sche bezuinigingen het probleem van onderbezetting sterk verer gerd. De werkdruk op het nog be schikbare personeel blijkt onver antwoord toegenomen. Met gevol gen voor de scheepvaart, zoals op- vaarverboden. Antwerpen vindt dat natuurlijk niet leuk, maar de verkeersleiders willen zich geen zins laten verleiden tot gesol met veiligheid'. Terneuzen krijgt tot half 2015 te maken met een tekort van 5,5 verkeersleiders, aldus Ro besin, en Vlissingen telt er vanaf februari 'slechts' twintig, van wie één langdurig zieke. Rijkswaterstaat was vrijdag niet bereikbaar voor een reactie. verscheurend. e kerk zien afbran den waarin je werd gedoopt, belijdenis deed en misschien wel trouwde, is hart- Het inferno dat donderdagmid dag de Protestantse kerk van Hoek trof, ligt dezer dagen als een steen op de maag bij veel mensen, of het nu kerkleden betreft of an dere mensen die zich erbij betrok ken voelen. Een dorpskerk wordt namelijk ook door veel niet-leden ervaren als een onmisbaar ele ment binnen de plaatselijke ge meenschap. Omstanders lieten hun tranen dan ook de vrije loop bij het aanschouwen van de ver woestende brand. Toen de eerste meldingen bij de krant binnensijpelden van een brand aan de Langestraat 6 dacht ik direct al: dat zou toch niet de dorpskerk van Hoek wezen? En het was zo. Dominee Arie van der Maas maak te op Facebook gewag van het on heil: „Brand in kerk van Hoek. Dit is heel erg, onderweg naar Hoek. Dramatisch begin van 2015." Da's geen woord te veel. Het deed mij denken aan het lot dat de rooms-katholieke Clemenskerk van Nes op Ameland trof. Die ging in de nacht naar dinsdag 5 fe bruari 2013 in vlammen op. Dat maakte indruk op mij, want een week daarvoor had ik daar de op één na laatste dienst bijgewoond. Met de herbouw van de kerk in Nes wordt op 1 mei begonnen. Het gebouw was goed verzekerd. Dat laatste is naar verluidt ook in Hoek het geval, dus herbouw lijkt niet onmogelijk. Daar heb je niet het oude gebouw mee terug, zo werd donderdag meteen al geconcludeerd. Zeker ook niet de oude preekstoel en an dere onvervangbare zaken. Het afbranden van de monumen tale kerk in Nes betekende dat de parochianen op Ameland vierin gen gingen houden in het bijge bouw, dat gespaard bleef. De brand leidde op het Waddenei land tot grote saamhorigheid on der de katholieken en zelfs tot nieuw elan. Saamhorigheid en kracht, dat is het minste wat je de gemeente onder leiding van dominee Van der Maas en de kerkenraad aan het voor hen zo dramatische be gonnen nieuwe jaar kunt toewen sen. runners ZATERDAG 3 JANUARI 2015 muziek, sport en natuur ns^e is door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het is met de veilig heid van de scheepvaart op de Westerschelde niet zo goed als laatst is voorgesteld, volgens Johan Robesin uit Hoek, Statenlid voor Provinciaal Belang Zeeland. Hij maakt zich met name zorgen over de bemensing van de verkeerspos ten op de wal en heeft daar giste ren vragen over gesteld aan het da gelijks provinciebestuur. door Willem Staat D Pastoraal werker Wiel Hacking schrijft over de schrijnende proble men van Zeeuwse kinderen in ar moede in zijn column: Aan de schaamte voorbij. www.pzc.nl/monnikenwerk ■lechniek.nl foto Arie Kievit foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 104