Nicolaaskerk wordt warm, sfeervol en multifunctioneel 1 13 juni 2015 Jefortheroses.nl Zaterdag www.deltaric De allerbeste wensen voor 2015! Héél Zeeland: 1 :iets met ons mee! Millenniumgemeente Tholen deelt weer uit 66 Wil je het hart van de gemeenschap zijn, dan moet je open staan voor iedereen BEVELANDEN en THOLEN 35 80 km en 120 km 25 km, 50 krr De kerkfunctie (in de Nicolaas kerk huist de protestantse ge meente Kats-Kortgene) blijft be houden. Maar het is wel de bedoe ling de kerk 'in volle glorie' in de samenleving neer te zetten en voor meer activiteiten geschikt te maken. „We hebben bewust geko zen voor de quote Het hernieuwde Hart van Kortgene", zetten Peter Geysen en Chris Jebbink van de Stichting Behoud Nicolaaskerk de toekomst van het monumentale gebouw uiteen. „Vroeger waren kerken het hart van de gemeen schap, maar dat is al jaren niet meer zo. Wil je dat wel zijn, dan moet je open staan voor iedereen en ook dingen gaan organiseren." Dat laatste is hard nodig om de kerk, waarvan de toren uit het be gin van de vijftiende eeuw stamt, te behouden voor het dorp. Met al leen de rond de 35 kerkende men sen op een 'doorsnee' zondag is het onderhoud van het Rijksmo nument simpelweg niet op te brengen. „De herinrichting moet er voor zorgen dat er in de toekomst vol doende financiële middelen bin nenkomen om de kerk in goede staat van onderhoud te houden", schetst Jebbink de opzet. Geysen: „De kerk verkeert nu in perfecte staat. Er is altijd goed voor ge zorgd. Maar de kerkenraad heeft op tijd ingezien dat er wel iets moet gebeuren om die goede staat van onderhoud ook in de toe komst zo te houden." De Nicolaaskerk moet door de her inrichting een breder te gebrui ken, warm en sfeervol gebouw worden. De vaste banken gaan er uit en worden vervangen door los se stoelen. De vloer in de kerk wordt uitgerust met vloerverwar- ming en vlak gemaakt, zodat het gebouw rolstoeltoegankelijk wordt. De kosterij wordt heringe deeld en tussen kosterij en kerk komt een nieuwe toiletgroep en garderobe. Het liefst was de stich ting nog een stapje verder gegaan en had aan de kosterij een zalen centrum vastgebouwd dat als dorpshuis dienst zou doen. De po litiek koos echter voor het onder brengen van het dorpshuis in het nieuw te bouwen mfc Stadspol- der. Voor de stichting is de deur daarmee niet definitief gesloten. „We zouden het heel mooi vin den als we straks kunnen samen werken met het dorpshuis. Wat wij niet kunnen of willen doen, doet het dorpshuis en andersom. Het zijn twee heel andere gebou wen." De herinrichting van de Nicolaas kerk is in drie fasen verdeeld. De eerste fase omvat onder meer de afbraak van het PZEM-huisje aan de zijkant van de kerk en de bouw van de nieuwe toiletgroep en garderobe. Deze klus, die dank zij 60.000 euro aan POP-subsidie (Europa, kerk en gemeente) kan worden uitgevoerd, moet eind maart gereed zijn. Voor de twee de, meest ingrijpende fase (aan pak van het interieur van de kerk) wordt op dit moment naar geld gezocht. Voor de totale herinrich ting is zo'n vier ton nodig. De stichting heeft er alle vertrouwen in dat dat geld er komt. „Met een eenmalige investering kunnen we de kerk structureel in de lucht houden. Veel mensen, ook niet be horend tot de kerkelijke gemeen te, zien het belang van dit monu ment in. Dit gebouw is geworteld in de gemeenschap, dat wil nie mand kwijt." Het meeste geld, 4500 euro, gaat naar een project in het dorpje Poa in Burkina Faso. Er worden klein schalige pluimveebedrijven mee opgezet, waarmee jongeren kun nen kunnen voorzien in het le vensonderhoud van zichzelf en hun familie. Poa is het plaatsje waar de jongerenraad zich eerder al voor inzette. Er werd geld inge zameld voor de komst van een wa terput en een schooltje. Een project voor hulp aan aids- en weeskinderen in Kenia krijgt 3500 euro en datzelfde bedrag gaat naar een opvanghuis voor be jaarden in Ethiopië. Het wordt be steed aan onder meer de komst van een waterput en een perso- nenbusje. Ten slotte gaat 2500 eu ro naar de Compassion Marathon, die wordt gelopen in Thailand. Het doel achter het evenement is het bestrijden van armoede. Op initiatief van de CU werd Tho len in 2008 Millenniumgemeente. Elk jaar gaat geld naar enkele goe de doelen. Er moet wel een Thool- se link zijn, bijvoorbeeld door be trokkenheid van iemand uit Tho len bij een project. ZATERDAG 3 JANUARI 2015 De Nicolaaskerk wordt binnenkort voor meer activiteiten dan alleen kerkdiensten geschikt gemaakt, foto Marcelle Davidse door Esme Soesman KORTCENE - De eerste fase is aanbe steed. Het werk aan de Nicolaas kerk in Kortgene gaat beginnen. Het oudste monument van Noord-Beveland wordt omge vormd tot multifunctioneel ge bouw. Stichting Behoud Nicolaaskerk Ten bate van: RIDE Ullj ROSES THOLEN - Burgemeester en wethou ders van Tholen hebben bepaald waar de zogeheten millenniumsub sidies dit jaar naartoe gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 101