Ouderen houden met training brein fit Ebola-artsen en pater Frans 'het moedigst' Verhuizen is niet nodig! BINNENLAND 9 'Games hebben een enorm potentieel' f> molenaar^ ik kef" (a/ett/ Ja, Ze is 90, maar geestelijk nog hele maal bij de pinken. Nelly Gelder speelt een woordspelletje op een tablet, waarbij ze moet aangeven of de woorden die in beeld ko men, ook echt bestaan. 'Mest- norm - griempje - wouw - film freak - bondabs', zijn de woorden die snel achter elkaar voorbij ko men. „Het gaat wel erg snel", zegt ze tegen de spelleider, „ik krijg er pijn van aan mijn hand." Haar sco re is verdienstelijk. Nelly Gelder woont nu 2,5 jaar in woonzorgcentrum De Hoven in Lelystad. Ze mag dan oud zijn en haar benen mogen dan na een val niet al te best meer functioneren, geestelijk is ze nog bij de les. „En dat wil ik blijven. Nu ze deze oefe ningen aanbieden, ben ik dan ook van de partij. Het gaat steeds be ter. Vorige keer, toen ik voor het eerst meedeed, haalde ik veel min der punten." Van Gelder is een van de proefper sonen die deelnemen aan het on derzoek naar de invloed van com puterspelletjes op het ouder wor dende brein. In totaal doen 150 ouderen uit heel Flevoland mee aan de studie, die onder leiding staat van wetenschappers van de Universiteit Leiden en de Univer siteit van Amsterdam. Louis Kinsbergen van Dezzel Me dia, dat de training heeft ontwik keld over de onderzoeksopzet: „De vraag of breintraining kan bij dragen aan het tegengaan van de achteruitgang van de hersenfunc tie, is actueel. In wetenschapskrin gen kent deze kwestie voor- en te genstanders. De bewijzen dat breintraining daadwerkelijk effect heeft, zijn voor een groeiende groep Nederlandse medici dusda nig overtuigend dat zij ertoe over gaan om breintraining aan hun patiënten voor te schrijven." Hij noemt als voorbeeld het Vermoeidheid&Pijncentrum in Lelystad, dat als eerste kliniek be sloten heeft BrainGymmer op te nemen in het behandelprotocol en het voorschrijft aan patiënten met geheugen- en concentratie problemen. Ook sommige huisart sen schrijven BrainGymmer voor. Naast Nelly van Gelder zit Geer tje Bos (65), die in een aanleunwo ning woont. Zij doet voor het eerst mee aan de training. „Ik merk dat het leerzaam is. Je moet wel snel kunnen denken." Met haar score van 4245 punten is ze erg in haar nopjes. Ze steekt haar duimen in de lucht. Het spelniveau past zich aan aan het niveau van de speler. Kinsber gen: „Gaat het slecht, dan worden de vragen gemakkelijk, of gaat het tempo omlaag. Dat stimuleert." Ook op hoge leeftijd blijken men sen gevoelig voor een goede pres tatie. Dat beaamt psycholoog Yvonne Gorter van zorginstelling Coloriet, waarvan De Hoven deel uitmaakt. „Wij doen mee aan de ze proef omdat onze bewoners naarmate ze ouder worden, meer te kampen hebben met geeste lijke achteruitgang. Het trainen van het brein kan de verslechte ring afremmen." Bedenker Louis Kinsbergen ziet de wisselwerking: „Er is een ver band tussen denkvermogen en fit heid. Gaat de geest achteruit, dan komen mensen in een negatieve spiraal en bewegen ze ook min der. Hou je hen geestelijk fit, dan gaan ze er ook graag uit. Dat is niet alleen goed voor de mensen zelf, maar ook voor de maatschap pij, want het kan de zorgkosten omlaag brengen." De breintraining duurt acht we ken; vijf dagen per week gaan de deelnemers gedurende twintig minuten op de tablet aan de slag. Vóór het experiment en erna wor den hersenmetingen gedaan en worden het denk- en concentratie vermogen en het geheugen in kaart gebracht. Deze gegevens worden vergeleken met de ont wikkeling van een controlegroep die niet heeft deelgenomen aan de breintraining. Over een jaar ko men de onderzoekers met de re sultaten naar buiten. De Leidse psycholoog dr. Guido Band meet als onderzoeker de ef fecten van breintraining bij gezon de ouderen en bij mensen met (beginnende) dementie. Hij ver telt: „Verschillende vormen van breintraining kunnen een buffer vormen tegen de gevolgen van de mentie. Hoe uitgebreider het net werk van verbindingen in de her senen is en hoe meer geoefend de aansturing van gedrag is, hoe lan ger het duurt voordat de gevolgen van de ziekte van Alzheimer - de meest voorkomende vorm van de mentie - het alledaags functione ren belemmeren. Gametraining is erop gericht bij te dragen aan de ze buffer." Hij verwacht dat computerspel len zeer bruikbare informatie op leveren over het brein: „Het on derzoek naar het effect van games is tijdrovend en kostbaar. Het laat ste woord is nog niet gezegd over wat wel en wat niet werkt. Ga mes hebben in ieder geval een enorm potentieel, doordat ze deel nemers gemotiveerd kunnen hou den om door te gaan, precies op het juiste niveau kunnen uitda gen, en vrijwel alle soorten trai ning kunnen herbergen." Bij de verkiezing van het program ma wonnen de hulpverleners in de categorie 'Binnenland'. De pa ter kreeg de meeste stemmen in de categorie 'Buitenland'. Bijna 22.000 mensen brachten een stem uit. EenVandaag maakte de winnaars woensdag, op oudejaars dag, bekend. De ebola-artsen 'zetten hun leven op het spel om geheel belangeloos anderen te helpen', verklaarde het actualiteitenprogramma. Pater Frans van der Lugt woonde tien tallen jaren lang in Syrië, de laat ste jaren in de stad Homs. Tijdens de gevechten om die stad weiger de hij te vertrekken. Hij wilde de achtergebleven christenen niet in de steek laten. In april werd hij vermoord. Op de tweede plaats in 'Binnen land' eindigde de 14-jarige Gita Wiegel uit Wierden. Zij verloor haar moeder bij de ramp met vlucht MH17 en sprak bij de natio nale herdenking. Daarna eindigde Ben Oude Nijhuis, die in novem ber aandacht vroeg voor de mis standen in een Haags verpleeg huis. Hij deed dat met de vader van staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid). Een dag later ging Oude Nijhuis daarover bij Pauw in debat met de staatsse cretaris. Ongeveer twee weken na de uitzending overleed Oude Nij huis. In het buitenland kreeg ook het Pakistaanse meisje Malala Yousaf- zai veel stemmen. Zij werd een paar jaar geleden door de taliban in haar hoofd geschoten omdat ze zich inzet voor onderwijs voor meisjes. Dit jaar won ze de Nobel prijs voor de Vrede. De 23-jarige Turks-Duitse studen te Kugce Albayrak was derde. Ze werd doodgeslagen toen ze twee meisjes die werden lastiggevallen, te hulp schoot. Pater Frans van der Lugt wilde christenen in Homs niet in de steek laten en werd vermoord Bel direct 0800 - 27 40 400 U loÉj de lyTVO ccxAe&JLKs Gratis uitgebreide brochure? VRIJDAG 2 JANUARI 2015 Nelly van Gelder (rechts) en Geertje Bos tijdens de breintraining. door Paulus Smits LELYSTAD - Met de toename van het aantal mensen dat op hoge leef tijd zelfstandig thuis blijft wonen, neemt het risico op ongevallen toe. Dat geldt zeker als ook de geeste lijke gezondheid achteruit gaat. Het programma Braingymmer, dat ontwikkeld is om het brein fit te houden, wordt momenteel weten schappelijk getest op bewoners van zorginstellingen. HILVERSUM - De Nederlandse art sen in de ebola-gebieden in West-Afrika en de vermoorde pa ter Frans van der Lugt waren de moedigste mensen van 2014. Dat vinden de kijkers van actualiteiten programma EenVandaag. Adres C-mail wk01_M3_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Pater Frans van der Lugt. foto HH Onafhankelijk advies Levering vanaf 1 dag mogelijk Altijd een passende oplossing voor uw trap Tijdelijk 21% BTW korting* *Alleen geldig bij aanschaf van de Modul traplift, niet geldig i.c.m. andere acties Zeer eenvoudig te bedienen Veilig de trap op en af Opvouwbaar, bespaart ruimte Naam Mevr. Dhr. Postcode Plaats Telefoon Niets is fijner dan zo lang mogelijk in uw eigen huis kunnen blijven wonen, ook al is de slaapkamer of badkamer boven. Dat kan met een traplift van Molenaar, maar begin 2014 heeft onze overheid het belastingvoordeel op trap liften stop gezet. Hierdoor is de aanschafvan een trapliftvoorveel mensen niet haalbaar. Daarom geven wij als enige Ieverancier21% BTW korting* bij aanschafvan de Modul traplift. Bel 0800-27 40 400 voor meer informatie of de gratis brochure of kijkopwww.molenaar.nl stuur mij de gratis brochure overtrapliften

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9