'We hebben speciaal het allerbeste weer besteld' Hertaxatie Veerhaven in Terneuzen Oud-kapitein Leger des Heils blogt uit Kroatië ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Ja, ja, Kints heeft gemakkelijk pra ten. Hij gaat zelf het water van de Westerschelde bij de steiger van Walsoorden niet in. Een re cord-aantal van 190 doet dat wel. En zij vinden met Kints, voorzit ter van de organiserende carna valsstichting De Bouwers, het weer ook super. Erwin Kayser uit Vogelwaarde is met zijn dochters gekomen, Jas mijn (8) en Annabel (5). Zij mo gen niet meedoen. De mini mum-leeftijd is twaalf jaar, maar ze kijken er al wel naar uit. Er- win: „Elke zondagochtend gaan we zwemmen in Terneuzen, heer lijk, maar dit, een nieuwjaarsduik, blijft toch iets bijzonders om te doen aan het begin van het jaar. Ik ben er vanaf de eerste keer (in 2013) bij." Het ligt niet voor de hand dat een carnavalsstichting iets organiseert als een nieuwjaarsduik, al kijkt voorzitter Kints daar anders tegen aan. „We dachten, we moeten een keer iets geks doen." Zo past het weer wel bij een carnavalsstich ting. Een belletje naar Unox en het was geregeld. Unox levert als sponsor de bekende oranje mut sen, plus grote pakken met eigen erwtensoep. Wat wil je als organi satie nog meer? Anton Burm is er klaar voor. De Hulstenaar is een trouwe nieuw jaarsduiker, eerst in Cadzand, sinds 2013 in Walsoorden. „Naar Cadzand rij ik een uur, hier ben ik zo." Zijn advies aan iedereen die graag ook eens meedoet: Een ochtendjas meenemen. „Dat is be langrijkste, als je uit het water komt." De warming up begint en om Het belangrijkste dat je nodig hebt, is een ochtendjas, voor als je uit het water komt klokslag half twee stort de massa zich in het water, gadegeslagen door een massa volk op de wal. Het is erin en eruit, waarna het tijd is voor de afterparty met erw tensoep. In Retranchement, bij strandpaviljoen De Zeemeeuw, en bij Breskens aan Zee in Bres- kens, hebben de deelnemers die versnapering dan allang achter de kiezen. In Retranchement gingen 120 bakken erwtensoep erdoor heen. In Breskens was het druk ker dan andere jaren met 200 a 250 durfals. In Axel bij de kleine kreek viel de opkomst met twintig duikers te gen, maar met tweehonderd toe schouwers vindt Ester Koopman van de Vriendenclub Axel het toch een succes. „Volgend jaar weer, dan gaan we meer promotie maken." Scholen ruimen kerstbomen op De twee Sluise basisscholen halen woensdag weer kerst bomen op voor de verbran ding op het petanqueveld bij camping De Meidoorn. Mensen kunnen hun boom vanaf 17.00 uur ook zelf naar het veldje brengen. Onder toeziend oog van het lokale brandweerkorps worden de bomen om 19.00 uur in brand gestoken. Bezoekers krijgen een warm drankje. AARDENBURG Driekoningentocht met Jongerenkoor De jeugdleden van Jongeren koor Aardenburg houden dinsdag met vriendjes en vriendinnetjes hun jaarlijk se Driekoningentocht. In groepjes trekken de, vaak als een van de koningen gekle de, zangertjes van deur tot deur om het Driekoningen lied te zingen. Het moet de bewoners verleiden om een donatie in geld (voor het koor) of snoepjes te doen. Woodworks treedt op in Café Centraal De Zeeuwse akoestische coverband Woodworks treedt morgen vanaf 22.00 uur op in Café Centraal. Woodworks (dat letterlijk moet worden vertaald als 'hout werkt') bestaat uit drie muzikanten, die op di verse instrumenten even di vers repertoire zowel akoes tisch als elektrisch kunnen spelen. Jubileumviering van rk-dameskoor Het rooms-katholiek dames koor van Schoondijke be staat veertig jaar en dat wordt aanstaande zondag ge vierd in de rooms-katholie- ke kerk van Schoondijke. De viering begint om 9.15 uur. Na de viering is er gelegen heid voor het uitwisselen van felicitaties onder het ge not van een kopje koffie of thee en een drankje. Het koor telt vijftien leden. De hertaxatie kan worden gezien als een laatste poging van de ge meente Terneuzen om de haven tegen een realistische marktprijs in handen te krijgen. De waarde is eerder geschat op één miljoen euro. Omdat er sprake is van ach terstallig onderhoud, is daar vier ton vanaf getrokkken. De gemeen te heeft echter altijd aangegeven 600.000 euro veel te veel te vin den voor 'een bak water', zoals wethouder Frank van Hulle het omschrijft. Van Hulle verwacht dat begin vol gend jaar het hertaxatierapport klaar is. De gemeente en het Rvb betalen elk de helft, wat aldus de wethouder nog niet betekent dat de gemeente de haven alsnog overneemt. „Normaal gesproken niet", geeft hij aan, „tenzij de prijs veel lager uitvalt en exploita tie van de Veerhaven onder meer als jachthaven voor ons financieel mogelijk wordt." Al jaren is de toekomst van de Veerhaven onzeker. Twee gebrui kers, watersportvereniging Neu- sen en stichting Jachthaven Ter neuzen, hebben alvast een stap in de goede richting gezet. Ze willen de handen ineenslaan en samen een stichting voor de exploitatie van de jachthavens in de oude Veerhaven oprichten. „Om ons deel van de exploitatie te kunnen doen", aldus Neusen-voorzitter Piet van Driel. Voor Veerhaven en omgeving is bijna twee maanden terug nog een herinrichtingsplan gepresen teerd. Los van wie de Veerhaven overneemt, is het de bedoeling dit plan te realiseren, aldus Van Hulle. De gemeenteraad moet het plan a zes miljoen euro, verdeeld over meerdere jaren, nog goedkeu ren. Het plan voorziet onder meer in een betere verbinding met de binnenstad, een stadsstrand bij paviljoen Westbeer en een uitkijk toren van 25 meter hoog. De familie Pronk-De Cleen ver trok naar Kroatië om oude en een zame mensen in het armste ge bied van het land te helpen. René en zijn vrouw Helga zetten daar toe een stichting op. Ze hopen ook toeristen naar de leegge stroomde landstreek te trekken. René richt zich daarbij - als en thousiast fotograaf - ook op foto toeristen, omdat er in de Krajina fantastische foto's van zowel de natuur als de cultuur zijn te ma ken. De familie Pronk, neergestreken in het met vijftien inwoners be volkte 'dorp' Gorniki Vivodinski, hield contact met een aantal Zeeuws-Vlamingen. Omdat niet iedereen Facebook heeft, is René net na kerst begonnen met een blog: leveninkroatië.blogspot.nl De familie Pronk is blij 'dicht bij de bron, dicht bij de schepping' te leven, maar in zijn eerste blog laat René direct voelen hoe moeilijk en hard het leven voor veel oude re inwoners van de Krajina is. VRIJDAG 2 JANUARI 2015 Nog altijd meer mensen op de kant dan in het water bij de nieuwjaarsduik in Walsoorden, die een record-aantal deelnemers trok. foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf WALSOORDEN - Johny Kints wrijft in zijn handen. Niet van de kou, In tegendeel. „Het is toch het mooi ste weer van de wereld voor een nieuwjaarsduik. Dit hebben we spe ciaal besteld." Anton Burm, Hulst SLUIS BRESKENS SCHOONDIJKE door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De voormalige Veerha ven in Terneuzen wordt opnieuw getaxeerd. Het Rijksvastgoedbe drijf (Rvb) - dat optreedt namens de huidige eigenaar, de rijksover heid - en de gemeente Terneuzen hebben dat afgesproken. TERNEUZEN - René Pronk was tot anderhalf jaar geleden predikant voor het Leger des Heils in Terneu zen. Hij vertrok met vrouw en kind in de zomer van 2013 naar Krajina, de Kroatische landstreek tegen de grens met Bosnië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80