Politie pakt 24 mensen op tijdens jaarwisseling im ADRZ en specialisten gaan anders werken b *"1 Spelen met vuur Boosheid en machteloosheid strijden om voorrang in Hoek. 66 In één van de ra men zat een gaatje dat er eerder niet in zat, mogelijk door een vuurpijl 26 ZEELAND KERKBRAND Meer dan 2100 meldingen van vuurwerkhinder - n vrijdag ■w1 arenlang was ik de party- fl poeper van onze familie. I Als mijn broertje al halver- I wege november de vuur werkcatalogi uitploos en uren lang naar filmpjes keek van ont ploffend vuurwerk om uitein delijk al zijn zakgeld op de toon bank van de lokale vuurwerk winkel te deponeren. Als mijn vader dit moment gebruikte om hem wijze lessen over het leven en het gebruik van een aansteeklont te geven. Als mijn moeder met een fles champag ne in de hand door onze straat struinde om boven de helse herrie uit de buren een goed nieuwjaar te wensen. Al die tijd keek ik angstig toe. Ik houd niet van onverwachte knallen. Ik koester mijn vingers en ogen. Het ideale feestaroma is voor mij de geur van een heerlijk diner, niet de verstik kende lucht van buskruit, zwa vel en salpeter. Mijn feestjurk- jes zijn over het algemeen van een hoogst ontvlambaar karak ter. Ik ging pas met rustig gemoed naar buiten als de gemeentelij ke reinigingsdienst de straten had bevrijd van de rode lijkwa de van rotjessnippers. En wan neer de krant in de eerste week van het jaar de balans opmaak te (weer honderden mensen die een oog, hand of integraal familielid hadden verloren) was ik blij dat het nog zeker 363 dagen zou duren alvorens ik weer aan dit auditieve, visue le, olfactorische en fysieke ge weld zou worden blootgesteld. Jarenlang kon ik hier met nie mand over praten, werd ik als de grootste feestvergaller en zuurpruim gezien als ik mijn af keer van vuurwerk kenbaar maakte. Maar sinds kort is er iets veran derd. De afgelopen weken las ik steeds vaker stukken in de krant van mensen die het met mij eens zijn. Recent onder zoek van I&O Research toont aan dat 56% van de ondervraag den een verbod wenst op con sumentenvuurwerk. Gezien de donder en bliksem die ik ook deze jaarwisseling weer moest verduren, lijkt dit me een ietwat vertekend per centage. Maar toch, de tijd lijkt rijp om te zeggen: ik wens u een prachtig en vuurwerkloos 2015! Hoewel er minder meldingen bin nenkwamen dan vorig jaar, had de brandweer vanaf woensdag ochtend haar handen vol aan de kleine branden die zich verspreid over de provincie voordeden. In de meeste gevallen gingen het om prullenbakken, containers en ver zameld afval. Slechts één keer was het nodig meerdere brand weerwagens in te zetten. Dat ge beurde aan de Zaaidijk in 's-Gra- venpolder, waar een schuur in de as werd gelegd. De Mosselkreekstraat in Middel burg werd gisterochtend in alle vroegte opgeschrikt toen een auto werd opgeblazen met extreem vuurwerk, nadat de daders een van de zijramen hadden vernield. De wagen brandde uit. „Een heel verdrietig begin van 2015", aldus de eigenaresse van de auto. Aan de Stationsweg in Kruiningen brandde op oudjaarsdag eveneens een auto uit. De politie hield tijdens de jaarwis seling 24 mensen aan, onder meer wegens hinderlijk en agres sief gedrag, openbare dronken schap of vernieling. Dat gebeurde vooral in het uitgaansgebied van Goes en Middelburg. In de De Graaffstraat in Goes werd een 38-jarige man opgepakt omdat hij in beschonken toestand met een zwaard zwaaide. Voor zover bekend heeft het vuur werk in de provincie niet tot ern stige verwondingen geleid. Alleen bij de spoedeisende hulp van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes meldden zich twee slacht offers. De verwondingen van bei de jongemannen vielen mee. De een had lichte brandwonden aan de handen, de ander een stukje vuurwerkafval in het oog. Zij hoefden niet te worden opgeno men. Zowel bij de spoedeisende hulp in Vlissingen als die bij ZorgSaam in Terneuzen kwamen geen vuur werkslachtoffers binnen. „De drukte was vergelijkbaar met een normaal weekend", zegt Cora Hof- mann, hoofd acute zorg bij Zorg Saam. Er werden wel twee men sen opgenomen die te veel alco hol hadden gedronken. Twee men sen met letsel dat rechtstreeks te maken had met de jaarwisseling werden door ambulancepersoneel ter plekke behandeld. Bij een café in Rilland werd, vol gens de betrokken wijkagent, zwaar vuurwerk naar binnen ge gooid waardoor drie mensen last hadden van hun luchtwegen en gehoor. De Middelburgse burgemeester Harald Bergmann sprak van een 'relatief rustige jaarwisseling met enkele uitschieters'. Hij is te spre ken over de nieuwe vuurwerkre- gels, die het afsteken ervan pas op oudjaarsdag vanaf 18.00 uur toe staan. „Dat gaf overdag op straat een veel prettiger gevoel." HOEK - De Protestantse gemeente in Hoek is haar kerk kwijt. En dat doet pijn, veel pijn. Gevoelens van boosheid en machteloosheid strijden bij het aanzien van de brand op nieuwjaarsdag om voor rang. „Hadden ze begin vorig jaar maar doorgepakt", zegt voormalig ouderling Frans Tollenaar, „en het zelf afsteken van vuurwerk verboden. Mogelijk was dit dan niet gebeurd." De stelling van Tollenaar dat vuur werk de oorzaak van de brand zou zijn, wordt vrij breed ge steund. Kerkrentmeester Ko Diele- man houdt wel nadrukkelijk een slag om de arm. Hij vertelt zonder verder commentaar dat een colle- ga-kerkrentmeester vlak voor de eerste brandmelding heeft gezien dat een gaatje in één van de rui ten zat. „En dat gaatje zat er voor dien niet in." Dieleman sluit niet uit dat er een vuurpijl door naar binnen is gevlogen en is blijven smeulen. Jan Lonink, burgemeester van Ter- neuzen, staat donderdagmiddag in een tuin grenzend aan de kerk tussen kerkleden. Hij weet dat in Hoek in de nacht van oud op nieuw veel en vooral zwaar vuur werk wordt afgestoken. „Maar", stelt hij, „het is te gemakkelijk om nu al te concluderen dat vuur werk de oorzaak is. Dat moet wor den onderzocht." De Protestantse gemeente is ver zekerd. Dat is het probleem niet, aldus kerkrentmeester Dieleman. Herbouw is mogelijk, maar daar mee is de voor Hoek beeldbepa lende kerk (gebouwd in 1905) nog niet terug. De historische preek stoel, de Statenbijbels, de oude glas-in-loodramen, ze moeten zo goed als zeker onherstelbaar be schadigd zijn. Dieleman trekt het verlies van het kerkgebouw breder dan alleen de Protestantse gemeente. De kerk diensten trekken elke zondag een honderd mensen. Hoek telt bijna drieduizend inwoners. „Het aan gezicht van ons dorp is aangetast. Als je vanuit Breskens kwam aan rijden, herkende je Hoek direct aan de kerk en de molen. Nu is de kerk weg." Vanochtend vergadert het kerkbe stuur over hoe het verder moet met het kerkgebouw, dat een rijks monument is. Op de laatste dag van 2014, oudejaarsavond, was er nog een dienst. Frans Tollenaar vertelt dat zijn vrouw Elly als ouderling de preek heeft voorgele zen. „Zij heeft als laatste op de preekstoel gestaan." VLISSINGEN - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en de medisch specialisten gaan op een andere manier samenwerken. Voor pa tiënten heeft deze wijziging geen gevolgen, aldus het ADRZ. Het komt erop neer dat het zie kenhuis voortaan de medisch spe cialistische dienstverlening 'in huurt'. Verder hebben de directie en de specialisten afspraken ge maakt over kwaliteit, veiligheid en administratieve zaken. Inmiddels hebben zo'n honderd vrijgevestigde medisch specialis ten zich verenigd in een coöpera tie. Die gaat samen met de stich ting ADRZ de ziekenhuisactivitei ten verzorgen. Deze nieuwe manier van werken is nodig omdat de verzekeraars per 1 januari het uitbetalen van declaraties aan Nederlandse zie kenhuizen veranderen. Nu nog maken verzekeraars een bedrag over dat het honorarium van de dokters dekt. Daarnaast vergoeden zij de kosten die het ziekenhuis maakt. Vanaf 1 januari maakt de verzekeraar één bedrag over en is het ziekenhuis belast met de betaling aan de specialis ten. Directie en specialisten bena drukken dat ze samen optrekken. VLISSINGEN - Het Meldpunt Vuur- werkoverlast heeft de afgelopen dagen ruim 2100 klachten vanuit Zeeland ontvangen. Dat zijn er bijna 400 meer dan vorig jaar, ter wijl landelijk het aantal meldin gen juist is afgenomen. De mees te Zeeuwse klachten, zo'n 350, wa ren afkomstig uit Terneuzen en in minder mate vanuit Vlissingen en Middelburg. Het meldpunt (www.vuurwerk- overlast.nl) is een initiatief van 25 lokale GroenLinks-fracties, waar onder GroenLinks Goes, om de overlast van vuurwerk in kaart te brengen. De website blijft tot mor gen geopend. 1 Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Zeventig kleine bran den, enkele lichtgewonden en in to taal 24 aanhoudingen. Dat is de voorlopige balans van de jaarwisse ling in Zeeland. Grootschalige inci denten bleven uit. 'We krijgen onze door Harmen van der Werf Ko Dieleman, kerkrentmeester Predikant Arie van der Maas en kerkenraadvoorzitter Henk Siersema (3e en 4e van links) nemen geredde spullen in ontvangst, foto Chris Platteeuw door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69