Gezocht: Jezus, Petrus, Judas, Maria en nog veel meer koe rijdt Mensen stoppen als Jantien op haar SCHOUWEN-DUIVELAND 31 KLOETINGE - Nog maar weinig staat vast als het gaat om de rol verdeling van De Passie van Kloe tinge. Eén ding is zeker, burge meester René Verhulst van Goes is de verteller. Hij heeft al bewe zen dat hij daar goed in is. Wie ook geen auditie hoeft te doen is wethouder Jo-Annes de Bat. Die wil dolgraag meedoen, maar kan Als Jantien op Roos in de wei rijdt, stappen veel mensen van verbazing van hun fiets om hun mobieltjes tevoorschijn te halen. Want zo vaak zie je niet iemand op een koe rijden. Jantien besloot om op Roos te gaan rijden, omdat haar ouders haar aanvankelijk niet lieten paardrijden. En Roos stond bij haar thuis. eigenlijk niet zingen. Geen nood: hij mag discipel zijn. Van de twaalf discipelen zijn er maar twee zingende rollen, die van Si mon Petrus en Judas Iscariot. De rest speelt mee, maar hoeft niet te zingen. Voor de belangrijkste rollen - Je zus van Nazareth, Simon Petrus, Judas Iscariot, Maria, Bar Abbas en Pontius Pilatus - worden nog mensen gezocht. Met audities Het is niet makkelijk om op een koe te kunnen rijden. Volgens Jan tien moet je die eerst 'zadelmak' maken. Dit houdt in dat de koe moet wennen aan het feit dat er iemand op haar zit en dat ze een zadel en teugels moet dragen. „Dat moet je bij een koe meer her halen, ze reageert niet zo snel als een paard", legt Jantien uit. Roos geeft gemiddeld minder melk dan de andere koeien en is minder mooi gebouwd. „Maar ze kan dingen die andere koeien niet kunnen", zegt Jan tien. Twee jaar geleden begon ze op de koe te rij den. Hoewel Roos het meeste kan, is zij niet de enige koe die Jantien za- wordt bekeken wie het geschiktst is voor welke rol. Els Robbeson: „We kijken niet naar wie er het meest lijkt op het beeld dat cultu reel is ingesleten van bijvoorbeeld Jezus. Een kale man met uitstra ling en een prachtige stem verkie zen we boven iemand met een baard en lang haar die niet kan zingen." Rianne van Dalen vindt dat nou juist zo spannend. „De boodschap delmak wil maken. Zo heeft ze een jongere koe, Mo, die al vrije dressuur kan. Dat is zonder dat er iemand op haar rug zit. „Ik kan nog niet op Mo rijden, daar is ze nog te jong voor. Maar als er jon ge kinderen op de boerderij zijn, zetten we die op haar rug. Dat vin den ze altijd leuk", zegt Jantien. De afgelopen dagen kwamen Hart van Nederland en Omroep Zeeland al langs bij Jantien en haar koe Roos. Ze kreeg veel posi tieve reacties, maar er werd ook kritisch gereageerd. Zo vonden mensen het zielig en slecht voor het dier. Jantien vindt dit onzin: „We behandelen haar goed; ze wordt onderzocht door een die- moet centraal staan, niet de aan kleding." Voor de rol van Maria kunnen meerdere actrices wor den ingezet, die telkens op andere plaatsen spelen. Er is een rol waarvoor veel men sen zich kunnen opgeven. Dat is die van Simon van Cyréne, de man die, op weg van zijn akkertje naar huis, uit het publiek werd ge vist om het kruis te dragen. Rianne: „Dat kruis wordt vijf me- renarts, we geven haar extra krachtvoer en ze komt altijd vro lijk naar me toe als ik de stal in kom. Dat zou niet zo zijn als ze het niet leuk zou vinden." „Veel mensen denken dat koeien alleen maar melk kunnen geven maar dat is niet zo. Een koe is geen mini-melkmachine, een koe kan ook allerlei leuke dingen doen. En dat wil ik laten zien", zegt de t5-jarige boerendochter. Daarom vroeg Jantien of ze bij De Kroo Ruitersport in Nieuw en Sint Joosland een optreden mocht verzorgen tijdens het kerstcircus. Wedstrijden rijdt ze nog niet. Om dat de melkerij iedere koe hard no dig heeft, is het niet mogelijk ter lang en 2,5 meter breed. Het is van hout en helemaal verlicht. Er zitten accu's in, dus dat maakt het nog zwaarder. We hebben al aan meldingen van twee mensen die het willen helpen dragen als een soort spirituele bevrijding of om dankbaarheid uit te drukken." Nog veel meer mensen kunnen het kruis, dat in een uur tijd alle Kloetingse straten zal aandoen, helpen dragen. voor Jantien om zomaar twee koeien een dag mee te nemen naar een dressuurwedstrijd. Daar naast worden koeien niet altijd toegelaten, „Toen ik aan bij De Kroo vroeg of ik mee mocht doen met Roos keken ze me eerst wel raar aan. Maar ze lieten het toe. De paarden moesten overigens wel de stal uit, om te voorkomen dat ze zouden schrikken. Ik denk dat ze me vanwege die reden er gens anders niet zouden toela ten", zegt Jantien. Ze verwacht dat ze over een jaar tje mag gaan paardrijden. Dat wil niet zeggen dat ze dan nooit meer op Roos zal klimmen. „Want dat vind ik veel te leuk." VRIJDAG 2 JANUARI 2015 Els Robbeson en Rianne van Dalen voor de Geerteskerk, waar het grote podium voor De Passie van Kloetinge komt te staan, foto Marcelle Davidse door Mieke van der Jagt door Remi Mesu NIEUW EN SINT JOOSLAND - Veel meisjes tussen de veertien en acht tien jaar rijden paard, maar niet de vijftienjarige Jantien van Soelen uit Nieuw- en Sint Joosland. Zij rijdt op haar koe Roos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61