Centrum Utrecht dicht voor oude diesels Korting op alle reizen! Fantastische rondreizen IN HET NIEUWS 5 Wirwar aan regels dreigt voor vuile diesels in binnenstad 1159 1429 1539 1949 2479 Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697i5cpm De waarschuwingsborden met nummerbordherkenning staan al een paar maanden langs de grote toegangswegen naar het centrum van de stad. Bij de meeste auto's licht een groen 'ja' op als ze langs rijden. Personenauto's en bestel busjes van voor 2001 met een die selmotor krijgen 'nee' in rode let ters. Deze wagens veroorzaken volgens de gemeente te veel ver ontreiniging in de toch al niet zo schone stadslucht. Sinds gisteren mogen ze niet meer rijden in het centrum en het gebied rondom het station. Milieuzones voor vieze vrachtwa gens bestaan al langer, ook in Utrecht, maar een gebiedsverbod voor personenauto's is nieuw in Nederland. Camera's op de grens van de zone scannen alle kentekenplaten. Wie met een verboden auto doorrijdt, kan een boete van 160 euro ver wachten. De eerste maanden krij gen overtreders nog een waar schuwing op de deurmat. „We la ten de mensen eerst wennen aan de nieuwe situatie", zegt een woordvoerder. Boetes uitdelen kan ook nog niet. De nieuwe offi ciële verkeersborden voor de zone moeten nog door de Tweede Ka mer worden goedgekeurd. In april of mei is alles in orde, verwacht de gemeente. Daar laat Frank de Bruijn het niet op aankomen. Hij heeft zijn zilver grijze Mercedes E220 uit 2000, met dieselmotor en 430.000 kilo meter op de teller, onlangs inge ruild voor een exemplaar uit 2006. „Die wagens zijn honds trouw. Hij ging als een raket." De Bruijn woont in Oog in Al, buiten de milieuzone, maar rijdt veel door de stad voor zijn werk. Hij is een paar jaar geleden voor zichzelf begonnen, met een be drijf in betonreparatie en vocht- wering. „Als beginnende zzp'er heb je weinig geld, dus koop je een oude auto." De Bruijn vindt de maatregel 'een beetje ondernemertje pesten'. „Je hebt een gaatje in je hoofd als je privé de stad in gaat met de auto, met parkeertarieven van 5 euro per uur. Maar als ondernemer kan ik vaak niet anders." Organisaties van automobilisten zoals ANWB, Bovag en KNAC spraken zich al eerder uit tegen de zone, onder meer omdat het milieueffect nihil zou zijn. „Uit onderzoek blijkt dat Duitse steden met milieuzones niet schoner zijn geworden. Nieuwe auto's worden namelijk steeds schoner. Ook is de impact van oude auto's kleiner dan gedacht; er wordt weinig mee gereden", zegt directeur Peter Staal van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club (KNAC). De gemeente zegt niet an ders te kunnen vanwege aangescherpte milieunor men. Door de oude diesels te weren, daalt de roetuit- stoot in het centrum met 30 procent, berekende TNO. Tom Broekman, voorzitter van de ondernemerskoepel Centrum Utrecht, heeft zijn twijfels. Hij vindt de zone 'stom'. „Er ontstaat nu het beeld dat Utrecht de stad is waar je niet met de auto naar toe kan. Terwijl er veel geld is geïnves teerd om Utrecht positief in het nieuws te krijgen, tot de Tour de France aan toe." En dan zijn er nog de vieze stads bussen. Een deel is vervangen door schonere exemplaren, maar de rest volgt pas in 2018. Intussen heeft Ronald Premcha- ran van Benz-Klassiek uit Nieuwe- gein, gespecialiseerd in klassie kers en youngtimers, geen enkele klant meer met een oudere diesel. Dat waren er ooit zo'n honderd. „De milieuzone kost mij zeker omzet." Utrecht is de eerste gemeente waar een milieuzone voor per sonenauto's en bestel wagens van kracht is. Tot nog toe is aan 1.966 inwoners een sloopsubsidie (500 tot 1.500 euro) ver leend voor hun oude dieselauto. Dat is bijna de helft van alle diesels van voor 2001 die in Utrecht staan geregistreerd. In dertien steden geldt een milieuzone voor vrachtwagens: naast de Randstad ook in Maastricht, Arnhem, Tilburg, Eindhoven, Breda en Den Bosch. Oudere vrachtwagens mogen deze zones niet in. Rotterdam kondigde vorige maand aan de regels strenger te ma ken en de zone uit te breiden. Amsterdam wil behalve vuile vrachtwagens ook oude bestelauto's die op diesel rijden gaan weren in het cen trum. Door deze plan nen ontstaat een wir war aan regels, waar door ondernemers niet meer weten waar ze aan toe zijn, stelt Transport en Lo gistiek Nederland. Er ontstaat nu het beeld dat je niet met de auto naar Utrecht kan Tot 100 korting p.p kras.nl/kortingsdagen VRIJDAG 2 JANUARI 2015 door Niek Opten UTRECHT - Het centrum van Utrecht is sinds gisteren taboe voor oudere dieselauto's. Boetes worden nog niet uitgedeeld: de be nodigde verkeersborden zijn nog niet wettelijk vastgesteld. Tom Broekman, ondernemer Frans de Bruijn met zijn nieuwe Mercedes, foto Gerard Til/HH Amazing Thailand Bangkok, River Kwai, Ayutthaya, Sukhothai, Chiang Rai, Gouden Driehoek en vrije dagen in Cha-Am. Laatste plaatsen 24jan. Strandverlengingen mogelijk Klantbeoordeling 8,5 t ||V/i| Zie: Kras.nl/25986 India - Rajasthan Varanasi Highlights of Sri Lanka Java Bali Jakarta, Bandung, Yogyakarta, Solo, Malang, de Bromovulkaan, vrije dagen op Bali en méér. VWHBBB Verlenging mogelijk Profiteer t/m maart van 60 éxtra korting! I Klantbeoordeling 7,6 lil* PI Zie: Kras.nl/36554 Delhi, Mandawa, Pushkar, Jaipur, Agra, Orchha, Khajuraho, Allahabad, Varanasi, Sarnath en méér. Laatste plaatsen 17 feb. Bezoek aan Taj Mahal Boottocht Ganges Klantbeoordeling 8,9 Zie: Kras.nl/25239 16 dagen v.a. Anuradhapura, Pinnawela, Kandy, Sigiriya, het onontdekte oosten, vrije dagen aan het strand en méér. Strandverlengingen mogelijk Ontbijt én 14 x diner Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/36558 17 dagen v.a. Klassiek China Beijing en de Grote Muur, het Terracotta- leger in Xi'an, Luoyang, Nanjing, Shanghai en méér. Populaire rondreis Vele maaltijden Boottocht West Meer I Klantbeoordeling 8,6 t T* Zie: Kras.nl/25009 UuLCrii Puur ongerept Myanmar Mystiek Japan Highlights of Vietnam Hanoi, Halong Bay, Hué, de Marmeren Bergen, Hoi An, Ho Chi Minh City, Mekong Delta en méér. Laatste plaatsen 3 mrt. Drie boottochten Fietstocht Hoi An Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/74760 17 dagen v.a. De drie koningssteden, de Gouden Rotspagode, het Inle Meer, Mandalay en méér. Laatste plaatsen feb. Binnenlandse vluchten Ontbijt én 2 x diner Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/36456 15 dagen v.a. Tokyo, Kamakura, Mount Fuji, Hakone, Takayama, Shirakawago, Hiroshima, Kyoto, Nara en méér. Treinreis per Shinkansen Vele stadsbezoeken Boottocht Ashi Meer Nieuwe reis bij Kras Zie: Kras.nl/36600 15 dagen v.a. Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht, hotels, ontbijt Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden ook aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5