Space Station zet in op meer cursusmateriaal 'Dit is een belevenis die je nooit meer vergeet' Ouderwets het jaar uit 28 SCHOUWEN-DUIVELAND OUD NIEUW De feestbussen liepen veel vertraging op, maar dat leek de pret niet direct te drukken CARBIDSCHIETEN „Daar was geen bestaand materi aal voor beschikbaar. Voor iedere workshop ontwikkelen we zelf een scenario. Decor, verlichting, muziek, beweging en het werken met doeken spelen daar een be langrijke rol in", vertelt coördina tor Arienne van Westen. Zij is blij met de steun vanuit het Schouw- se bedrijfsleven. Syntess Soft ware, Airpack en Zeelandia heb ben zich voor meerdere jaren ver bonden met Space Station. „On langs hebben we dankzij sponso ring van Syntess Software luxe les pakketten kunnen ontwikkelen met allerlei artikelen die de zintui gen prikkelen", zegt Van Westen. Zij heeft het nadrukkelijk over 'studenten' doelend op de deelne mers aan de workshops. De cur sus die dit seizoen bij en in sa menwerking met Scholengemeen schap Pontes Pieter Zeeman wordt gegeven heet 'Space Station Light' omdat het werken met lichteffecten dit keer extra aan dacht krijgt. De deelnemers zijn cliënten van het Gors, Arduin en bewoners van Fleuroja, Verder doen steeds twee wisselende cliënten van dagverblijf Brugzicht mee. Zij worden specifiek bege leid door twee leerlingen van Pon tes. Space Station wil deze jonge mensen graag laten ervaren hoe het is mensen met minimale mo torische mogelijkheden op speel se wijze uit te dagen ruimte voor zichzelf te nemen en zintuiglijke ervaringen te laten opdoen. De workshops bij Pontes Cultura worden eenmaal in de veertien da gen gehouden van 13.30 tot 15.30 uur. Elke les is een samenspel tus sen cursisten, vrijwilligers, mede werkers uit de zorg en familiele den die erbij willen zijn. Donderdag 29 januari, landelijke poëziedag, zal de toneelworkshop van Space Station plaatsvinden in de bibliotheek. Het landelijk the ma - met zingen is de liefde be gonnen - wordt dan uitgewerkt. RENESSE - Ergens tussen twee en drie uur 's nachts zet iemand een een stevige rookbom neer tussen De Stulp en De Zoom. Een paar honderd meter verderop ver breekt een jong stel hartverscheu rend schreeuwend de relatie. Heel veel erger dan dat wordt het tij dens Oud en Nieuw op Renesse niet. „Renesse heeft wel een goe de sfeer", luidt het oordeel van Myrthe. Op het Transferium wachten Paul en Vincent van het Susteam rond een uurtje of één de eerste bus sen met feestgangers op. Twee bussen maken ieder twee ritten over het eiland richting Renesse en rijden in de vroege uurtjes via de omgekeerde route terug. Vlek keloos verloopt dat niet: de laatste feestgangers keren - na lange wachttijden en veranderde routes - uren later dan verwacht terug op eigen nest. Maar dat mag de feestvreugde - zo lijkt het - niet direct drukken. „Er zit al redelijk wat volk in het dorp. Leuk volk ook", geeft Paul voor aankomst van de eerste bus snel een eerste overzicht. Oud en Nieuw is door gaans geen ellendige nacht om te werken: „Het is vaak een sfeertje van 'ons kent ons'." De eerste bus zit barstensvol. Aan boord onder meer de Padvinders, een vriendengroep van ruim twintig man. „We zijn vaak van het padje af en dan zoeken we dat padje de volgende dag weer op", licht Marthijs die naam grijnzend toe. De Padvinders hebben zin in hun nachtje stappen. Misha: „Ik heb nu drie maanden niet gedron ken. Het is leuk om dan met oud en nieuw met je beste vrienden weer eens een biertje te doen." De horeca hield de deuren tijdens Oud en Nieuw de hele tijd geo pend. „Het loont om al vanaf één uur 's middags open te gaan. De Duitsers vieren eigenlijk oudjaar, wij vieren nieuwjaar. Rond twaalf uur waren hier al een stuk of 60,70 mensen binnen", schat Roy Lanser van De Stulp. Jeroen Giele van De Zoom en Pinky (en het 's winters gesloten Club Four) zorgde voor een imposante vuur werkshow aan de Hogezoom. „Rotterdam in het klein", lacht hij zelf. „Leuk voor de mensen hier, maar ook voor mezelf. Ik ben vuurwerkgek. Ik drink niet, ik rook niet en ik gebruik geen drugs. Ik spaar het hele jaar door om vuurwerk te kunnen kopen." Antonia en Julia uit het Duitse Königswinter trekken - uren later inmiddels - van café Simpel naar de Country Club, hun vierde tent die nacht. „We zitten altijd in het zelfde dorp met dezelfde groep. We wilden wel eens een keer iets Ik drink niet, ik rook niet en ik gebruik geen drugs. Ik spaar voor vuurwerk anders", vertellen zij over hun trip naar Renesse. De dames vin den het verbazingwekkend hoe snel ze deze nacht nieuwe men sen leren kennen. „Maar zij is ook net een magneet." Koud twee mi nuten binnen in de Country Club zijn de twee alweer met een groepje - toevallig ook Duitsers - in gesprek. In Simpel zit Gerda van Constandse - de zaak is van haar zus en zwager - aan de bar. Een goede gezondheid wenst ze zichzelf - desgevraagd - toe voor 2015. „En dat ik maar veel plezier mag hebben." Die buit heeft ze die nacht meteen binnen in Sim pel. „Hier kun je jezelf wezen, zonder dat ze meteen denken: daar heb je oma. Ik ben 56, waar kun je dan naar toe? Hier komen meer ouderen, maar zowel jong als oud komt binnen. Er is geen drempel. Iedereen voelt zich hier op z'n gemak." In De Stulp wagen Christiaan, Sudath, Enrico en Ke vin zich aan een potje tafelvoet bal. „Nee echt, we gaan vannacht ook nog wel iets anders doen", be loven ze plechtig. „Maar dit is ge woon gezellig en relaxed." Buiten wachten Bob en Aad in knalgele New York Yellow Cabs geduldig op hun volgende ritje. Het is een gezellige avond om te werken, vindt Aad. „De mensen zijn ge woon gezellig. Rottigheid? Nee, dat heb ik met oud en nieuw nooit meegemaakt. Zomers heb je dat sneller, maar eigenlijk wordt ook dat steeds minder hier." Met rond de zevenhonderd ande re bikkels rende het tweetal gister middag de zee in tijdens de Nieuwjaarsduik bij Westenschou- wen. Nency: „We stonden daar net op het duin, keken elkaar aan en wisten meteen: dit is écht een belevenis." Met muziek van dweil band Liever Ier As Tuus, een groot vuur en wapperende Zeeuwse vlaggen werd het sfeer volle evenement als vanouds goed bezocht. De zon scheen, maar de harde wind pal uit zee zorgde voor genoeg kippenvelmo menten. Ook op Dreischor en Ou- werkerk werd een Nieuwjaars duik gehouden. In Ouwerkerk plonsden rond de vijftig deelne mers de Oosterschelde in, op ini tiatief van knipcafé De Barbier. De duik gaat daar volgend jaar op herhaling. In Dreischor doken 17 mensen de Grevelingen in. 'Renesse heeft ZIERIKZEE - Een rijtje felgroene melkbussen, een afgezet terrein, twee dozijn oude ballen, een beetje water, carbid en een frituurpan voor de hapjes. Dat was alles wat een vriendenclub oudejaarsdag nodig had om een dag lang ple zier te beleven. De doffe dreunen van het carbidschieten waren in vrijwel de hele stad te horen en trokken gedurende de dag aardig wat bekijks. Afzetlint hield de nieuwsgierigen op veilige afstand, buiten het schootsveld van de bal len en het vuur. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - De stichting Space Sta tion bouwt gestaag voort aan een cursusaanbod voor mensen met meervoudige beperkingen. Het gaat om theater dicht op de huid. Zintuiglijke belevenissen staan cen traal. door Esme Soesman Jeroen Ciele Ook elders in Zeeland werd feest gevierd: Hier in de rij voor discotheek El Toro op de Vismarkt in Goes, foto Johan van der Heijden door Esme Soesman WESTENSCHOUWEN - Unoxmutsen op en badjassen aan. Nog nauwe lijks bekomen van hun eerste Nieuwjaarsduik ooit, weten Cindy en Nency uit Steenbergen al dat ze iets moois hebben beleefd. „Dit is een moment dat je nooit meer ver geet. In positieve zin dan hè", vat Cindy samen. Dappere nieuwjaarsduikers in Westerschouwen. foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58