voor kleine mensen C rijsblijvers 6 WONEN ter gewoon in de grond kan laten. Ik verwacht dat onze tuinen in de toekomst steeds meer mediter raan worden. Het aardige van veel planten uit het Middellandse Zee gebied is dat hun groeitijd in de herfst en de winter valt. Na een lange, hete zomer wordt in okto ber en november het bruine land schap in landen als Spanje, Italië en Griekenland langzaam groen en beginnen bolgewassen te bloeien. Onze herfst is hun lente. Veel mediterrane planten houden een zomerslaap, maar er zijn er ook die het in de hete zomer uit houden door hun bladeren met een viltlaag of een waslaag te be dekken. Was en beharing vormen een goede bescherming tegen fel le zonnestraling en voorkomen dat een plant in een heet klimaat uitdroogt. Vaak houden die plan- ten ook in de winters hun blad. Groenblijvers noemen wij die bladhoudende planten. Maar in dit geval zou 'grijsblijvers' natuur lijk een beter woord zijn. De bekendste grijsblijver is laven del. Ik kan niet zeggen dat ik vro lijk word van een lavendelstruikje dat op een natte januaridag man haftig grijs staat te zijn. Op grijze dagen kun je grijze planten mis sen als kiespijn. Maar er zijn grijs blijvers waaraan je 's winters wel degelijk plezier beleeft. Neem salie, Salvia officinalis. Vroe ger, toen we nog strenge winters hadden, maakten we er saliemelk van, een drank die werd verkocht in de koek-en-zopietent op het ijs. Nu frituren we de blaadjes, als snack voor bij de borrel. Salvia offi cinalis is een grijsbladig struikje dat 's winters nog mooier is dan in de zomer. Combineer de plant eens met de speren van de even eens bladhoudende yucca. Een tweede grijsblijver die er ook in de winter mag zijn, is Phlomis russeliana, een heester die, net als salie, een meter breed en even hoog kan worden. Ook bij deze plant is het blad met een zachte viltlaag bedekt. In de zomer is dit een karakteristieke plant, met ster ke, verticale bloemstengels, waar- GROENE VINGERS Romke van de Kaa Zou het weer zo'n winter worden als die van vorig jaar, zonder vorst? En zou den onze kleinkinderen straks nog weten wat een rayon hoofd is? Of een ijsmeester? Wat de toekomst ook brengt, ik zie wel dat de tuinen steeds meer een sub tropisch tintje krijgen. Palmen, olijfbomen, boomvarens; ze zijn allang niet meer exclusief. Je mag het natuurlijk niet hardop zeggen, maar voor de tuinier heeft de opwarming van de aarde ook voordelen. Het duurt niet lang meer of ik kan mijn mimosastruik jes in de volle grond planten, naast mijn winterharde begonia's die er al staan. En ik kijk verlan gend uit naar het moment waarop ik de dahlia's niet meer ieder jaar hoef op te rooien en ze in de win- kasten, kledingkasten, bureaus tekentafels een ledikant en een hoogslaper. De f Overal, OOk inde LL Kinderkamer kan stoffen, vind je op meer stijlvolle het rondje en het manier en juist kruisje terug. Als echt ontworpen een handelsmerk voor kinderen Santolina virens. Echt design Dot and Cross groeit met het kind mee, van 0 tot 10 jaar. Het bestaat uit modulaire tekentafel is om te bouwen tot kleutertafel en later tot bureau, foto s DesignPress Antonella Pasquali Antonella Pasquali

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53