4 WONEN VATsÊ[k3®[j) ffemsKco Winkelmanstraat 35 Vlissingen €129.000 129.000 euro Het dorpshuis is, naast de kerk, nog onze enige ont moetingsplek, vertelt inwo ner Koos van Doorn. „We zijn een hechte gemeen schap en hebben zo'n plek nodig." In juni begon hij samen met zo'n veertig andere dorpsbewoners aan een groot scheepse verbouwing. „We hebben het pand van top tot teen aangepakt", vertelt Leen Berrevoets die de vrijwilligers coördi neert. „Dat was hard nodig omdat we min der energie willen verbruiken. Tot voor kort waren de muren en het plafond slecht geïsoleerd, zat er enkel glas in de kozijnen en blies de hete luchtverwarming op volle toeren." De muren, het plafond en de vloer zijn in middels opnieuw geïsoleerd en de ramen bestaan uit driedubbel glas. Daarnaast werd er een nieuw centraal verwarmings systeem aangelegd. En over een tijdje wor den er nog zonnepanelen op het nieuw be dekte dak geplaatst. „Uiteindelijk streven we naar een energieneutraal dorpshuis. Dat betekent dat we net zo veel energie op wekken als verbruiken", legt Van Doorn uit. Hij doelt op 20t7. Het is namelijk nog niet duidelijk of de huidige exploitant, wo ningcorporatie Zeeuwland, na 2017 nog doorgaat. „Als het beheer goedkoper wordt door die energiebesparing, kunnen wij het als bewoners zelf gaan doen. Maar dat is toekomstmuziek", benadrukt hij. Berrevoets die zelf zo'n vijf dagen per week in 'zijn' dorpshuis te vinden is, is trots dat zoveel dorpsbewoners hun vrije tijd opofferen om te helpen met de verbou wing. Ook vandaag zijn er vrijwilligers aan wezig. Ze maken de boel schoon, want van middag willen ze de eerste spullen terug- verhuizen. Op 3 januari moet de zaal name lijk klaar zijn voor de nieuwjaarsreceptie. „Iedereen doet iets anders", vertelt Berre voets. „De zware sloopwerkzaamheden in het begin werden vooral gedaan door de mannen, terwijl de vrouwen nu schoonma ken en meehelpen om alles terug te verhui zen. De jongeren die doordeweeks een full time baan hebben, sprongen in de weeken den bij." Van Doorn: „Ook al het verfwerk deden we zelf. De blikken verf betaalden we uit onze eigen zak. Dat is een flinke in vestering, maar dat hebben we er wel voor over. Deze plek is belangrijk voor ons alle maal. We zitten er bijna iedere week." Ook van het aannemingsbedrijf dat voor de renovatie in de arm werd genomen, na men de vrijwilligers een hoop werk uit handen. „Wij kennen het dorpshuis van onder tot boven. En een sleufje kappen kunnen wij ook. Dat soort dingen deden wij, zodat de medewerkers van het bedrijf zich op grotere dingen konden richten. Ei genlijk waren wij met zijn allen de assisten ten van de aannemer. Dat werkte hartstik ke goed." Het pand zier er heel anders uit dan een jaar geleden. Naast de nieuwe isolatie en verwarming werd er een nieuwe keuken geplaatst en ook de toiletten zijn nog nau welijks gebruikt. Op de vloer ligt sinds kort linoleum. Aan het plafond hangen gro te, bijzondere lampen die door één van de bewoners werden ontworpen. Aan de zij kant zijn daarnaast grote schuifdeuren naar buiten gemaakt. Berrevoets is daar erg blij mee: „Voorheen waren daar alleen ra men. We kunnen hier nu een terras aanleg gen, gezellig met zijn allen buiten zitten op het terras van ons dorpshuis." DE VERBOUWING 'De woonkamer van het dorp', noemen veel inwo ners van het Schouwse Noordwelle hun dorpshuis liefkozend. Ze zijn er zuinig op. Zeker sinds de ba sisschool vorig jaar moest sluiten wegens te weinig leerlingen. Het dorpshuis wordt grondig verbouwd. De totaal gerenoveerde 'woonkamer' is nu zo goed als af. Deze instapklare wo ning ligt in een rustige straat bij het centrum, op loopafstand van het strand. De eerste verdie ping bevat drie slaapka mers en de badkamer. Op de zolderetage is een ruime bergzolder. Aan de achterzijde ligt de op westelijk gerichte tuin met zonneterras. plek is voor ons Leen Berrevoets en Piet Ram (achtergrond) aan het werk. Deze door Sharon van Oost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51