Afval op straat grote ergernis bewoners Woningprijzen stijgen verder door in 2015 2 WONEN O Afval op straat is de grootste woonergernis van Nederland. Dat blijkt uit onderzoek van zowilikwonen.obvion.nl van hy potheekverstrekker Obvion. Na afval zijn de afwezigheid van par keergelegenheid, de buren, huis dieren van buurtbewoners en verkeerslawaai de grootste bron nen van ergernis. Tussen stads en plattelandsbewoners zijn geen verschillen. Uit het onderzoek blijkt dat één op de vijf tweeverdieners de ko mende vijf jaar wil verhuizen. De meeste mensen kopen dan een woning voor de lange ter mijn. Kleine en grote ergernis sen kunnen hier een rol in spe len. Daarom heeft Obvion consumen ten hierover naar hun mening gevraagd. De top 5 woonergernis- sen ziet er als volgt uit: 1. AfVal op straat (21,7 procent); 2. Parkeergelegenheid (17,7 pro cent); 3. Buren (13,5 procent); 4. Huisdieren van buurtbewoners (13,3 procent); 5. Verkeerslawaai (10,2 procent). Het onderzoek werd gehouden onder ruim 1000 consumenten. De huizen worden in 2015 nog wel iets duurder, maar die stij ging is minder sterk door aange paste regels. In de nieuwe Wo ningmarkt Monitor raamt het Eco nomisch Bureau van ABN AMRO de stijging voor komend jaar op 1%. Oorspronkelijk gingen de eco nomen van de bank uit van een stijging van 2%. Reden is de verla ging van de maximale hypotheek in 2015. Het Nibud stelt jaarlijks het maximale bedrag vast dat mensen op basis van hun inko men mogen lenen. Vanaf 2015 houdt het Nibud in haar calcula ties onder andere rekening met de eventuele komst van kinderen, de eventuele noodzaak tot mantel zorg en onvermijdelijke uitgaven bij ziekte of een handicap. Als ge volg van deze mogelijke uitgaven, blijft er minder geld over voor wo nen en mogen huishoudens - afge zet tegen hun inkomen - dus min der hypotheek opnemen dan voor heen. ABN AMRO stelt ook de prognoses voor de woningverko pen licht bij. Eerder ging men uit van 5% meer transacties in 2015. Inmiddels houdt ABN AMRO re kening met een stabilisatie. CÉ LU CÉ O CÉ LU Wanneer je door het raam pje in de rode voordeur van 't Welvaaren van Grijpskerke tuurt, kijk je regelrecht de knusse woonkamer van Jan en Eveline in. De familie Roest woont bijna tien jaar in de molen en is het inmiddels wel gewend dat er zo af en toe een gezicht voor het deurraam verschijnt. „Men sen verwachten niet dat de molen bewoond is en schrikken zich rot als ze ons zien zitten", lacht Eveline. „Wij vinden het wel grappig, al schrokken we in het begin zelf ook wel eens." De indeling van de voormalige korenmolen met aanbouw verschilt op sommige punten van die van een gewoon huis. Het ontbreken van een gang is daar een voorbeeld van. Als je door de voordeur binnenkomt, sta je gelijk in de woonkamer. Centraal punt in dit ronde ver trek is de oude molensteen, die tegenwoordig dienst doet als open haard. Op donkere winter dagen brandt er bijna de hele dag een lamp om de ruimte te voorzien van licht. „In de winter zit ik hier vaker dan in de zomer", zegt Eveline. „De huiselijke sfeer van deze kamer past goed bij de koude seizoenen. Lekker de haard aan en op de bank kruipen met een boek." Een ronde kamer, hoe richt je die in? Een veel gestelde vraag aan Jan en Eveline, en hun ant woord blijkt simpeler dan gedacht. „Wie denkt dat hier geen rechte meubels kunnen staan, heeft het mis", zegt Jan. Hij wijst op de piano aan de ene en de bruinieren bank aan de ande re kant van de open haard. „We hebben veel meubels meeverhuisd vanuit ons vorige huis in Leiden en ze passen hier allemaal." Op andere vlakken vraagt het hebben van ron de woonruimte juist weer wel om enige creati viteit. Plinten leggen bijvoorbeeld, of gordijnen ophangen. „Omdat de molen taps toeloopt, ont staat er aan twee kanten een kier wanneer je rechthoekige gordijnen ophangt", legt Eveline uit. „De naar boven smal toelopende muren van de molen waren in dit geval lastiger dan de ronde ruimtes. Maar je verzint vanzelf allerlei handigheidjes." Handigheid is een eigenschap die sowieso goed van pas komt. „Met een huis als dit weet je ze ker dat er altijd iets te klussen is", vertelt Jan. Het meeste doen hij en Eveline zelf, maar bij groot of specialistisch onderhoud werken ze sa men met een aannemer, 't Welvaaren van Grijpskerke staat al geruime tijd in de steigers. Jan: „De laatste jaren ging de molen hard achter uit. Momenteel zijn we bezig om de wieken te voorzien van een nieuwe verflaag. Het jaar daar voor hebben we houtdelen vervangen in de kap. Die is in 1997 op de molen geplaatst en tot 2013 was niemand er geweest. Best een gek idee dat je een stukje van je huis niet kent." Na tien jaar heeft geen enkel stukje molen nog geheimen voor de familie Roest. Jan en Eveline weten precies waar ze moeten zijn voor zon of schaduw, licht of donker, warmte of verkoe ling. „Hier is altijd wel een fijn plekje om te ver toeven", weet Eveline. „In de molen is het don ker en koel, in de aanbouw is het lichter en war mer. En in de zomermaanden brengen we veel tijd door op onze twee dakterrassen. Je kunt de zon er prachtig zien opkomen of ondergaan. Dat is echt genieten." Gek genoeg is dat genieten pas gekomen nadat ze terugverhuisden naar Zeeland. Zowel Jan als Eveline groeide op in de provincie, maar in hun tienerjaren vertrokken ze zonder weemoed. „Ik dacht altijd: in Zeeland is het niet te halen", ver telt Jan. „Ik vond het heel normaal om hier op te groeien en genoot er toen niet van", vult Eve line aan. En nu hebben ze een continu vakantie gevoel. Ze waren het er al snel na hun verhuizing over eens: van dit pand en deze locatie moeten meer mensen kunnen genieten. De schuur naast de molen verbouwden ze daarom tot bed and breakfast met de toepasselijke naam 't Wel vaaren van Grijpskerke. „Nu kan iedereen erva ren hoe heerlijk het is om hier te wonen." Zoeken naar de woning van de familie Roest in Grijpskerke is niet nodig. Met zijn hoogte van vijftien meter zie je het pand van Jan (43), Eveline (42) en hun kinderen Bram (13) en Timo (11) niet snel over het hoofd. Toch lopen er regel matig gedesoriënteerde mensen door de Molenstraat, op zoek naar nummer acht. Tot hun verbazing blijkt dat huis nummer te horen bij 't Welvaaren van Grijpskerke, de tot woonhuis verbouwde korenmolen. Een van de grootste erger nissen: vuil op straat. 1 I 1 'Altijd plekje wel om een fijn te vertoeven' door Ellen Jobse Jan en Eveline Roest wonen in de molen 't Welvaaren van Grijpskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49