Frankrijk roept op r in Libië Minder snelrecht dan bij vorige jaarwisseling Stunt met dollarbiljetten in Shanghai eist 36 levens 1 I 1 1 rucpi up IN HET NIEUWS 3 „De politie ziet een verschuiving van het aantal zwaardere delicten naar lichtere overtredingen, die vaak door de politie kunnen wor den afgedaan", zei minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie, WD)) gisteravond. „Er waren minder aanhoudingen en er was een lichte afname van het geweld tegen agenten. De ontwikkeling gaat de goede kant op." Er waren minder vernielingen (min 6o pro cent) en minder mishandelingen. Het Openbaar Ministerie heeft tot dusver 377 zaken aangebracht. Op 1 januari vorig jaar lag dat cijfer op 615. Opstelten spreekt van een 'substantiële daling'. Acht zaken zijn geselecteerd voor het super snelrecht. Uit de 'eerste indruk' van Opstel ten blijkt dat vuurwerkvrije zo nes, kortere afsteek- en verkooptij den en vuurwerkshows hebben bijgedragen aan de positieve trend. „Maar tevreden ben ik niet, het moet beter", zei de minister. Het Openbaar Ministerie (OM) in Rotterdam had gisteren al gede tailleerde cijfers. Er is in de re gio-Rotterdam sprake geweest van een 'rustige jaarwisseling', on danks een groot aantal arrestaties. Gisterochtend wachtten alleen al in de Maasstad 121 arrestanten op de beoordeling van een zaak te gen hen. Vijftig mensen werden in de loop van de dag naar huis ge stuurd. Zestien arrestanten krij gen vandaag van de rechter-com- missaris te horen of ze langer vast blijven zitten. Dertien arrestan ten zitten vast in Rotterdam van wege geweld tegen hulpverleners. Tien mensen werden gearresteerd omdat ze in de fout gingen met vuurwerk. Maandag en dinsdag komen de eerste zaken in snel rechtzittingen voor bij de recht bank in Rotterdam. Een aantal arrestanten voor min der ernstige zaken kwam gisteren- alweer vrij. Zij kregen een dag vaarding voor een speciale zitting in maart. Het Verbond van Verzekeraars ver wacht op zijn vroegst maandag met eerste cijfers te kunnen ko men over de schade die tijdens de jaarwisseling is aangericht. Van daag worden waarschijnlijk pas de eerste claims ingediend, aldus een woordvoerder. De meeste oud-en-nieuwschade betreft in- boedelschade, schade aan schuren en kleinere brandjes. Volgens Le Drian zou het een 'ern stige fout' zijn 'passief te blijven tegenover zo'n broeinest van ter rorisme in het hart van het Mid dellandse Zeegebied'. Sinds het verdrijven van de Libi sche dictator Kaddafi is het land uit elkaar gevallen. Er zijn meer dan duizend verschillende reli gieuze en maffiose strijdgroepen. Het land heeft twee parlementen en maar één centrale bank, die het geld verdeelt onder de strijd groepen. De strijd gaat vooral om het be heer van de olievelden waarmee volgens waarnemers terreurorga nisaties worden gefinancierd. Ze houden onder meer huis in Mali, waar ook Nederlandse soldaten zijn ingezet. Eerder al wees de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken Bert Koenders erop dat de situatie in Libië een probleem is dat wordt onderschat in Europa. Een voormalige medewerker van Kaddafi, zijn neef Ahmed Gaddaf al-Dam, verweet de westerse lan den deze week verantwoordelijk te zijn voor de chaos. De extremis tische groeperingen die nu de dienst uitmaken, werden groten deels door het Westen gesteund toen ze nog tegen Kaddafi stre den, aldus de neef. Een islamiti sche regering is nu de baas in de hoofdstad Tripoli. Een andere re gering, die de steun heeft van de internationale gemeenschap, ze telt in Tobruk. Een oud-medewerker van Kaddafi verwijt westerse landen verantwoordelijk te zijn voor de chaos De fantastische skyline van de stad is het best te zien vanaf de boulevard op de Bund. Daar wil de dan ook iedereen heen woens dagavond. „Mensen achter me duwden me vooruit terwijl ik ner gens heen kon", zegt een studen te de ochtend na de chaos waarin 36 mensen stierven en tientallen gewond raakten. „Mensen luister den niet naar de politie. Een jon gen stak zijn middelvinger op toen een agent hem zei niet daar heen te gaan." De ene groep wilde de trap op naar de boulevard, een andere wil de naar beneden. De vuurwerk show op het water was afgelast omdat die vorig jaar verkeerspro blemen had opgeleverd. Maar dat wisten veel mensen niet. Ook wa ren er amper alternatieven voor wie een feestje wilde vieren. In China begint het nieuwe jaar officieel pas half februari. Wester se feesten zijn echter steeds popu lairder, zeker in een metropool als Shanghai. Ook een dag na het drama stroomt een mensenmassa rich ting de boulevard. Afgezien van wat geplette bloemetjes in plan tenbakken is niets meer te zien van wat er zich hier afspeel de. Vier Taiwanese studenten maken la chend foto's van el kaar. Oudj aarsavond waren ze hier ook, vertelt Sean (23). Hij laat op zijn telefoon de foto's van de skyli ne zien. „Iemand gooide nepgeld uit het raam en daar dook iedereen op. We werden he lemaal platgedrukt." Sean en zijn vrienden staan pre cies op de plek waar woensdaga vond om 23.30 uur de chaos uit brak. Niet voor niets ging het juist daar mis, zeggen velen. Een medewerkster van de club M18 gooide coupons uit het raam van de derde verdieping. De brief jes leken op Ameri kaanse dollars. „Jon geren probeerden de biljetten op te pak ken, maar werden vertrapt", vertelde ooggetuige Wu Tao aan persbureau Xin hua. Het jongste slachtoffer was 16. Op de derde verdieping van het rijzige art deco gebouw herinne ren de zwarte leren banken en uit bundige goudkleurige decoratie aan het feestje op oudjaarsavond. De verdachte medewerkster zette eerder die dag een berichtje op het sociale medium Weibo mét fo to van de beruchte coupons: ze ging 'geld uitdelen'. Na het drama verwijderde ze de foto. „Ik heb geen geld naar buiten gegooid. Ik heb deze chaos niet veroorzaakt. Ik heb de politie gebeld en zij zul len alles oplossen", was haar laat ste verklaring op Weibo. De leider van de Shanghaise afde ling van de Communistische Par tij belooft dit soort evenementen voortaan anders te behandelen. In het onderzoek dat hij instelt, zal de stunt met het nepgeld een wel kome bliksemafleider zijn. Het zal lijken alsof de stad, die de ani mo voor een centraal georgani seerd westers oudejaarsfeest flink onderschatte, minder blaam treft. VRIJDAG 2 JANUARI 2015 een mediaspektakel I Een afvalcontainer staat in brand nadat er vuurwerk in ontploft is. foto Herman Engbers/HH door Paulus Smits DEN HAAG - Het aantal zware mis drijven tijdens de jaarwisseling is af genomen ten opzichte van vorig jaar. De politie verrichtte 576 aan houdingen, dat waren er vorig jaar 824. Het gaat om eerste, voorlopi ge politiecijfers. door onze redactie buitenland PARIJS - De onstabiele situatie in Li bië kan een grote bedreiging wor den voor Europa. In een toespraak voor Franse troepen in Mali riep de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Yves Le Drian de inter nationale gemeenschap op te voor komen dat 'Libië een vrijhaven wordt voor terroristen'. door onze correspondent Eefje Rammeloo SHANGHAI - De onverwacht grote opkomst voor een oudejaarsfeest in Shanghai leidde tot een chaos waarin 36 mensen vertrapt werden en stierven. Tientallen raakten ge wond. De vrouw die 'dollars' strooide, foto Weibo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3