Volgens de rechtbank is het toeval Onder advocaten in Middelburg is het momenteel een van de belangrijkste gespreksonderwerpen; de Middelburgse rechtbank straft strenger dan de eisen van het Openbaar Ministerie. 32 ZEELAND STRENGER STRAFFEN Het is toeval dat de Middel burgse rechtbank een aantal malen boven de eis van het Openbaar Ministerie is uitgegaan. Er is niets veranderd in hoe de recht bank naar zaken kijkt, benadrukt An ne van Binsbergen in een reactie na mens de rechtbank. Volgens haar ne men rechters bij de bestraffing de oriëntatiepunten straftoemeting als uitgangspunt. Deze oriëntatiepunten gaan uit van 'doorsnee' zaken en 'door snee' verdachten. Deze oriëntatiepun ten kunnen afwijken van de richtlij nen die het OM hanteert bij het for muleren van de strafeis. De hoogte van de uiteindelijke straf is afhanke lijk van de ernst van het gepleegde feit en de persoon van de verdachte, zoals persoonlijke of psychische pro blemen. Ook wordt gekeken of een verdachte al eerder met justitie in aan raking is gekomen en hoe zijn of haar houding is ten opzichte van een slachtoffer. Per zaak wordt dus maat werk geleverd, aldus Van Binsbergen. En ze stelt ook dat er door de Middel burgse rechters geen afspraken zijn ge maakt om zwaarder te straffen. Ook het Openbaar Ministerie denkt volgens woordvoerder Elke Kool dat er sprake is van toeval. In een officiële reactie laat ze weten dat het OM in ie der geval niet lager is gaan eisen. „We, het OM, hanteren richtlijnen voor het bepalen van een strafeis en houden daarbij rekening met de persoon van de verdachte en alle feiten en omstan digheden in een zaak. Elke zaak wordt op zichzelf beoordeeld door de offi cier van justitie, soms door meerdere officieren. En dat is maatwerk. De za ken waarin in het recente verleden la ger geëist werd dan opgelegd, vormen geen representatief beeld. Het zijn, naar onze mening, zaken waarin de rechtbank elementen anders weegt dan het OM." e Middelburgse rechtbank laat weer zijn spierballen zien, zegt advocaat Mark Dunsbergen als hij hoort dat een vonnis weer uitgaat boven de eis van de officier van justi tie. De laatste maanden valt op dat de rechters van de Middelburgse meer voudige strafkamer met een zekere re gelmaat zwaardere straffen opleggen dan geëist. Onder advocaten en officieren van jus titie is het momenteel een van de ge spreksonderwerpen. Opvallend is wel dat ze, op één uitzondering na, alle maal zeer terughoudend zijn in het ge ven van een reactie. Een medewerker van het Openbaar Ministerie (OM) laat 'off the record' wel weten dat 'de rechters nu ook eindelijk eens echt gaan straffen'. Het was deze persoon al lang een doorn in het oog dat som mige veroordeelden 'wegkwamen met wel heel lage straffen'. „Dit wil ik niet terugzien in de krant", is een uitlating die enkele ma len volgt op de vraag aan een advocaat of het hem of haar ook opvalt dat er strenger wordt gestraft. Sommige raadslieden zijn bereid hun visie te geven maar alleen als die niet wordt gepubliceerd en alleen gebruikt wordt als achtergrondinformatie. En er zijn veel advocaten die helemaal niets willen zeggen omdat het onder werp te gevoelig ligt. Maar de cijfers spreken voor zich. In oktober en november deed de meervoudige kamer van de Middel burgse rechtbank uitspraak in 26 straf zaken. In drie gevallen werd er con form de eis gevonnist, in twee geval len volgde er vrijspraak, in zes zaken een lagere straf en in vijf zaken (19,2 procent) vonnisten de rechters zwaar der. Ook in december werd er zwaar der gestraft dan geëist. En in juli kreeg een inwoner van Terneuzen een celstraf van vijftien jaar na een eis van twaalf jaar. Die man had met een automatisch geweer (kalashnikov) De rechters laten zien dat ze in een tijd dat de hoogte van straffen ter discussie staat, ook streng durven straffen een plaatsgenoot geprobeerd te liqui deren. Voor het 'kille, niets ontziende karakter van die daad' is volgens de rechters een celstraf van vijftien jaar passend. Advocaten die ook veel strafzaken in andere rechtbanken doen, geven aan dat het daar maar sporadisch voor komt dat er zwaarder wordt gestraft. Uit verklaringen van hen valt op te maken dat ze denken dat de Middel burgse rechters hun onafhankelijke positie ten opzichte van het Openbaar Ministerie aan het benadrukken zijn. Dat rechters boven een eis van de offi cier van justitie uitgaan, vinden offi cieren helemaal niet prettig. Zij hou den er rekening mee dat er van hun eis iets afgaat, omdat rechters vaak landse wat meer rekening hou den met de omstandighe den waaronder een mis drijf is gepleegd. Officieren houden daar ook rekening mee, maar rechters laten de omstandigheden va ker toch wat zwaar der meewegen. Opvallend is dat op de officiële website van de Nederland se rechtbanken, rechtspraak.nl, ook ingegaan wordt op het stren ger straffen door rech ters. Daar staat: 'Neder- rechters zijn de laatste jaren meer en strenger gaan straffen. Zo kregen bijvoorbeeld veroordeelden voor moord in 2010 een gevangenis straf die ruim twee jaar langer duurde dan wanneer zij voor hetzelfde delict veroordeeld waren in 2006. Nog stren ger straffen heeft naar het oordeel van de Rechtspraak geen zin. Want stren ger straffen kost de samenleving veel geld en de criminaliteit zal er niet door dalen. Het is beter de pakkans te vergroten. Dunsbergen is de enige Zeeuwse advocaat die het geen pro bleem vindt om met naam en toe naam te reageren op de strengere straf fen. Volgens hem gaat het niet om in cidenten maar om een 'tendens'. Een opvallende tendens, zo zegt hij zelfs na enig nadenken. „De rechters laten zien dat ze in een tijd dat de hoogte van straffen ter discussie staat, ook streng durven straffen." De spierballen van de door Emile Calon Advocaat Mark Dunsbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32