Film over de Veeristen en de Veerse joffers Honderden bikkels trotseren de ijskou H MÉ En het kost geen drol 1 28 WALCHEREN OUDJAARSAVOND Ontzettend wild gaat het er tijdens oudjaar niet aan toe op Walcheren. Op die enkele bom na, dan. De documentairemaker werkt aan een nieuwe rolprent over het stadje. Die gaat bij de opening van het oude stadhuis aan de Markt, 28 maart, in première. Dan is ook de expositie Schilders in Veere en Domburg in de Schotse Huizen en het stadhuis te zien. De documentaire is opdragen aan schilders die tussen 1910 en i960 in Veere woonden en werkten; de Veeristen en Veerse joffers. De Veerenaren vertellen over hun contacten met die schilders zelf en over hun emotionele band met de werken die ze in bezit hebben. Talloze schilderijen hangen in di verse Veerse panden. Verhalen ook over een vervlogen tijd. Na de aanleg van de Veerse dam, met het wegtrekken van de Veerse vis sersvloot als gevolg, verdween de kunstenaarskolonie ook uit het stadje. Tot de Veerse groep behoorden onder anderen de drie generaties Vaarzon Morèl, Alfons van Dijck, Dirk Koets, Maurice en Sarika Góth, Lucie van Dam van Isselt en Mies Callenfels. In de film ook aandacht voor de Domburgse kun stenaarskolonie met Jan Toorop en zijn dochter Charley, Mies Elout Drabbe, Piet Mondriaan en Jan Heyse. De gemeente Veere wil Stichting Delta Cultureel een subsidie van 3000 euro toekennen voor dit pro ject. Eenzelfde bedrag gaat naar filmproducent Interakt, voor een film over de zoektocht van kunste naar Loek Grootjans naar Mond- riaans Zeeuwse Licht. Daar hoort ook een tenstoonstelling bij in Domburgse Marie Tak van Poort vliet museum. MIDDELBURG - Af en toe een bom, hier en daar een politiebusje. Als butendieker blijf je je verbazen over zoveel braafheid; oudjaar op Walcheren is vooral gezellig. Vlak voor middernacht zijn de straten van Vlissingen rokerig en ze ruiken ook zo. Maar het is op vallend stil. Geen muziek, geen gelal en vergeleken met de rest van de dag, weinig geknal. De grootste bommen lijken als vanouds te zijn geproduceeerd in Paauwenburg. In de Clijverstraat hebben buren zich verzameld om een vuurpot. In de Paul Kruger- straat staat het busje van een glas zetter en de politie heeft schijn baar tijd genoeg om uitgebreide assistentie te verlenen. In Middelburg is de sfeer niet an ders. Sterker nog: in het centrum van de provinciale hoofdstad is het maar stilletjes. Een groepje Franse toeristen op bergschoenen en met vuurpijlen in hun Blokker tasje schuifelt vertwijfeld rond op Plein 1940 en vraagt voorzichtig where the centre is. Dat lijken niet alleen toeristen zich af te vragen. Middelburgse meisjes met héél korte rokjes en héél hoge hakken trippelen bibbe rend, want natuurlijk zonder jas, richting de Markt. „Is het nou... Nee, dat is de tent van de ijsbaan. O, het is gewoon hier." De locatie van wat hét feest van Walcheren beloofde te worden, NYE Hometown, is niet meer dan een tent met kluisjes en kapstok ken voor cafés aan het Tympaan- plein, en dames met zwarte boa's die bezoekers met schalen vol lol ly's verwelkomen. Het feest is uitverkocht, maar in de rij staat rond middernacht nog niemand. Alle aandacht wordt ge trokken naar de Vlasmarkt en de Bodenplaats, waar schitterend vuurwerk wordt afgestoken. Tien tallen mobieltjes zijn in de lucht geheven, politiebikers met vuur- Is het nou... Nee, dat is de tent van de ijsbaan. O, het is gewoon hier werkbrillen vertragen hun tempo en na afloop klinkt applaus. Voor de tent vormt zich een rijtje. Meisjes vallen elkaar krijsend en kussend in de armen. „Pas nou op poes, je springt me oorbel uit!", roept er een, terwijl ze het glitter jurkje van de ander bewondert. „Gelukkig nieuwjaar!" De meisjes bleken nog slim ook. Binnen no-time had de rij zich vertwintigvoudigd. In de cafés is het stomen geblazen. In Baskensburg is dat niet aan de orde. In de grote sporthal is al ver voor middernacht dancefeest Ta ke Off van start gegaan, maar de beveiligers leunen nog ontspan nen op de dranghekken als de meeste Walchenaren al op één oor liggen. „Weet je nog, vorig jaar Zeelandhallen?", brengt een beveiliger de Goese oudjaarsrel- len in herinnering, als wordt ge vraagd waarom de beveiligers in grotere getale aanwezig zijn dan de organisatie zelf. „Het zekere voor het onzekere." Zo druk zou het niet worden. Inte gendeel: de teller bleef hangen op 'enkele tientallen'. En daarvan stonden de meesten selfie-schie- tend aan de zijlijn en ze hingen met een biertje aan de sportbar boven. De dj's draaiden er echter geen plaat minder om en de lang harige draaidanser van Vlissin gen, de beroemde bezoeker van de immer afgeladen Groove to Chillfeesten, had alle ruimte om te draaidansen. VLISSINGEN - Het was al koud voor degenen die aan de kant stonden, met dikke jassen aan en een muts op. Laat staan voor degenen die in enkel bikini de zee in renden. De Vlissingse nieuwjaarsduik is niet meer alleen traditioneel voor bikkels, maar ook voor de mensen die op de boulevard champagne, oliebollen en wangzoenen uitwis selen. En dan maar kijken naar en lachen om die lui die zo gek zijn om het ijskoude water, een graad of acht, te trotseren. Dat doen ze in badkleding, in car navalskleding en in hippe onesies, in de vorm van een pandabeer. En dan hup, even hurken tot de schouders ook nat zijn en dan ra zendsnel weer het water uit. Te gen de stenen muur staan ze bil aan bil, elkaar handdoeken voor houdend, een wedstrijdje aankle den te doen terwijl de achterban de champagne ontkurkt. Tessa Mix en Jolien Kouwenberg, beiden 13 en afkomstig uit Middel burg, hielden het bij warme cho colademelk. „Het is een heel bij zondere ervaring", vond Tessa, die haar debuut maakte. „Maar je moet wel heel hard meerennen, anders werkt het niet." - -<-M SEROOSKERKE - Met zeven melkbussen als knalpotten nam het vrienden groepje woensdagmiddag bij de molen in Serooskerke afscheid van 2014. Dat is daar inmiddels traditie. Ze begonnen er enkele jaren geleden mee. Wat car bid in een melkbus, scheutje water erbij, deksel erop, vuur bij de lont en boem! Met een harde knal schiet het deksel weg, soms wel enkele tientallen meters ver. De hele middag was het een komen en gaan van belangstellenden. Al met al enkele honderden. Op Walcheren herleeft deze antieke liefhebberij inmiddels ook in enkele andere dorpen. „Kost geen drol, en niemand die er over klaagt", lachen de liefhebbers. Het carbidschieten is afgelopen jaar als vijf tigste traditie op de nationale erfgoedlijst geplaatst, foto Lex de Meester door Annemarie Zevenbergen VEERE - 'Zij waren voor eeuwig be smet met de zoete ziekte die Vee- risme heet, een eeuwige verliefd heid op dit schilderachtige stadje met de omvang van een groot dorp'. De Veerse kunstenaarskolo nie komt opnieuw tot leven door verhalen die oude Veerenaren deel den met filmer Joop Span. poes, 1 e Pas op door Wendy Wagenmakers bezoekster NYE Hometown door Wendy Wagenmakers De Vlissingse nieuwjaarsduik trekt niet alleen ieder jaar meer deelnemers, ook zijn er ieder jaar weer meer mensen die liever kijken dan zelf in het water duiken, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28