J-yJ^ Mijn WENS voor 2015 Steekwond almanak s Jacobsgp Achter de voordeur bij de familie Roest Wonen Strenger straffen 32 en 33 ZEEUWS-VLAANDEREN r'/J Het nieuwe jaar is nog maar net begonnen en sommigen weten nu al dat 2015 bijzonder wordt. Vanwege een evenement, een mijlpaal, een verandering, of omdat er iets verloren gaat. Wat wensen zij in 'hun' jaar? Na drie jaar van achteruitgang nam het aantal Zeeuwen in 2014 toe met ruim tweehonderd. jM VRIJDAG 2 januari 2015 25 —T" v ar vj „Ik ben in mijn rug gestoken." Ge lukkig kende zijn vrouw hem al wat langer, anders was ze zich rotge- schrokken. De Middelburger belde om verslag te doen van zijn bezoek aan de huisarts. Al een paar weken liep hij rond met een knobbel op zijn rug en de laatste dagen begon die pijn te doen. Een verstopte talg- klier, concludeerde de huisarts. „Hij kan binnenkort openbarsten, of ik kan 'm nu opensnijden." Dat laatste gebeurde. De man kreeg het advies het gaasje op de wond die dag nog een paar keer te verversen. „Mmm, lastig, op mijn werk. Ach, als mijn collega's vragen of ik in mijn rug ben gestoken, weet ik dat het tijd is voor een nieuw gaasje." VLISSINGEN - De krimp lijkt ge keerd. Na drie jaar van achteruit gang is de Zeeuwse bevolking het afgelopen jaar weer toegenomen. Volgens de eigen, voorlopige opga ve van de dertien gemeenten gaat het om een stijging met 261 men sen. Vergeleken met de officiële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek van begin 2014 zijn het er zelfs 271. De stijging doet zich alleen voor op Walcheren, de Bevelanden en Tholen. Schouwen-Duiveland en de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zagen net als voorgaande ja ren hun bevolking slinken. Dat Zeeland in zijn geheel groeit is vooral te danken aan mensen die zich in 2014 in de provincie hebben gevestigd en niet aan de eigen aanwas. Het aantal baby's dat werd geboren en het aantal mensen dat overleed houden el kaar ongeveer in evenwicht. De groei van de Zeeuwse bevol- king is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan Goes, dat een plus van 218 inwoners noteerde. Daar kwamen er 213 meer men sen bij dan dat er vertrokken. Ook Reimerswaal, dat al jaren ach tereen groeit, noteerde een aan zienlijke stijging van 102 inwo ners. Dat is echter geheel te dan ken aan de eigen bevolking, door dat er beduidend meer geboortes waren dan overlijdens. Andere duidelijke groeiers in 2014 waren Vlissingen (+76), Veere (+63), Kapelle (+39) en Tholen (+37). Middelburg en Borsele ble ven vrijwel stabiel. In de min za ten Hulst (-8), Schouwen-Duive land (-32), Sluis (-60), Noord-Be veland (-88) en - onderaan de lijst - Terneuzen (-101). Uit de cijfers die de Zeeuwse ge meenten deze week verstrekten blijkt dat de provincie inmiddels 380.892 inwoners teltOnder de ge meenten die fors meer mensen van elders verwelkomden dan uit zwaaiden vallen - naast Goes - Vlissingen en Hulst op. Met name Middelburg, Tholen en Borsele hebben op dat punt juist een nega tief saldo. De aanhoudende bevolkings- krimp in Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland komt doordat er meer mensen overlij den dan dat er worden geboren en niet doordat mensen het ge bied verlaten. Per saldo vestigen zich er juist meer mensen dan dat er wegtrekken. De Middelburgse rechtbank laat weer zijn spierballen zien volgens de advocaten Tip? redactie@pzc.nl Bevolking groeit weer Een van de jongste aanwinsten van Zeeland werd op oudjaarsdag in het ziekenhuis in Goes geboren: Sophie de Bruine, 50 centimeter lang, 3275 gram zwaar. Moeder Jacinta en kind maken het uitstekend, laat trotse va der Michael de Bruine uit Biezelinge weten, foto Johan van der Heijden Zeeland is in 2015 gastheer van de nationale viering van de bevrijding. „We mogen nooit vergeten dat wij al 70 jaar in vrijheid leven." Stef Traas, Bevrijdingsmuseum „Ik wens dat mensen met psychiatri sche problemen goed geholpen worden en dat ze niet tussen wal en schip vallen." Letty Dreesman, GGZ-verpleegkundige „Ik wens dat het voor Zeeland een heel uitdagend jaar gaat worden. Dossiers als Delta en bezuinigingen zullen van grote invloed zijn." Martin Otte, lid Provinciale Staten door Rolf Bosboom „Concert at Sea betekent een enor me promotie voor de regio. Ik hoop dat ook de tiende editie van het fes tival daaraan zal bijdragen." Bruno van der Hoek, organisatie „Ik hoop dat onze brandweerpost in Zuiddorpe openblijft. En dat de speelweek en de jeugdraad blijven bestaan, ook als de school sluit." Nico Rozendaal, groepscommandant „Ik wens dat Michiel de Ruyter meer bezoekers trekt dan Gooische Vrouwen 2. En dat mensen de film met het hele gezin bezoeken." Frank Lammers, speelt Michiel „Ik wens Zeeuwen en bezoekers van de Tour-aankomst een feeste lijk eerste weekend van juli en voor de renners minstens windkracht 5." Ben de Reu, gedeputeerde „Een mooie, tijdige opening van de Sluiskiltunnel en veel veilige passages. Met de tunnel wordt een boel ongemak weggenomen." Anika Luteijn, beschermvrouwe „Ik hoop dat viering van het 700-ja- rig bestaan bijdraagt aan een nieuw zelfbewustzijn: Vlissingen was en is een stad om trots op te zijn." Peter van Druenen, geschiedschrijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25