f In Brandenburg 3." De leegte in het achterland 66 18 DIZZIE Dizzieni De mooiste boeken ontdek je samen! THEO HAKKERT e vergeten Duitsland en dat is even dom als onbegrij pelijk. Nederlanders gaan er het vaakst op vakantie, maar verder is er opvallend weinig interesse. Niemand wil Duits studeren, terwijl dat toch een baangarantie lijkt. In de letteren bestaat Duits land amper. Amsterdam ging er altijd prat op dat het een stad van wereldse allure was omdat er bijvoorbeeld een Duitse boekwinkel was geves tigd, maar in 2014 moest Die weisse Rose sluiten. Siegfried Lenz overleed vorig jaar, het werd voor kennisge ving aangenomen. Als er al eens een Duits boek een succes is, is het zoiets als edelporno die niet choqueren wil. Met Daar is hij weer van Timur Ver mes als uitzondering: het boek waarin hij Hitier weer wakker liet worden in 2011. Ik mag hopen dat de desinteres- Geen interesse in Duitse literatuur? Je zal toch de roman van Sasa Stanisic missen se niet voortkomt uit een voor oordeel. fe zal om die reden toch Nacht voor het feest missen, de tweede roman van Sasa Sta nisic, die in 1992 met zijn ouders uit Bosnië-Herzegovina naar Duitsland kwam. Stanisic heeft zich in Branden burg vier jaren lang verdiept in archieven, mythen en de leven de geschiedenis van de streek die zo vaak van machthebbers heeft moeten wisselen. Hij schreef een mozaïek over een deels fictief dorp. Over de veerman die is ver dronken, over de moervos die op kippen en eieren jaagt, over een oud-kolonel die zelfmoord wil plegen en op sigaretten automaten schiet, over me vrouw Kranz die alles en ieder een schildert. En over slager Gölow die jaarlijks zes varkens levert voor het feest. Eén daar van krijgt gratie, zoals Obama ook altijd gratie schenkt aan een kerstkalkoen. Alleen al voor het afgeronde verhaal over Gölow zou Stanisic een prijs verdienen; het is gewoon weg perfect. Zijn stijl in dit wonderbaarlijk rijke boek is hartverwarmend. Tussen de roerende anekdotes staat er opeens een zin als 'Je kunt alleen ontkennen wat be staat', waar een dag op te kau wen is. Dat Duitse literatuur bestaat, is niet te ontkennen. Win exemplaar van 'Boek van de doden' Otterspeer over biografie Hermans Leroy Kervin kan niet meer leven, alle perspectief is weg. Afgedankt is hij, gebruikt en weggestopt. Bij een explosie van een bermbom in Irak heeft hij ernstig hersenletsel opgelopen. Zijn hele geheugen is leeg. Maar opeens levert zijn gees tesoog hem weer beelden van zijn vriendin, in bikini nog wel. Beel den van zeven jaar eerder. Leroy weet dat hij dit voor altijd kwijt is en vreest dat zijn geest hem nog vaker een loer zal draaien of op nieuw in de steek zal laten. Hij probeert er een einde aan te ma ken. Dat lukt niet. Leroy Kervin is een van de drie centrale personages in Vrijde nieuwe roman van Willy Vlautin, een van de interessantste Ameri kaanse auteurs van dit moment. Eerder bouwde hij een reputatie op als singer-songwriter en leider van de alternatieve countryband Richmond Fontaine. Toen vielen Vlautins teksten al op; ze werden vergeleken met de verhalen van Raymond Carver zelfs. Bij zijn vo rige roman, Noordwaarts, zat een cd, als een soundtrack. Wat hem interessant maakt, is hoe hij een beeld geeft van de leegte in Amerika's achterland, ver van de steden. Zoals ook Do nald Ray Pollock dat doet, op zijn geheel eigen wijze. Vlautin laat de levensweg van Kervin kruisen met die van Pauline, zijn vaste verpleegster, en Freddie, een drop out die alles verloren heeft of nog gaat verliezen. Daarmee schildert hij in simpele, heldere zinnen hoe het leven in het achterland er uitziet, dit keer met de blijvende schade van de Irak-oorlog in het brandpunt. Gewone lieden. Niet kansarm, maar kansloos. Een hui veringwekkend tijdsbeeld. Bakker, slager, ijsmaker. Je ziet die beroepen kapot gaan omdat er geen opvolger is Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, recensies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie verbindt enthousiaste lezers met elkaar en hun favoriete boeken. Ga naar Dizzie.nl ACTIE INTERVIEW w PHILIP HUFF BOEK VAN DE DODEN De roman Boek van de doden van Philip Huff gaat over eind-twinti ger Felix Post. Hij moet een crisis in zijn leven onder ogen komen. Dizzie.nl verloot tien gesigneerde exemplaren. Kijk snel op de site! Willem Otterspeer is bijna klaar met zijn biografie over W.F. Hermans. In februari verschijnt het tweede en laat ste deel van De mislukkingskunstenaar. Theo Hakkert sprak met Otterspeer. Op Dizzie.nl lees je het interview. ROMAN door Theo Hakkert Willy Vlautin - Vrij Vertaling Dirk-Jan Arensman, 255 blz. Meulenhoff, 19,95 euro Het slopende ritme van ij s I Ernest van der Kwast hoorde prachtige verhalen van ijsmakers. foto Paul Levitton V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18