Baltische staten horen nu écht bij het Westen ECONOMIE 15 LITOUWEN EUROLAND Litouwen voerde gisteren de euro in. Waarom toch? Elders zijn ervaringen op z'n best wisselend. VILNIUS - Doen EU-landen er ver standig aan om, veel later dan de grondleggers, alsnog de euro in te voeren? Een moeilijke vraag. 'Geef me tweehonderd jaar, dan kan ik het je vertellen', zei een Britse bankier eens. Litouwen is sinds gisteren het negentiende land dat de euro heeft, dertien jaar nadat de eerste Europeanen met de munt betaalden. Hoe ver ging het de andere landen die ver laat de stap waagden? Een succesverhaal, dat was Slove nië toen het in 2007 de toen nog felbegeerde euro invoerde. Na het openschuiven van het IJzeren Gor dijn kende het land jaarlijks groei cijfers van zo'n 4 procent. De werkloosheid was laag, de arbeids productiviteit steeg. Alles hosan na, de euro de kroon op het werk. Hoe anders is het perspectief nu. De economie klapte na 2008 volle dig in elkaar. Weinig landen wer den zo hard geraakt als Slovenië, dat zijn economie in 2009 met 10 procent zag krimpen, en in 2012 en 2013 met nog eens een paar pro cent. Tien procent van de Slove- nen is werkloos, de staatsschuld verdubbelde. Een van de oorza ken was de redding van drie grote banken, die volgepropt bleken met slechte leningen. Hvala euro dus, bedankt euro. Maar zo simpel ligt het niet. Analis ten wijten de problemen in het Balkanland vooral aan het labbe- kakkerige beleid van de overheid, dat pijnlijke maar noodzakelijke hervormingen jarenlang meed. Toch was het land zonder de euro wellicht beter af geweest. Met een eigen munt en eigen monetair be leid hadden de Slovenen hun lot De ultieme euro-lovers wonen in het noordoosten van de EU, in het petieterige Estland. Tachtig procent van de bewoners van de ze Baltische staat denkt dat de eu ro goed is voor zijn land, slechts 4 procent denkt van niet. Vanwaar dat enthousiasme? Nou, dat is vrij eenvoudig. Het land plukt wel de vruchten van de eu ro (makkelijk handelen, goedkoop lenen) en vertoont tot dusver niet de kuren die andere eurolanden pijnigen. De begroting is op orde, staatsschuld is er amper. Net zo belangrijk: de euro ver sterkt de integratie met Europa, en verzwakt daardoor de greep van grote buur Rusland. Precies om die reden voerde ook Letland begin 2014 de euro in, en Litou wen nu dus ook. Rusland kon wel proberen de koers van de litas, de oude Litouwse munt, te destabili seren. Bij de euro is dat een stuk lastiger. kunnen verzachten. Nu komen de overheidsbezuinigingen als een mokerslag aan bij de bevolking. De heimwee naar de tolar, de voor ganger van de euro, is groot. Nergens zijn de mensen zo onte vreden over de euro als in Cy prus. Slechts 42 procent van de ei landbewoners gelooft dat de euro goed is voor het land. Ter vergelij king: in dezelfde Eurobarometer, een maandelijkse peiling van de EU, zit Nederland met 64 procent bovenin de middenmoot. Geef de Cyprioten eens ongelijk. De economie krimpt fors; 15 pro cent van de mensen is werkloos en over de staatsschuld zullen we het maar even niet hebben. Sinds de lokale bankensector in 2013 be zweek onder de last van foute Griekse leningen, dragen de bur gers het juk van door Europa ge dicteerde bezuinigingen. De voor uitzichten zijn inktzwart. Komt dat door de euro? Nee. Be langrijkste boosdoener is de Cy priotische bankensector, die tot aan de nek in Griekse leningen zat. Ter illustratie: het aan Grie kenland geleende bedrag was ho ger dan het nationaal inkomen van de Cyprioten. Daar kan geen munt tegenop. En Malta? Daar schijnt de zon nog steeds en groeit de economie rus tig door. 44 procent van de Malte zen zegt zich door de euro meer Europeaan te voelen dan ooit te voren, blijkt uit onderzoek van de EU. Zo kan het dus ook. Anders dan buur Tsjechië besloot Slowakije in 2009 tot invoering van de euro. Fraai staaltje timing, zo aan de vooravond van de euro crisis. Toen de Slowaken hoorden dat hun zuurverdiende belasting geld verdween in noodfondsen waarmee Portugese en Griekse banken gered werden, bleef de vlag begrijpelijkerwijs binnen. Toch zijn ze in Bratislava al met al niet ontevreden. Economisch ge zien presteert het land sinds de in voering van de euro zelfs iets be ter dan Tsjechië, dat vasthoudt aan de kroon. Het feit dat Slowakije bijna al zijn handel binnen de EU drijft, draagt voor een belangrijk deel bij aan het positieve gevoel dat het land heeft over de munt. In deze hoek van Europa bestaat een rotsvast geloof in de euro. „De euro zal garant staan voor eco nomische en politieke stabiliteit", voorspelt Butkevicius. Daarmee echode hij de beloftes van zijn ambtsgenoten in Estland en Let land, die in 2011 en 2014 op de eu ro overstapten. Volgens Butkevi cius schept de munt banen en kansen voor banken, onderne mers en investeerders. Een van die obstakels was de wis selkoers. De litas, waarmee de Li touwers tot woensdag betaalden, zat sinds 2002 gekoppeld aan de euro. „We hadden al twaalf jaar de euro, zonder dat die euro heet te", zei de minister van Financiën Rimantas Sadzius onlangs. Onder nemers die importeerden uit de eurozone betaalden daardoor wis selkosten die virtueel waren. De euro maakt de weg vrij voor Li touwen om de snelstgroeiende economie van de eurozone te wor den. In 2014 groeide de economie al met 3,4 procent. De premiers van Estland en Let land waren er gisteren als de kip pen bij om hun zuiderburen te fe liciteren. De drie Baltische landen betalen nu allemaal met de euro, en dat is een overwinning, zei de Estse minister-president Taavi Röivas. Een overwinning op Rus land, bedoelde hij. Minder dan 25 jaar na de val van de Sovjet-Unie zijn de broedersta- ten nu stevig geïntegreerd in Eu ropa. „Veiligheid was zeker een deel van de motivatie", zei Sadzius daarover. „De euro is de derde stap in onze tocht naar het Westen, na ons lidmaat schap van de EU en NA VO." Het is een traditie in landen die de euro invoeren: de premier die na middernacht het eerste biljet uit een geldautomaat tovert. Algir das Butkevicius, premier van Li touwen, deed dat gisteren, glim mend van trots, in het barokke centrum van hoofdstad Vilnius. VRIJDAG 2 JANUARI 2015 De euro, best gevaarlijk door Sander van Mersbergen 2007: SLOVENIË Winkelbediende Jurga Butkute bekijkt een vers eurobiljet in een supermarkt in de Litouwse hoofdstad Vilnius, foto Mindaugas Kulbis/HH 2011: ESTLAND 2008: CYPRUS EN MALTA 2009: SLOWAKIJE Litouwen is het negentiende land dat met de euro betaalt. De ervarin gen van landen die pas na de invoe ring van de euro aanhaakten bij de muntunie, zijn erg wisselend. De Litouwse premier Algirdas Butkevicius foto HH door onze correspondent Koen Verhelst RIGA - Litouwen zet met de invoe ring van de euro weer een belang rijke stap richting het Westen. En kan de snelstgroeiende economie van de muntunie worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15