66 Poetin kijkt hoe ver het Westen hem laat gaan om te zien wat hij nog kan ondernemen VERDIEPING 13 sident Janoekovitsj zag onder druk van het Kremlin plotseling af van samenwerking met de EU. Na straatprotesten, ruim hon derd doden door sluipschutterkogels en een politieke revolutie zit er in Kiev een nieuwgekozen pro-Europese, anti-Russi sche regering. De Russen is dit een doorn in het oog, want zij vinden zichzelf en de Wit-Russen en Oekraïners eigenlijk het zelfde volk, dat in één staat thuishoort. Poe- tins opmerking tegenover president Bush in 2008 spreekt boekdelen: „Je weet toch wel, George, dat Oekraïne helemaal geen staat is?" „De Russen vinden dat Oekraïne eigenlijk een aanslibsel is van Rusland", zegt histori cus Mare Jansen, schrijver van het boek Grensland. „De Oekraïners hadden van de 9e tot de 13e eeuw een staat met Kiev als hoofdstad en vragen zich af met welk recht de Russen zich dat nationale verleden heb ben toegeëigend. Waarom zou dat het be gin van de Russische staat zijn en niet van de Oekraïense?" Sinds die eerste periode kwamen er bela gers van alle kanten en hebben talloze over heersers in het grensland huisgehouden: Mongolen oftewel Tataren, Russen, Polen, Turken, de Habsburgers, Duitsers. De Dnjepr, die door Kiev stroomt, vormt een scheidslijn tussen oost en west. De rivier scheidt ruwweg de gebieden waar Russen en Polen heersten. De Tweede Wereldoorlog begon met de Duitse invasie van westelijk Polen. Onder belicht blijft vaak de gelijktijdige Sovjet invasie van Polen vanuit het oosten. Lon den en Parijs verklaarden wel Hitier, maar niet Stalin de oorlog. Na de oorlog raakte Duitsland het bezette Poolse gebied kwijt, maar de zegevierende Sovjetbezetter be hield zijn wingewest. Sindsdien behoort de streek rond de stad Lviv tot Oekraïne, eerst binnen de Sovjet-Unie, later als onaf hankelijk land. Steeds nieuwe overheersers brengen de be volking van een gebied zelden vreugde, maar groter menselijk lijden dan in het grensland onder Stalin en Hitler is nauwe lijks denkbaar. De Amerikaanse historicus Timothy Snyder laat in zijn boek Bloedlan- den geplande hongersnoden, deportaties, massamoorden en etnische zuiveringen de revue passeren. In wreedheid doen Duit sers en Sovjets niet voor elkaar onder. Sny der merkt op dat de moordmachine van Stalin veel efficiënter was dan die van Hit- Ier. Miljoenen mensen kwamen om van de honger door de gewelddadige afschaffing van de privélandbouw en excessieve vorde ringen van graan en andere landbouwpro ducten. Het hongerjaar 1932-1933 staat be kend als Holodomor en is door het Oe kraïense parlement tot genocide verklaard. Ook in Sovjet-Rusland stierven velen van honger, maar Oekraïne werd het zwaarst getroffen. De Holodomor staat in het natio nale geheugen van Oekraïne gegrift en wordt Rusland aangerekend. Poetin en de Russische media slaan Oekraï ne graag om de oren met de beschuldiging van fascisme. Hier staat de figuur van Ste- pan Bandera centraal, een West-Oekraïen- se activist, die voor de Tweede Oorlog eerst een wrede strijd voerde tegen de Poolse machthebbers en vanaf 1939 tegen de Sov jetbezetter. Toen Hitler in 1941 de Sovjet- Unie binnenviel, koos Bandera de kant van de Duitsers volgens het principe dat de vij and van de vijand een vriend is. De nazi's waren van Bandera's activisme aanvanke lijk niet gediend en stopten hem in een concentratiekamp. In 1944 lieten ze hem vrij in de hoop dat hij de opmars van het Rode Leger kon vertragen. Daarna leidde hij een partizanenstrijd tegen zowel Poolse communisten als de Sovjetautoriteiten, tot dat hij in 1959 op 50-jarige leeftijd zielto gend op straat werd gevonden in Mün- chen, vergiftigd door een KGB-agent. Bandera bestreed de Sovjetbezetter vanaf 1944 zij aan zij met de nazi's. Daarom was hij volgens Moskou een fascist. In Oekraï ne wordt hij geëerd als vrijheidsstrijder en dus zijn volgens de Russen alle Oekraïners fascist. De term fascist heeft voor de Russen nog maar één betekenis: vijand. De wereld be staat grofweg uit twee partijen: nasji (de onzen) en fascisten. Hoor je niet bij de on zen, dan ben je fascist. Heeft een van de on zen fascistische sympathieën, dan is hij geen fascist want geen vijand. Oekraïners zijn Klein-Russen, provinciaal- tjes die bij Rusland horen, zonder eigen staat en taal, beweren Russen graag. Histo ricus Mare Jansen moet erom lachen. „Oe- kraïens is niet een dialect van het Rus sisch, maar een aparte taal. Dat vinden ook taalkundigen. Het is vergelijkbaar met Ne derlands tegenover Duits." De taal bepaalt in Oekraïne niet de nationa liteit. Jansen: „In het oosten spreken ze overwegend Russisch, in het westen Oe- kraïens. Maar Kiev, waar de bevolking pro-Oekraïens en pro-Europees is, ligt in het westen en is toch Russischtalig. In 1991 stemde bij een referendum 90 procent van de hele Oekraïense bevolking voor onaf hankelijkheid van Moskou. Ook de overwe gend Russischtalige Krim stemde in meer derheid voor. Zelfs in Loegansk en Do netsk, nu rebellenbolwerken in het oosten, is de bevolking in meerderheid voor de Oekraïense onafhankelijkheid, hoewel de verhoudingen door de strijd nu danig zijn vertroebeld." Volgens Snyder zou het een fatale vergis sing zijn te denken dat de strijd in Oe kraïne louter om twee grensgebieden gaat. „Hier staat de huidige wereldorde op het spel. Een autoritaire staat is een democra tisch buurland binnengevallen en heeft daar aan landjepik gedaan. Deze annexatie is een ongehoorde daad in het naoorlogse tijdperk. Poetin kijkt nu hoe ver wij hem la ten gaan om te bepalen wat hij nog meer kan ondernemen. Cruciaal is hoe het Wes ten daarop reageert. Laat je dit lopen, dan heb je in feite al verloren." Rusland voert oorlog op een manier die je niet verwacht van een grote mogendheid. Stiekeme operaties door milities in onher kenbare uniformen met voertuigen zonder kentekens zijn van oudsher methoden van partizanen in hun strijd tegenover een op permachtige staat. Rusland gedraagt zich nu als een David, terwijl de Russische mili taire machine tegenover het nauwelijks be staande Oekraïense leger een Goliath is. Door de strijd stiekem te houden, kan het Kremlin de eigen bevolking wijsmaken dat er geen oorlog wordt gevoerd. Oorlog is in Rusland niet populair. Leugens en propa ganda dienen ook om de publieke opinie in het economisch oneindig veel sterkere Westen te beïnvloeden en de Europeanen en Amerikanen uit elkaar te spelen. Zand in de ogen strooien is in Rusland niet nieuw. Toen tsarina Catharina de Gro te in 1787 een bezoek bracht aan Novoros- sia - het Nieuw-Rusland dat Poetin pro beert nieuw leven in te blazen in Oekraï ne - liet haar adviseur en minnaar Potjom- kin er fraaie gevels aanbrengen om de in druk van welvarende dorpen te wekken. Snyder beschrijft in Bloedlanden hoe in au gustus 1933, tijdens de Holodomor, de Fran se politicus Édouard Herriot een bezoek bracht aan Kiev. Winkeletalages die het he le jaar leeg hadden gestaan, waren opeens gevuld met levensmiddelen. Die waren niet te koop, ze stonden er om Herriot te beduvelen. De bevolking had de straten moeten schoonmaken. Agenten, strak in nieuw uniform, hielden het publiek op af stand. Herriot werd over de imposante hoofdstraat Kresjtsjatik door het centrum van Kiev gereden. Vanuit verschillende ste den hadden partijmensen auto's laten aan rukken om de stad een druk en welvarend aanzien te geven. Zo kon Herriot naar West-Europa terugkeren om enthousiast te getuigen van 'het socialistisch élan' dat de Sovjet-Unie in Oekraïne wist te handha ven. De van Herriot weggehouden hongers nood kostte in dat jaar miljoenen Oekraï ners het leven. In het vermogen van ondemocratisch Rus land om in westerse democratieën partijen uit elkaar te spelen, ziet Snyder het groot ste gevaar van nu. Mocht Rusland daarin slagen, dan krijgt het de vrije hand om buurlanden te destabiliseren. De Oekraïen se crisis is in feite een Europese crisis. En daarmee een wereldcrisis. VRIJDAG 2 JANUARI 2015 Mannen in onherkenbare uniformen patrouilleren in februari 2014 bij het internationale vliegveld van Simferopol op de Krim in Oekraïne, foto Bulent Doruk/HH Timothy Snyder, historicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13