Ophef na kritiek Merkel op anti-islamprotest 10 BUITENLAND DAKLOZEN IN SAN FRANCISCO reportage Opmars internet-yuppen maakt San Francisco onbetaalbaar voor minderbedeelden. van Amerika, volgens het laatste rapport van de Department of Housing. Volgens het Censusbu- reau hebben in 2014 zeker 20.000 Amerikanen in de regio een 'mo ment van dakloosheid ervaren'. De plek waar eens de middenklas se van Amerika woonde, wordt nu bevolkt door de superrijken en de superarmen. Sinds de komst van techbedrijven als Goog le, Apple, Facebook en Microsoft zijn de huren in delen van San Francisco en Silicon Valley 300 procent harder gestegen dan in de rest van het land. Dat heeft Boutot genekt. Ze werk te als 'techie', een jonge veelbelo vend internettechneut. Waar wil ze niet zeggen. Maar een contract dat niet werd verlengd, een liefdesleven dat rommelde, en haar ouders die plots niets meer met haar te maken wilden heb ben, en even later zat ze op straat. „Ik geloofde altijd dat alles met een reden gebeurt. Maar daar kom ik van terug." Nu slaapt de dertiger in een tun nel van de BART, het metrosys teem van San Francisco. Daar zit ten geen luizen. Wel ratten en muizen. Ze bedelt om muntjes en dollarbiljetten, vlakbij de plek waar steeds meer tech startups hun kantoren openen. De bedrij ven leggen er hun personeel ex treem in de watten omdat de com petitie in de techindustrie gigan tisch is. Wie wil dat het getalen teerde personeel blijft werken, zorgt hier minstens voor gratis (biologisch) ontbijt, lunch en di ner, onbeperkt massages, een dok ter in huis, luxe handcrème op de wc en een snoepautomaat die gra tis en onbeperkt snoep en muesli- repen uitspuwt. En een dik sala ris. Met de gratis bus die grote be drijven beschikbaar stellen wor den de techneuten vanuit de stad naar hun werkplek in Silicon Val ley gebracht. Goed opletten en je ziet ze overal rijden. Het zijn dub beldekkers zonder logo, donker blauw of glimmend zwart. De ra men zijn donker getint, in de bus zitten jongeren met hun laptop op schoot en koptelefoons op. Veel wijken waar het jarenlang nog betaalbaar wonen was, zijn sinds de komst van bijvoorbeeld de Googlebus voor de 'normale Amerikanen' onbetaalbaar gewor den. De veelbelovende techneu ten hoeven niet met het openbaar vervoer. Ze worden zo niet bloot gesteld aan wat hun komst veroor zaakte, al wordt er wel geprotes teerd tegen zoveel welvaart. De Googlebus werd een paar maan den geleden regelmatig door boze ex-bewoners van San Francisco bekogeld met zakjes braaksel en ontlasting. Volgens de daklozenorganisatie Downtown Streets uit San Fran cisco zijn er in de regio dubbel z veel daklozen als bedden in de op vang. De grote techbedrijven ge ven jaarlijks miljoenen aan goede doelen, maar volgens Downtown Streets dragen ze niet bij om het lokale daklozenprobleem, waar de bedrijven debet aan zijn, te ver helpen. Downtown Streets wil dat veranderen. Er zijn ook ande re liefdadigheidsorganisaties opge- SAN FRANCISCO - Ze draagt Nikes, niet eens zulke oude. Haar tanden zijn geel met zwarte randjes. Ze heeft vuil onder haar nagels en haar haar is ongelijk geknipt. Adrianna Boutot (36) heeft het gisteren zelf afgeknipt. In de dak- lozenopvang in San Francisco waar ze sliep, sprongen de luizen in de gordijnen en over de matras sen. Een korter kapsel leek haar daarom beter. Boutot is dakloos. Als jonge vrouw op straat is ze, zegt ze, haar leven niet veilig. Maar ze heeft geen andere opties. Ze zit op de hoek van Grant Ave nue en Sutter Street. Het barst hier van de chique winkels waar dure cadeaus in de etalages staan uitgestald. Maar Boutot heeft, be halve haar hond Joseph, niets meer. San Francisco en het nabijgelegen Silicon Valley zijn het nieuwe Amerikaanse symbool van inko mensongelijkheid. Een op de zes Amerikanen leeft in de VS onder de armoedegrens. Dat is in dit land een inkomen van 23.000 dol lar per jaar of minder. In San Fran cisco en Silicon Valley kom je daarmee nergens. Santa Clara, de county waarin Silicon Valley is ge legen, kent het meeste daklozen Ik geloofde altijd dat alles met een reden gebeurt Daarvan ben ik terug gekomen Volgens Bernd Lucke, leider van de protestpartij Alternative für Deutschland (AfD) 'veroordeelt Merkel vanuit haar ivoren toren mensen die zij helemaal niet kent'. De euro- en islam-kritische AfD sympathiseert met de anti-is lambeweging Pegida. Pegida staat voor Patriottische Eu ropeanen tegen Islamisering van het Avondland en is in oktober 2014 in Dresden ontstaan. De bij eenkomsten van Pegida, meestal op maandagavond in Dresden, trekken steeds meer mensen. In oktober kwamen 350 betogers uit naam van Pegida bijeen, op 22 de cember waren dat er al 17.500 mensen. Zonder Pegida bij naam te noe men waarschuwde Merkel de Duitse burgers om niet aan de marsen mee te doen. De demon stranten in Dresden roepen, net als in het revolutiejaar 1989, 'Wij zijn het volk!'. Merkel: In werke lijkheid bedoelen zij: 'Jullie horen er niet bij, wegens julle huids kleur of wegens jullie religie. Daarom zeg ik tegen allen die naar zulke demonstraties gaan: volg degenen niet die daartoe op roepen. Want te vaak zijn er voor oordelen, kilte en ja zelfs haat in hun harten.' Niet eerder maakte Merkel zo dui delijk wat zij vindt van de anti-is- lamprotesten. Politici uit de geves tigde partijen, van de liberale FDP Te vaak zijn er vooroordelen, kilte en ja zelfs haat in hun harten tot de Die Linke en de Groenen, vielen de bondskanselier bij. Maar op internet-blogs werd de CDU-leidster hevig aangevallen. Ook werd ze bedankt voor de 'gra tis reclame'. Conservatieve politici binnen Merkels eigen CDU/CSU zijn niet erg gelukkig met de harde aanpak van Pegida en AfD. Want AfD is bezig aan een opmerkelijke op mars in de peilingen en de partij heeft in potentie veel aanhang on der de kiezers. Als de gevestigde orde, aange voerd door Merkel, de Wutbürger (kwade burgers) in de ex- treem-rechtse hoek blijft druk ken, zou dit wel eens een ave rechts effect kunnen hebben, waarschuwen critici. Zij wijzen daarbij onder meer op het Neder landse voorbeeld, met de op komst van Pim Fortuyn en Geert Wilders. Bijna een derde van de Duitsers heeft begrip voor de betogers die zich Pegida noemen en de in vloed van de islam te groot vin den worden, zo blijkt uit een don derdag door het weekblad Stern gepubliceerde opiniepeiling. Vol gens de peiling vindt 29 procent van de ondervraagden de islamise ring zo groot dat er tegen gede monstreerd moet worden. 13 pro cent zegt bereid te zijn met Pegi da mee te betogen. Google-bus bekogeld door door onze correspondent Maartje van Hoek Adrianna Boutot, dakloze door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Opvallend harde kritiek van de Duitse bondskanselier Ange la Merkel in haar nieuwjaarsbood schap op de anti-islambeweging Pe- gida heeft in Duitsland scherpe reacties uitgelokt. Angela Merkel, bondskanselier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10