Arrestant Veen had recht op schadevergoeding 66 We hebben politie en ambtenaren mooi te pakken. Van zo'n traditie moet je afblijven Vreugdevuur antwoord op 'kerstbomen rausen 6 BINNENLAND VREUGDEVUUR Vreugdevuur Scheveningen staat op de nationale erfgoedlijst. Een verbod zit er daardoor niet meer in. Veel meldingen na aardbeving Bij de Nederlandse Aardolie Maatschappij zijn gisteren bijna 240 schademeldingen binnengekomen na de aard beving in Groningen in de nacht van maandag op dins dag. Het gaat om scheuren in muren en schade aan pleisterwerk. De beving van 2,8 op de schaal van Richter is veroorzaakt door de aard gaswinning. Het epicen trum lag in Woudbloem in de gemeente Slochteren. De beving was een van de sterkere van dit jaar. Omstander plukt man voor trein weg Een omstander heeft giste ren in Veenendaal een man en diens hond voor een na derende trein weggehaald. De man van 64 wilde met zijn scootmobiel de spoor wegovergang oversteken toen de scootmobiel ermee ophield, meldt de politie. De omstander schoot te hulp toen de spoorbomen dicht gingen en wist de man en de hond net op tijd weg te halen. De trein botste nog op de scootmobiel. Beeld en Geluid breekt record Het mediamuseum Beeld en Geluid in Hilversum heeft zijn bezoekersrecord uit 2007 zien sneuvelen. In het eerste jaar van het instituut kwamen 260.484 gasten over de vloer. De teller stond gistermiddag op ruim 263.000. De laatste dagen van het jaar zijn traditiege trouw het drukst voor het museum. Dan trekken de li ve-uitzendingen van de Top 2000 en het Top 2000 Café duizenden bezoekers. Dode baby gevonden bij vuilnis Voorbijgangers hebben giste ren het stoffelijk overschot van een pasgeboren baby ge vonden in een vuilniszak. Uit sporen die de politie aan trof, wordt de conclusie ge trokken dat de moeder mo gelijk medische hulp nodig heeft Het is volgens de poli tie van groot belang dat de moeder zich onder medi sche behandeling laat stel len. De politie is een onder zoek begonnen. Op de baby zal sectie worden verricht. SCHEVENINGEN - Vrachtwagens rij den af en aan met pallets. Ze wor den gestapeld en met een bouw- lift zo'n 15 meter omhoog ge bracht. Het vreugdevuur van Sche veningen wordt dit jaar mooier dan ooit, belooft Roy Spaans (24). De volbloed-Scheveninger is 'van af de luier' al betrokken bij het tra ditionele vuur dat komende nacht wordt aangestoken. „Als dit eenmaal in je bloed zit, blijf je het doen." Hij vindt het 'kicken' dat het vuur van Scheveningen-dorp onlangs is toegevoegd aan de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed. Al had Spaans eerlijk ge zegd een jaar geleden nog niet ge hoord van die lijst, of van het Nederlands Centrum voor Volks cultuur en Immaterieel Erfgoed. Nu, deze dinsdagmorgen, werpt hij een schuine blik naar de con currerende brandstapel, een paar honderd meter zuidelijker in Duindorp. Daar, aan de andere kant van de haven, vorderen ze ook gestaag, stelt hij vast. „Jongus, we motte effe flink gaan stapeluh", zegt hij tegen het legertje kamera den dat rond koffietijd pauzeert met een biertje of energiedrankje. Dit jaar is de strijd feller dan ooit. Beide stapels worden door het Guinness Book of Records opgeme ten. De grootste gemeten brand stapel ooit, in 2007 in Slovenië, was 1715 kubieke meter. „Dat doen wij beter", zegt de zelfverze kerde Spaans. „Ook beter dan zij", wijst hij nog maar eens zuid waarts. Bij 'zijn' enorme stapel, niet ver van de Keizerstraat, wappert een Scheveningse vlag. De drie harin gen hangen strak in de snijdende wind. Iets verderop is een rood-wit- blauwe banier met SVF, 'Scheven- ings Verzet Front', over een stapel tje pallets gedrapeerd. Want het is niemand in de badplaats ont gaan dat de toevoeging aan de lijst van Immaterieel Erfgoed voor Roy Spaans en zijn vrienden een daad van verzet is. „Op deze ma nier hebben we de politie en die ambtenaren mooi te pakken. Want als je op die lijst staat, kan je niet meer worden verboden. Van een traditie moet je afblij ven", vindt hij. Hoeveel pallets er al gestapeld zijn, en hoeveel er de laatste uren van 2014 nog volgen, weet hij niet. „We krijgen die dingen het hele jaar. Van allerlei bedrijven. Ze worden in loodsen opgeslagen totdat we ze naar het strand mo gen brengen", grijnst hij. Sinds 'derde kerstdag' leeft Spaans, geboren 'op' het oude dorp, maar tegenwoordig woon achtig in Duindorp, op het noor- derstrand. „En ik weet dat sommi ge van mijn maten in Duindorp hetzelfde doen. Het is een leuke strijd. Er komen steeds meer men sen kijken. Die toeristen geven weer geld uit. Daar zouden de politie en gemeenteraad ook eens over moeten nadenken. We breng en geld in het laatje." Ineke Strouken van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur benadrukt dat de verheffing van het Scheveningse vuur niet is in gegeven om een probleem 'met de regelgeving op te lossen'. „Het gaat echt om een levendige tradi tie, een bijdrage aan de sociale co hesie in de gemeenschap", zegt ze. „De aanvraag hebben wij vele maanden geleden ontvangen. We hebben gekeken of dit vuur aan de lijst kon worden toegevoegd. Het is een traditie, net als het carbidschieten, diverse bloemen corso's, klompen maken of de Passiespelen van Tegelen. We hopen echt dat Duindorp ook een aanvraag doet." De vreugdevuurwedstrijd tussen Duindorp en Scheveningen-dorp is een uitvloeisel van het zogehe ten 'kerstbomen rausen', dat op kwam in de jaren '40 en '50 van de vorige eeuw. veen - De man die maandagnacht werd opgepakt omdat hij mogelijk van plan was een auto in brand te steken in Veen is een bekende van de politie. De 21-jarige inwoner van de gemeente Zaltbommel is vo rig jaar ook aangehouden bij de rel len bij de jaarwisseling in Veen. Vo rige week kreeg hij van justitie daarvoor nog excuses en werd hem een vergoeding aangeboden voor zijn onterechte arrestatie. De verdachte zit nu vast. Maan dagnacht rond 1.00 uur zag de po litie in Veen een Opel Corsa rij den die opviel doordat er geen kentekenplaten op zaten. De agen ten keerden om en zetten de ach tervolging in. Die eindigde op de een hoek waar de bestuurder uit de auto sprong en er te voet van door ging. Kort daarop werd de verdachte aangehouden. Hij had zich vlakbij in de bosjes verstopt. Op de achterbank van de Opel bleek een aantal autobanden te liggen. Verder trof de politie jerry cans met benzine aan. De politie gaat ervan uit dat de man van plan was de auto in brand te ste ken, zegt woordvoerder Wil lem-Jan Uijtdehage. „Wij hebben sterke vermoedens dat hij op weg was naar het beruchte kruispunt in Veen." Hij doelt daarmee op de kruising van de Witboomstraat, de Mussentiend en de Van der Loo- straat. Daar zijn de afgelopen ja ren rond de jaarwisseling met re gelmaat autowrakken in brand ge stoken. Op oudejaarsdag vorig jaar liep het uit de hand toen men sen zich tegen de politie keerden nadat een auto in vlammen op ging. Honderd relschoppers wer den gearresteerd. 88 die ten on rechte vastzaten, kregen vorige week te horen dat ze in aanmer king komen voor een schaderege ling. Onder hen dus ook de 21-jarige In de Opel lag een aantal autobanden. Ook trof de politie enkele jerrycans met benzine aan die nu vastzit en van justitie al leen contact met zijn advocaat mag hebben. „Dat is een zwaar middel, maar wij hebben dan ook een flink aantal vragen voor hem", zegt Martine Pilaar, woord voerster van het Openbaar Minis terie. „We doen het in het belang van het onderzoek. Meneer heeft de auto verlaten en is gevlucht", vermoedt ze. „Even later treffen wij meneer aan. In de auto vin den wij zaken die wij kwalijk vin den tegen de achtergrond van de komende jaarwisseling in Veen." Pilaar is 'niet blij' met de aanhou ding. „Ik vind het nogal verontrus tend dat het er toch weer op lijkt dat mensen van plan waren voor onrust te zorgen. Dat is nu juist wat we niet willen." GRONINGEN VEENENDAAL Beeld en Geluid foto HH HILVERSUM BREDA Vlammend 'erfgoed' op het strand door Wilko Voordouw Roy Spaans, bouwer vreugdevuur door Gert-Jan Buijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9