0" rrr trrrrrrr De naam AVY Beheer doet denken aan een Randstedelijk pensioenfonds, maar de belegger is Walchers als water en wind. Arnold van Velzen doet het be drijf binnenkort over aan zijn dochter. 44 De wethouder en ik gaven elkaar een ferme handdruk en zelfs een kus, zo opgelucht waren we M 'a \ui u 32 ZEELAND FAMILIEBEDRIJF Britannia, Scheldekwar- tier, winkelpanden en woonprojecten door heel Zeeland. De projec ten van AW Beheer zijn alom bekend, maar de mensen daarachter veel minder. Oprichter Arnold van Vel zen (68) blijft liever in de luwte. Tot Corry Konings optreedt in het Vlis- singse zorgcentrum Ter Reede; dan staat hij vooraan. „Ik kom uit de Haarlemmermeer, uit een gezin van twaalf kinderen. Mijn vader kwam uit de aardappelhandel, maar kreeg het al vroeg aan zijn lon gen en zat vervolgens twintig jaar aan tafel. We hadden niet veel geld, dus we werkten allemaal mee. Als kind liep ik twee krantenwijken en toen ik vijftien was, werd ik slager. Omdat ik die geiten, koeien en paarden zelf aan nam, was ik snel zelfstandig." ZZP'er op zijn vijftiende; Arnold sprong er thuis wel uit. „Mijn vader zag me op vrijdag graag thuiskomen. Honderden guldens nam ik mee, mijn oudste broer gaf me er een tientje voor terug. Daarom nam ik er op zater dag nog maar een baantje bij, zodat ik op mijn achttiende al een autootje kon betalen. Een Mini, waarmee ik met mijn vriendin Irene naar Zeeland reed om in Serooskerke onze eigen sla gerij te beginnen." De wekelijkse huur van het winkel en woonhuis werd betaald in de vorm van vlees. Het bleef niet bij vlees ver kopen op die twintig vierkante meter; Irene bezorgde vleespakketten voor Duitse toeristen, die ontdekten dat vlees hier goedkoper was dan thuis, bij campings en Arnold kocht nog een slagerij, in Middelburg. Serooskerke werd ingeruild voor Co- lijnsplaat en er werd een dochter gebo ren, Monique. Die lag, net als later haar zusje Susanne, braaf in de box, een deur verder dan de winkel. De za ken gingen goed. „Colijn had een dorpsomroeper. Dan kocht ik twee honderd kilo karbonade, dan riep hij 'karrrrbonadeeee 2,98 de kilooooo bie Van Velzen' op elke hoek van de straat en dan was ik na het middaguur door mijn vlees heen. In Colijn kocht ik ook mijn eerste pandje om te beleg gen. Ik zag hoe alles werkte: de han del, de verhuur, hoe je daar geld mee kon verdienen. Ik heb de failliete Spar gekocht, daar mijn slagerij in onderge bracht, voor vijftien jaar verhuurd, mijn opvolger ingewerkt en toen ben ik gestopt als slager. Ik had iets ont dekt wat ik veel leuker vond." Van Velzen, die inmiddels met zijn ge zin was verhuisd naar het Snuifmolen- bolwerk in Middelburg, kocht het ene na het andere pandje. „Alles waar ik wat in zag, van Zeeland tot Rotter dam, van woonhuizen tot winkels van vierduizend vierkante meter. Soms al leen, soms samen. Als een relatie bel de en die zei 'ik heb wat leuks gezien, doe je mee?', dan deed ik dat. Zonder het te hebben gezien, gewoon op basis van vertrouwen. Met sommige van die mensen, zoals een relatie in Rotter dam, werk ik nu, dertig jaar later, nog steeds samen. Net als de boekhouder die tot zijn tachtigste bij ons is geble ven en de accountant die al 45 jaar voor ons werkt." Pandjes opkopen en doorverkopen: werk van een belegger lijkt onpersoon lijk, maar is dat niet altijd. „Ik weet nog dat ik in Vlissingen, in Walstraat- Zuid, De Bels kocht. Zo'n winkeltje waar het winkeliersechtpaar achter de toonbank zat te roken. Het pand ver keerde in embarmelijke staat. Ik nam ze mee naar de notaris en die vrouw zat op de achterbank te huilen, zo blij was ze dat het verkocht was." Het bleef in Vlissingen niet bij die pandjes. AW Beheer zou een van de hoofdrolspelers in de Vlissingse vast goedmarkt worden. Dat begon in 1985 met een deel van het overdekte winkel centrum in de Lange Zelke, dat nog steeds van Van Velzen is. De tijd dat de binnenstad er nog leger was dan nu. „In een paar maanden tijd kelder de de waarde van je onroerend goed met dertig tot veertig procent. De ren te steeg tot vijftien procent. Het heeft zeker twaalf jaar geduurd voordat de markt helemaal hersteld was. Ik heb steeds geprobeerd mijn verlies te be perken en zonodig te verkopen om li quide te blijven. Mijn basis haalde ik uit de verhuur. En ik bleef lol houden in het vak. Zo ben ik uiteindelijk ster ker uit de crisis gekomen." Nu is dat lastiger, vindt Van Velzen. „Deze crisis is veel onzekerder. En de huidige moraliteit is anders, de wereld is veel vluchtiger geworden. Vroeger maakte je afspraken zonder ze op pa pier te zetten. Een man een man, een woord een woord. Maar dat geldt niet meer. Als ik nu moest beginnen, zou ik het niet eens kunnen." Dat merkt Van Velzen nergens zo goed als in Vlissingen. Als lokale partij werd AW regelmatig door de gemeen te of woningcorporaties gevraagd te helpen als zij er niet meer uit kwa men. „Zo hebben we, in een maat schap, de Kanariesprenk gekocht en ge revitaliseerd, en de Witte Wijk in Sou burg. De coffeeshop in de Kerkstraat gekocht, zodat daar de bibliotheek in kon, en Walstraat-Zuid herontwik- keld. We aten er geen boterham meer van, het was pure maatschappelijke be trokkenheid. Zo deden we dat ook el ders in het land. Goodwill kweekte je er ook niet mee, nee. Die is hier sowie so beperkt. In de jaren negentig tot een jaar of tien geleden, nog voor het dualisme met toenmalige bestuurders en ambtenaren, was het goed zaken doen in Vlissingen. Je was welkom. Men dacht mee over problemen en de oplossingen daarvoor." Samen met andere partijen ontwikkel de AW de hoogbouw van zorgcen trum Ter Reede en woontorens aan de boulevard. En toen kwam Britannia. Dat hotel aan de boulevard, waarvan de eigenaar verstrikt was geraakt tus sen zijn eigen voortvarendheid, kocht AW met nog vier partijen 'met de be doeling er iets moois van te maken'. Maar toen na vier jaar eindelijk de bouwvergunning binnen was, vroeg de Bond Heemschut een monumen tenvergunning aan. Alles kwam stil te liggen. Toen die periode in 2009 einde lijk achter de rug was, de andere par tijen waren inmiddels uitgestapt, werd wethouder Polderman ongedul- De spekver koper die spekkoper werd door Wendy Wagenmakers Arnold van Velzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90