varna1'r 5H] a rjfrnzin^jJn 66 Dat het een strafblad tot gevolg heeft, zullen velen nog niet beseffen BINNENLAND 7 Veel automobilisten beseffen het nog niet. Vanaf morgen vallen drieëntwintig 'hufterovertredingen' onder het strafrecht. icrï-fe r Toen werden overal in de stad vu ren gestookt met kerstbomen die op straat waren gegooid. Doel was destijds al om het hoogste vuur te krijgen. Bij de kerstbomen werden com plete inboedels en ook autoban den gegooid. Zodra de politie wil de ingrijpen, ontstonden gevech ten met buurtbewoners, die niet wilden dat 'hun vuur' door de po litie werd gedoofd of ingedamd. In hun ijver om maar zo veel mo gelijk bomen te veroveren, raak ten jongeren uit verschillende Haagse volkswijken als Spoor- wijk, Laakkwartier en uit Scheve- ningen tijdens het kerstbomen rausen slaags. Toen dit te vaak uit de hand liep, wees de politie aanvankelijk zes plaatsen aan waar vreugdevuren met Oud en Nieuw mochten wor den gestookt. Vanaf dat moment werden alleen nog houten pallets als brandmate riaal toegestaan. Sinds 1990 zijn er nog twee toege stane vreugdevuren in heel Den Haag: op het noorder- en zuider- strand. Het is een publiek geheim dat het Haagse gemeentebestuur ook die vuren zou willen laten verdwijnen. Voor dit jaar is de maximale hoogte van de vuren op 20 meter bepaald. Elders in Europa bestaan ook vreugdevuren, maar nergens lijkt de passie zo groot als in Neder land, erkent directeur Ineke Strou- ken van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immate rieel Erfgoed. utrecht - Wie een blinde of ge handicapte geen voorrang geeft, op de snelweg keert of achteruit rijdt, onnodig over de vlucht strook rijdt of een stopteken van de politie negeert, riskeert vanaf morgen een strafblad. Deze vergrijpen behoren tot de lijst van 23 'hufterovertredingen' die in opdracht van het ministe rie van Veiligheid en Justitie van af 1 januari 2015 onder het straf recht gaan vallen. Waar deze over tredingen nu nog administratief werden afgedaan met een boete, zullen ze voortaan via een strafbe- schikking van een officier van jus titie afgehandeld worden. In de praktijk betekent het dat ie mand in eerste instantie net zoals nu een boete moet betalen, alleen heeft het Openbaar Ministerie (OM) die opgelegd. Ook als die be schikking betaald wordt, zal de verkeersovertreder een aanteke ning in zijn justitiële documenta tie krijgen. In de volksmond 'een strafblad', dat vijf jaar lang geldt en ook gevolgen kan hebben voor het verkrijgen van een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG). „Dat dit het gevolg is, zullen velen in derdaad nog niet beseffen", zegt woordvoerder Ernst Koelman van de afdeling verkeerszaken van het Landelijk Parket. Door het onderbrengen van deze overtredingen bij het strafrecht krijgt het OM meer mogelijk heden om notoire verkeershufters te straffen. Als iemand in twee jaar tijd meer dan drie keer voor dit soort overtredingen gepakt wordt, kan het Openbaar Ministe rie volgens de nieuwe regels snel ler iemands rijbewijs invorderen of de boete verhogen. Tot nu toe gold het strafrecht al leen voor verkeersovertredingen zoals rijden onder invloed en gro te snelheidsoverschrijdingen. De lijst wordt nu dus flink uitge breid, bijvoorbeeld met het inha len voor een voetgangersover steekplaats of het op de snelweg rijden met een voertuig dat niet sneller dan 50 kilometer per uur kan. „Deze regels zijn bedoeld om een groep notoire verkeersovertreders uit de anonimiteit te halen en hen zwaarder te kunnen straffen als ze keer op keer in de fout gaan", laat een woordvoerder van het ministerie weten. De politie zal zich bij de handhaving vooral op die groep gaan richten. Tegelijkertijd riskeert iederéén die voor een dergelijke overtre ding staande wordt gehouden een strafbeschikking en een strafblad, benadrukt de woordvoerder. „Het gaat ook om excessieve verkeers overtredingen." 10 dagen Rondreis Hoog tepunten Noorwegen 11 mijpii 12 dagen Rondreis De Baltische Staten 15 dagen rondreis Klassiek Spanje-Andalusie/ Schatten van Andalusie 12 dagen Rondreis Klassiek Italië 12 dagen Rondreis Corsica en Sardinië WOENSDAG 31 DECEMBER 2014 «in Hm £«8*. -igr. I Duindorp en Scheveningen-dorp bouwen elk een vrijwel evengroot vreugdevuur. Dat van Schevenin- gen-dorp staat nu op de erfgoed- lijst, Duindorp (foto) nog niet. foto Phil Nijhuis/HH Verkeersaso riskeert strafblad door Niki van der Naald Ernst Koelman van het OM v.a. slechts Wtwi, v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: A mei 1 juni 29 juni etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en af scheids buffet U lïlü: Cüinfortcbsi Vertrekdata: 1825 mei 1, 8,15,22,29juni etc. Vertrekdata: 2 0 april IA, 18 mei/1,15 juni etc. Vertrekdata: 15,27 april 11,25 mei8,22 juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8