Inwonertal Hulst stabiel, Sluis en Terneuzen terug Belgische grensarbeiders verliezen Nauwelijks verbazing flink deel aftrek hypotheekrente vertraging Tractaatweg ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Disco Joy herleeft op New Year Party XXL Drie Koningentocht van buurtvereniging Disco Joy Cadzand herleeft in de Sporthal in Cadzand-Bad met een New Year Party XXL. De deuren openen vanavond om 23.00 uur. Dj's Team W. E. begint dan. Om middernacht neemt party dj-Fabian het stokje over, ge volgd door Empraca. Het feest duurt tot 4.00 uur en de toe gang is dertien euro. Traditioneel gaan in Hulst op dinsdag 6 januari Drie Konin gen op pad. Buurtvereniging den Dullaert tekent voor deze afsluiting van de kerstperiode. De deelnemende kinderen (met lampions) verzamelen om 18.30 uur aan het Van Ceu- lenplein. De tocht duurt ongeveer een half uurtje. Lezing Groei en Bloei over beleving tuinen Toonbeeld maand in teken van fotografie Tuindersvereniging Groei en Bloei houdt donderdag 8 janua ri vanaf 13.00 uur een nieuw jaarsreceptie in het Leeuwen kwartier in Terneuzen. Aanslui tend verzorgt Leo Groenleer een lezing over beleving van tuinen. Hij gaat in op het voeden van planten in moes- en siertuinen en het gazon. Toonbeeld staat de eerste maand van 2015 in het teken van de fotografie. In het kunst instituut kunnen liefhebbers van fotografie hun hart opha len met cursussen voor begin ners en gevorderden, voor se nioren en monteerders. Inlichtingen over het hele cur susaanbod: www.terneu- zen.nl/toonbeeld we er ook weer niet te overdreven over doen. Een vriend zei mij laatst dat hij het heel wat vond. Ik zei hem toen dat hij een veel gro ter besluit had genomen. Ik ga voor twee jaar weg, terwijl hij een besluit voor de rest van zijn leven heeft genomen. Hij is getrouwd." In Koerdistan richt Scheele, opge leid als weg- en waterbouwkundi ge, zich op sanitaire zaken in vluchtelingenkampen. „Er zijn op dit moment zo'n 800.000 vluchte lingen in dat deel van Irak. Een deel zit in kampen van de over heid, een ander deel in half afge bouwde panden. Koerdistan zat behoorlijk in de lift, er werd van alles gebouwd. Maar veel is niet af gekomen. Stel je voor; dat je op eens met heel veel mensen in een hotel zit, wat eigenlijk nog niet meer is dan een betonnen karkas. Geen drinkwater, geen voorzie ning om ontlasting te lozen... Dan heb je zo een epidemie te pakken. Het is aan mij om de leefbaarheid op die plekken te vergroten. Waar ik mij tijdens de missies voor De fensie op de infrastructuur richt te, gaat het nu veel meer om het acute welzijn van mensen." Eind januari laat Scheele De Val voor wat het is. Er zal in die twee jaar vast niet zoveel veranderen, want dat doet het er al jaren niet. Dat hij deze plek zou verlaten, had hij zelf lang niet kunnen be vroeden. „Als je mij zeven jaar ge leden had gevraagd hoe ik mijn toekomst had gezien, dan had ik vast het woord 'wethouder' laten vallen. Laatst zei iemand me nog dat hij het knap vond ik dat zo be wust met mijn toekomst bezig ben. Eigenlijk is dat helemaal niet zo. Ik maak bewust keuzes, maar heb geen lange route uitgestip peld. De omstandigheden en mijn levensovertuiging zijn er nu naar dat ik deze stap op dit mo ment kan maken. Ik pak het ge woon hoe het komt." Scheele is nu nog druk met de laatste zaken om zijn vertrek te re gelen. Een ding hoopt hij over eind te kunnen houden: zijn hob by als schaapscheerder. „Ik scheer zo'n veertig schapen per jaar, als een soort hommage aan mijn overleden vader. Als ik daar nu mee stop, weet ik dat het ook écht stopt. Ik krijg per jaar vier weken verlof, inclusief een retour ticket. Als het even kan, scheer ik in die vier weken schapen." De verschillen zijn groot. Hulst is dit jaar spekkoper. Jaar op jaar ver loor Hulst sinds 2010 meer dan honderd inwoners. De gemeente houdt het verlies dit jaar zeer be perkt, tot per saldo slechts acht in woners (van 27.387 naar 27.379). Terneuzen moet dit jaar in absolu te getallen de grootste veer laten, met een daling van het inwoner tal met 101 tot 54.602. In 2013 wa ren dat er slechts twee en in 2012 kwamen er zelfs per saldo vier in woners bij in Terneuzen. Het in wonertal van Sluis neemt al jaren af en opnieuw in 2014, min zestig tot 23.760. De goede score van Hulst is te danken aan de komst van meer nieuwe inwoners, met name uit België. De toestroom van Vlamin gen die op goedkopere woningen in Zeeuws-Vlaanderen afkomen, legt Hulst geen windeieren. Ter neuzen profiteerde in 2013 nog van een hoog vestigingsoverschot (plus 157), maar in 2014 is dat er per saldo nog maar plus één. Bijna evenveel mensen verhuis den uit Terneuzen als er binnen kwamen. Sluis doet het wat dat betreft beter: plus 28. Het aantal geboorten in heel Zeeuws-Vlaan deren is fors kleiner dan het aan tal sterfgevallen, wat de daling over de hele linie verklaart. Niet overal daalt het inwonertal. Lamswaarde en Kapellebrug doen het opvallend goed in Hulst, res pectievelijk plus 35 en 16. In Sluis won Oostburg 48 inwoners, waar mee Oostburg stuivertje wisselt met Breskens (min 42) als volk rijkste plaats; 4731 tegen 4690 in woners. In Terneuzen boerden Axel (min 49), Sluiskil (min 30) en vooral Sas van Gent (min 84, nu 3953 mensen) achteruit, maar stad Terneuzen wist juist meer in woners aan te trekken; plus 170 naar 25.147. Helemaal onrechtvaardig vindt Ivan Cools de belastingmaatregel niet. Hij is algemeen adviseur van de Stichting Grensarbeid en het Nederlands-Belgisch Centrum in het Belgische Kapellen. Neder land is naar het oordeel van Cools jarenlang erg royaal geweest voor grensarbeiders die in België wo nen en in Nederland werken. Alle hypotheeklasten - ook van de part ner die eventueel in België werkt - kwam sinds 2001 in aanmerking voor aftrek in Nederland. Met in gang van 1 januari geldt de aftrek alleen nog voor degene die in Ne derland werkt, tenzij hij of zij mi nimaal meer dan negentig pro cent van het gezinsinkomen in brengt. Nederland heeft de nieuwe belas tingmaatregel getroffen omdat de Europese Unie al tijden aandringt op beperking van de hypotheek- rente-aftrek en vanwege bezuini gingen. Cools kan dit wel billij ken, maar hij vindt de maatregel ook te rigoureus. Hij had het fat soenlijker gevonden als Neder land de regeling uitsluitend had ingevoerd voor nieuwe gevallen. „Mensen hebben op basis van al jarenlang bestaande regelgeving een huis gekocht. Zij hebben zich niet kunnen voorbereiden en wor den opeens geconfronteerd met een soms forse achteruitgang van hun jaarinkomen." Cools schat dat 20.000 tot 25.000 grensarbeiders in heel België wor den getroffen door de nieuwe re geling. Vooral de manier waarop de ver traagde aanleg - 2017 werd tot nu toe steeds als einddatum ge noemd - bekend is geworden, heeft De Feijter verrast. Het is dat één van de bewoners van Axelse Sassing, Eric van den Bossche, de website van de provincie goed volgt, anders was dit nieuws nog niet naar buiten gekomen. Van den Bossche moet verkassen voor verbreding van de Tractaatweg, maar heeft - evenals twee andere omwonenden - nog geen akkoord met de provincie over aankoop van zijn woning. De Feijter vindt de vertraging 'jammer'. „Het is goed voor Ter neuzen, voor de Zeeuws-Vlaamse economie, als die weg wordt ver dubbeld." Ze ziet er van de ande re kant ook wel een voordeel in. „De provincie heeft nu meer tijd om met bewoners van Axelse Sas sing en met grondeigenaren langs de Tractaatweg tot overeenstem ming te komen." WOENSDAG 31 DECEMBER 2014 CADZAND HULST TERNEUZEN TERNEUZEN Jaap Scheele gaat als noodhulpwerker aan de slag in vluchtelingenkampen in Koerdistan. „Deze stap past het best bij deze fase in mijn leven." foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het aantal inwoners van Zeeuws-Vlaanderen blijft afne men. In 2014 is het inwonertal ge daald met 169 tot 105.741, blijkt uit voorlopige cijfers van de ge meenten Hulst, Terneuzen en Sluis. De teruggang was in 2013 overi gens nog groter, min 179. door Harmen van der Werf terneuzen - Grensarbeiders die in België in een koophuis wonen en in Nederland werken, verliezen met ingang van 2015 een flink deel van de aftrek van hun hypotheek rente. Ze gaan er op jaarbasis 1500 tot zevenduizend euro op achter uit, afhankelijk van hun persoonlij ke omstandigheden. AXEL - Vreemd vindt ze het wel, maar dat de verbreding van de Tractaatweg (Terneuzen-Zelzate) pas in 2018 gereed zal zijn, ver baast Terneuzens raadslid Rian de Feijter nauwelijks. „De provincie is te laat begonnen met grondaanko- MAM pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 85