Duizenden mensen duiken de golven in ZEELAND 27 commentaar Nieuwjaarsduik wordt een 'eitje' COVRA plannen hebben amper milieu-effecten 2015 66 Sommigen komen elk jaar terug. Ze zijn verslaafd geraakt aan de nieuwjaarsduik PZC Baby: de leukste, mooiste en allerliefste baby's van 2014 vlissingen - Steeds meer mensen kiezen er voor om in de voormid dag van nieuwjaarsdag deel te ne men aan een nieuwjaarsduik. Don derdag duiken een paar duizend mensen in het Zeeuwse water. In totaal zijn er n nieuwjaarsdui ken in Zeeland. Westenschouwen, Domburg en Vlissingen zijn de grotere nieuwjaarsduiken in Zee land. Enkele honderden mensen spoelen daar het oude jaar af Breskens: bij Breskens aan zee 12.00 uur; Domburg: strand Noordduine 14.00 uur; Retranchement: strandpaviljoen de Zeemeeuw 12.00 uur; Vlissingen: Badstrand 13.30 uur; Westenschouwen: strand bij de trap 15.00 uur; Axel: de Kleine Kreek 13.30 uur; Dreischor: strandje aan de Greve- lingen aan de Adriaan Oudsweg 13.00 uur; Kortgene: bij de Paardekreek 13.00 uur; Veere: strandje Veerse Meer 14.00 uur; Walsoorden: bij de steiger van Perkpolder, 13.30 uur. Deelnemers worden bij deze nieuwjaarsduik beoordeeld op originele en grappi ge kleding; Wemeldinge: strandje bij cam ping Linda 15.00 uur; Vrouwenpolder: naaktstrand na- turistenduik 14.00 uur. 2014 was een record warm jaar en dat heeft effect op de tempera tuur van het zeewater Zeewater langs de kust 8 graden Op volle zee hier en daar 10 graden Luchttemperatuur 6 graden Watertemperatuur de laatste jaren rond deze tijd 6 graden Koudste nieuwjaarsduik was in 1997 toen het zes graden vroor BORSSELE - De milieueffecten van de uitbreidingen en nieuwbouw die de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) N.V. in Vlissingen-oost van plan zijn, zijn zeer beperkt. Het stralingsni veau neemt door de uitbreiding zeer licht toe, maar blijft ruim schoots binnen de normen, zowel bij normaal bedrijf als bij calami teiten. Tot die conclusie komt de Commissie m.e.r., die op verzoek van de minister van Economische Zaken een milieueffectrapport over de plannen van de COVRA heeft opgesteld. COVRA wil uit breiden en het radioactief afval anders over het terrein verdelen. De messen worden geslepen. Zeeuwen komen in verweer tegen de kortingen in de zorg. Dat is het nieuws van de dag. Is dit de trend voor volgend jaar? Zet het onbeha gen door of weegt het optimis me over de economie zwaar der? Vandaag heeft deze krant een bijlage met verwachtingen voor 2015. Daarin is aandacht voor de barsten in het polder model, door minder solidari teit en door grotere verschillen tussen arm en rijk. Maar er zijn ook nieuwe inzichten over wat vooruitgang zou moeten zijn. Méér dan alleen economische groei. Op het internationale to neel lijkt de geschiedenis zich te herhalen. Rusland is als van ouds de vijand. Gaat Duitsland dit varkentje voor ons wassen? De Duitse minister Frank-Wal ter Steinmeier hield de Russen ooit een spiegel voor. Hij citeer de Dostojevski: Goede tijden komen niet uit de hemel val len, die maken we zelf, ze zit ten in ons hart. Met dit besef kan iedereen 2015 in. lijks. Mensen doen het voor de kick. Sommigen komen elk jaar te rug. Ze zijn er verslaafd aan ge raakt." Behalve één keer, het moet ergens begin deze eeuw geweest zijn. „Er lag ijs op het strand en het was heel mistig. Toen waren er maar zes zwemmers." De laatste twee jaar is de duik in Vlissingen gegroeid van tweehon derd naar achthonderd deelne mers. „De zwemmers van vroeger doen niet meer mee. In plaats daarvan komen andere mensen, die we helemaal niet kennen. We zien Fransen, Belgen en Duitsers die hier op vakantie zijn. Maar ook vriendengroepen of mensen die op oudjaarsavond hebben afge- sproken dat ze mee gaan doen. 'Waar ben ik aan begonnen?', hoor ik ze dan zeggen." Potin viert oud en nieuw nooit in zijn geboorteland, omdat hij per se bij de duik wil zijn. Elk jaar ver schijnt hij met een andere hoed. „Dit jaar is het een hoge hoed. Ik heb er zelf lichtjes op geplakt. Voorheen stak ik een rotje af bij de start, maar dat mag niet meer van de gemeente. Daarom ge bruik ik nu een confetti-pistool." Hij geniet van de drukte. „Ik hou van zo'n grote happening. Men sen gaan in de gekste kledij het water in. Het is bijna carnaval. Je ziet dames in nachtjaponnen, of jongens met schorten waarop mei den in bikini zijn afgedrukt. Hoewel hij vroeger zelf wedstrijd zwemmer was, denkt Potin er niet aan om zelf de zee in te dui ken op Nieuwjaarsdag. „Er moet toch iemand zijn die in actie komt als er iets gebeurt. Mijn kin deren willen graag dat ik ook een keer mee doe." Hij lacht. „Maar ik vind het te koud." VLISSINGEN - Ook in 2015 houdt de ze krant weer de actie PZC Baby. Daarmee geven we een overzicht van alle kinderen die in 2014 in de provincie Zeeland zijn gebo ren. Bovendien gaan we via diver se stemrondes op zoek naar de Leukste Baby van 2014. Volgende week dinsdag - 6 janua ri - begint de actie. Op onze web site kunt u dan uw baby aanmel den, als hij of zij tenminste in 2014 in Zeeland is geboren. Ga naar www.pzc.nl/baby en volg de aanwijzingen. U kunt een foto van uw kind of kleinkind uploa- den, met de naam, geboorteda tum, woonplaats en eventuele broertjes en zusjes. Ook kunt u eventueel enkele bijzonderheden over de baby vermelden. Alle aan gemelde baby's worden, per ge meente, getoond op pzc.nl/baby. Bovendien plaatsen we alle foto's in een speciale bijlage, die ver schijnt op 31 januari. Baby's kunnen worden aange meld tot en met zondag 25 janua ri. Vervolgens gaan we op zoek naar de Leukste Baby van 2014. Eerst kan er bijna drie weken lang via internet worden gestemd tij dens de voorronde. Daaruit komt per gemeente een winnaar. Deze baby's dingen vervolgens mee in de finale, die een week duurt. Ook in de finale kan er via inter net worden gestemd. Voor de winnaars worden leuke prijzen beschikbaar gesteld. TERRA MARIS Wil WENSEN IEDEREEN MET HART VOOR HET ZEEUWSE LANDSCHAP EEN NATUURLIJK COED 201 5! WOENSDAG 31 DECEMBER 2014 een kick Thierry Potin De nieuwjaarsduik in Vlissingen start om 13.30 uur. Inschrijven vanaf 12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83