Duizenden mensen duiken de golven in Ring rond Antwerpen muurvast BNDeStem Baby: de mooiste van 2014 66 Sommigen komen elk jaar terug. Ze zijn verslaafd geraakt aan de nieuwjaarsduik ZEELAND 31 Nieuwjaarsduik wordt een 'eitje' COVRA plannen hebben amper milieu-effecten lijks. Mensen doen het voor de kick. Sommigen komen elk jaar te rug. Ze zijn er verslaafd aan ge raakt." Behalve één keer, het moet ergens begin deze eeuw geweest zijn. „Er lag ijs op het strand en het was heel mistig. Toen waren er maar zes zwemmers." De laatste twee jaar is de duik in Vlissingen gegroeid van tweehon derd naar achthonderd deelne mers. „De zwemmers van vroeger doen niet meer mee. In plaats daarvan komen andere mensen, die we helemaal niet kennen. We zien Fransen, Belgen en Duitsers die hier op vakantie zijn. Maar ook vriendengroepen of mensen die op oudjaarsavond hebben afge- sproken dat ze mee gaan doen. 'Waar ben ik aan begonnen?', hoor ik ze dan zeggen." Potin viert oud en nieuw nooit in zijn geboorteland, omdat hij per se bij de duik wil zijn. Elk jaar ver schijnt hij met een andere hoed. „Dit jaar is het een hoge hoed. Ik heb er zelf lichtjes op geplakt. Voorheen stak ik een rotje af bij de start, maar dat mag niet meer van de gemeente. Daarom ge bruik ik nu een confetti-pistool." Hij geniet van de drukte. „Ik hou van zo'n grote happening. Men sen gaan in de gekste kledij het water in. Het is bijna carnaval. Je ziet dames in nachtjaponnen, of jongens met schorten waarop mei den in bikini zijn afgedrukt. Hoewel hij vroeger zelf wedstrijd zwemmer was, denkt Potin er niet aan om zelf de zee in te dui ken op Nieuwjaarsdag. „Er moet toch iemand zijn die in actie komt als er iets gebeurt. Mijn kin deren willen graag dat ik ook een keer mee doe." Hij lacht. „Maar ik vind het te koud." vlissingen - Steeds meer mensen kiezen er voor om in de voormid dag van nieuwjaarsdag deel te ne men aan een nieuwjaarsduik. Don derdag duiken een paar duizend mensen in het Zeeuwse water. In totaal zijn er li nieuwjaarsdui ken in Zeeland. Westenschouwen, Domburg en Vlissingen zijn de grotere nieuwjaarsduiken in Zee land. Enkele honderden mensen spoelen daar het oude jaar af Breskens: bij Breskens aan zee 12.00 uur; Domburg: strand Noordduine 14.00 uur; Retranchement: strandpaviljoen de Zeemeeuw 12.00 uur; Vlissingen: Badstrand 13.30 uur; Westenschouwen: strand bij de trap 15.00 uur; Axel: de Kleine Kreek 13.30 uur; Dreischor: strandje aan de Greve- lingen aan de Adriaan Oudsweg 13.00 uur; Kortgene: bij de Paardekreek 13.00 uur; Veere: strandje Veerse Meer 14.00 uur; Walsoorden: bij de steiger van Perkpolder, 13.30 uur. Deelnemers worden bij deze nieuwjaarsduik beoordeeld op originele en grappi ge kleding; Wemeldinge: strandje bij cam ping Linda 15.00 uur; Vrouwenpolder: naaktstrand na- turistenduik 14.00 uur. 2014 was een record warm jaar en dat heeft effect op de tempera tuur van het zeewater Zeewater langs de kust 8 graden Op volle zee hier en daar 10 graden Luchttemperatuur 6 graden Watertemperatuur de laatste jaren rond deze tijd 6 graden Koudste nieuwjaarsduik was in 1997 toen het zes graden vroor ANTWERPEN - In de zoektocht naar een oplossing voor het verkeersin- farct in en rond de stad, is Ant werpen het afgelopen jaar geen stap dichterbij gekomen. Integen deel. Onlangs keurde de Europese Commissie de financiële construc tie voor de zo vurig gewenste Oos- terweelverbinding af. Daarom moet de Vlaamse regering het bouwconsortium Noriant een zo geheten verbrekingsvergoeding van in totaal 42 miljoen euro beta len. Noriant ziet dan wel af van een claim die ver boven de 300 miljoen euro zou uitkomen. De Vlaamse regering moet nu een nieuwe aanbesteding uit schrijven. De Europese commis sie vindt dat het moet, omdat het viaduct De Lange Wapper vervan gen is door tunnels. De uitspraak van de Europese Commissie komt niet als een verrassing, maar zorgt uiteraard voor veel vertraging. De actiegroep Ringland hoopt dat de Vlaamse regering nu wel in ziet dat overkapping van de ring noodzakelijk is om de stad leef baar te houden. Ringland heeft in middels 100.000 euro ingezameld om nieuwe studies te kunnen be kostigen. De resultaten van die studies worden volgend voorjaar gepresenteerd. BORSSELE - De milieueffecten van de uitbreidingen en nieuwbouw die de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) N.V. in Vlissingen-oost van plan zijn, zijn zeer beperkt. Het stralingsni veau neemt door de uitbreiding zeer licht toe, maar blijft ruim schoots binnen de normen, zowel bij normaal bedrijf als bij calami teiten. Tot die conclusie komt de Commissie m.e.r., die op verzoek van de minister van Economische Zaken een milieueffectrapport over de plannen van de COVRA heeft opgesteld. COVRA wil uit breiden en het radioactief afval anders over het terrein verdelen. TERNEUZEN - Ook in 2015 houdt de ze krant weer de actie BNDeStem Baby. Daarmee geven we een over zicht van alle kinderen die in 2014 in de provincie Zeeland zijn geboren. Volgende week dinsdag - 6 januari - begint de actie. Op onze website kunt u dan uw baby aanmelden, als hij of zij tenmin ste in 2014 in Zeeland is geboren. Ga naar www.bndestem.nl/baby en volg de aanwijzingen. U kunt een foto van uw kind of klein kind uploaden, met de naam, ge boortedatum, woonplaats en even tuele broertjes en zusjes. Ook kunt u eventueel enkele bijzon derheden over de baby vermel den. Alle aangemelde baby's wor den, per gemeente, getoond op bndestem.nl/baby. Bovendien plaatsen we alle foto's in een spe ciale bijlage, die verschijnt op 31 ja nuari. Baby's kunnen worden aan gemeld tot en met zondag 25 ja nuari. Vervolgens zoeken we de Leukste Baby van 2014. Eerst kan er bijna drie weken lang via inter net worden gestemd tijdens de voorronde. Daaruit komt per ge meente een winnaar. Deze baby's dingen vervolgens mee in de fina le, die een week duurt. Ook in de finale kan er via internet worden gestemd. Voor de winnaars zijn er leuke prijzen. TERRA MARIS Wil WENSEN IEDEREEN MET HART VOOR HET ZEEUWSE LANDSCHAP EEN NATUURLIJK COED 201 5! WOENSDAG 31 DECEMBER 2014 een kick Thierry Potin De nieuwjaarsduik in Vlissingen start om 13.30 uur. Inschrijven vanaf 12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68