Bieten en drinken Veel huisdierbezitters maken zich zorgen rond de jaarwisseling 44 Geen drinkwater, geen voorziening om ontlasting te lozen... Dan heb je zo een epidemie 26 ZEEUWS-VLAANDEREN NOODHULP Jaap Scheele uit De Val gaat voor twee jaar als noodhulpwerker aan de slag in vluchtelingenkampen in Koerdistan. Proost! Daarmee werd vorige week de aflevering over de Trappistenstraat in deze ru briek afgesloten. Naar nu blijkt niet eens zo een slechte afsluiter. Immers, niemand kon vertellen waarom de Trappistenstraat tus sen Philippine en de Zandstraat zo heet. Het bleef bij speculeren en het zag er naar uit dat de ver klaring in nevelen gehuld zou blij ven. Kan gebeuren. De Trappistenstraat was vroeger een drukke straat. Met boeren die er graag eentje innamen Tot dinsdagmiddag de oplossing zo maar het Terneuzens kantoor van BNDeStem binnenwandelde. In de persoon van Mare de Vlees- schauwer. woonachtig in Sas van Gent. „Maar afkomstig uit de pol ders bij Philippine", voegde hij er meteen aan toe. Hij schreef er twee prachtige boe ken over. Over de polders die hem na aan het hart liggen. Van water tot land en Het Vrije van Sluis. De geschiedenis van 1600 tot 1999 samengebald in enkele honder den pagina's. Maar daar gaat het nu niet om. Wel om de Trappis tenstraat. „Nog altijd staat er aan het eind van die straat een tramhuiské", be gint Mare de Vleesschauwer met zijn uitleg. „Uniek in Zeeuws-Vlaanderen, nergens an ders is zo een lauiske te zien. Dat is echt spoorwegerfgoed! Maar goed. Daar was ook een weegkot. Want op die plek werden veel bie ten uit de omliggende polders aangevoerd." Dus was er op die plek ook veel volk te vinden. „En wat wil dat volk", vraagt Mare de Vleesschau wer die zelf het antwoord geeft: „Drinken natuurlijk!" En dat kon. Want naast het huis dat er nu staat, was vroeger een café. „Daar gingen de boeren dus naartoe om wat in te nemen. On getwijfeld werd daar ook trappist geschonken." Zo simpel is het dus. „De straat naam is overigens niet eens zo oud. Ruim veertig jaar", zegt De Vleesschauwer nog. „Dat moet in de Sasse gemeentearchieven te rug te vinden zijn, want de raad heeft destijds goedkeuring gege ven. Hoe de straat daarvoor heet te, weet ik niet. Dat heb ik niet te rug kunnen vinden." Proost! VAL - Idyllischer kan niet. Heel se reen laat een paar eenden het wa ter rimpelen. Ze dobberen zorge loos rond in de plas. Niemand die hen stoort, ook jaap Scheele niet. Wat heeft hij vanuit zijn woning in de buurtschap Val (in de volks mond De Val) toch een fantas tisch uitzicht. Hij zou wel gek zijn om dat in te ruilen. En toch doet Scheele het, met zijn volle verstand. Jaap gaat voor ze ker twee jaar in het noorden van Irak wonen, in Koerdistan. Een maand geleden gaf hij zijn baan als hoofd omgeving, economie, vastgoed en openbare werken bij de gemeente Sluis op voor een rol bij noodhulporganisatie Medair. Zijn christelijke levensovertui ging en behoefte om zich nuttig te maken voor mensen die het moeilijk hebben, deden hem be sluiten het roer om te gooien. Hij had er ook alle gelegenheid voor. „Ik ben weer vrijgezel en heb geen kinderen. Behalve mijn baan waren er weinig echte hor des te nemen om tot deze stap te komen. Vorig jaar ben ik naar San tiago de Compostela gefietst. Tij dens die reis heb ik heel veel nage dacht over mijn bestaan. Dat was ook het moment dat ik besloot te stoppen als gemeenteraadslid voor het CDA in Terneuzen. Ik wilde meer vrijheid om een nieu we uitdaging aan te gaan." Afgelopen zomer kwam hij op het christelijke festival Greenbelt in Engeland in aanraking met noodhulporganisatie Medair. „Een week na thuiskomst heb ik mij ingeschreven. Medair bleek ook geïnteresseerd in mensen zon der heel veel uitzendervaring op het gebied van noodhulp. Ik ben als reservist bij de landmacht drie keer op missie geweest, twee keer in Afghanistan en een keer in Zuid-Irak. Maar dat was toch heel anders, het had meer met ontwik kelingswerk te maken. Nu gaat het om basisbehoeftes. Mensen, die op de vlucht zijn gegaan voor de terreurdaden van Islamitische Staat (IS), voorzien van water, on derdak, voedsel en kleding." Scheele kwam door een strenge selectieprocedure, waar onder meer een trainingsweek in Alaba ma deel van uitmaakte. „Jaarlijks krijgt Medair duizenden aanmel dingen, waarvan er uiteindelijk honderdtwintig op missie gaan. Het was een zware procedure, maar uiteindelijk ging de deur best soepel voor mij open. Het voelt ook goed, deze stap past het best bij deze fase in mijn leven." Op 24 november gaf Medair groen licht. „Ik had het mailt je amper binnen of ik zat al op ge sprek bij de gemeentesecretaris van Sluis. Die vroeg zich af of het dan nog wel zin had om mij in te werken in een nieuwe opzet van de gemeente-organisatie. Hij bood mij de kans snel te vertrek ken. Een week later zat ik thuis." Scheele wist toen nog niet waar Medair hem naartoe zou sturen. „Het leek er even op dat ik naar Zuid-Soedan zou gaan, maar uit eindelijk werd het Koerdistan. Mijn omgeving reageerde daar niet al te enthousiast op. Meteen doemen er beelden op van de schokkende daden van IS. Ik snap dat ook wel, maar waarom vluch ten al die mensen naar Koerdis tan? Omdat het daar veilig is. De kans dat mij in Zeeuws-Vlaande ren op mijn motor iets overkomt, acht ik groter dan dat mij daar iets gebeurt. Tel daar bij op dat ik voor een neutrale organisatie ga werken, die helemaal niets met geweld te maken heeft." Desondanks besteedt Medair heel veel aandacht aan veiligheid. „Ik moet er begin januari ook nog voor op training bij het hoofdkan toor in Zwitserland. Natuurlijk, het is een hele stap. Maar laten TERNEUZEN - Knallen, flitsen en on verwachte klappen: de jaarwisse ling is voor veel huisdieren een traumatische gebeurtenis. Sommi ge dieren krijgen zelfs kalmerende medicatie. Dierenarts Annette Burm van Die- renZiekenhuis Zeeuws-Vlaande ren krijgt veel vragen van ongeru ste baasjes. Mensen willen weten wat ze kunnen doen om de stress voor hun hond of kat in te per ken. „Het beste is om bij je dier te blijven", zegt Burm. „Als dat niet kan, is een pension in een buiten gebied een betere optie dan een dier alleen thuis laten." Het Die- renZiekenhuis verstrekt ook kal merende medicatie voor honden en katten. „Alprazolam is een me dicijn voor mensen wat op dieren ook een rustgevende werking en een blokkerend effect op het ge heugen heeft. Dieren herinneren zich de angstgevoelens voor het vuurwerk naderhand niet meer." Er zijn ook cd's met harde gelui den om je dier hieraan te laten wennen en er zijn homeopatische middelen die kalmerend zijn. Ook muziek opzetten helpt om het geluid van vuurwerk buiten te sluiten. „Konijnen en cavia's zullen ook schrikken van vuur werk maar laten dit minder mer ken dan honden en katten", ver telt Burm. Een donkere en rustige plek is wel voor alle dieren aan te raden. Marja Kok uit Terneuzen houdt haar poezen al twee dagen bin nen. Haar labrador Fleur van vijf jaar gaat morgen de hele dag aan de lijn. „Zodat ze niet weg kan lo pen als ze schrikt", vertelt ze. Kal meringsmiddelen geeft ze niet aan de dieren. „Om middernacht doe ik alsof er niets aan de hand is en daardoor blijft Fleur ook rus tig." En de poezen? „Die zitten de hele nacht onder het bed." Zeeuws-Vlaanderen kent talloze straten met aparte namen. In deze rubriek nemen we ze onder de loep en zoeken we naar de verklaring. Vandaag nog eens over de Trappis tenstraat bij Zandstraat. Het oude weegkotje in de Trappistenstraat waar vroeger ook een café stond, heeft betere tijden gekend, foto Camile Schelstraete door Romain van Damme Pak het hoe het komt door Raymond de Frel Jaap Scheele door Sophie Stockman Marja Kok met haar labrador Fleur, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65