Beeldentuin bij theater nr^rrcl- rr^rl nn ic De Wegwijzer mag niet dllgül gCUd.d.11 Ij worden aangelegd vervangen door surfzeil of plastic Antwerpse haven boekt opnieuw overslagrecord dankzij containers WALCHEREN 31 ujujüJ Op een strook grond van honderd bij tien meter willen de eigenaren van het theater een 'Akker van de verbeelding' aanleggen. Het is de bedoeling in de tuin eerst zes en op termijn vijftien 'groene ka mers' in te laten richten door kun stenaars en landschapsarchitec ten. Via de provincie zou De Weg wijzer daarvoor twintigduizend euro aan Europese subsidie krij gen. Omwonenden hebben bezwaar gemaakt tegen de plannen, omdat ze parkeer- en verkeersoverlast vrezen van bezoekers. In mei we zen burgemeester en wethouders van Middelburg de bezwaren van de hand, waarna de gemeente raad besloot het bestemmings plan te wijzigen. De bezwaarmakers spanden daar op een procedure aan bij de Raad van State en die hebben ze nu ge wonnen. Weliswaar vindt het rechtscollege het 'niet onaanne melijk' dat de ruimtelijke uitstra ling van de beeldentuin beperkt is, zoals de gemeente stelt, maar het raadsbesluit is 'onzorgvuldig voorbereid'. Aan het standpunt dat het plan niet tot een toename van verkeers- en parkeeroverlast zal leiden, ligt geen onderzoek ten grondslag. Dat had wel gemoe ten, vindt de Raad van State en daarom is het raadsbesluit vernie tigd. „Dat is balen", reageert theaterdi recteur Arnout Schop. De beelden tuin had eigenlijk dit jaar gereali seerd moeten zijn. Op die voor waarde is de Europese subsidie toegekend. Vanwege de zaak bij de Raad van State was er wel uit stel verleend. „Maar nu het raads besluit is vernietigd, zijn we die subsidie dus kwijt", aldus Schop. Hij gaat nog niet bij de pakken neerzitten, maar schat dat de beel dentuin mogelijk een jaar vertra ging oploopt. „De provincie vindt het een goed plan en de gemeen te ook. Dus ik verwacht dat we ook volgend jaar in aanmerking komen voor die subsidie. Maar ik zal wel moeten overleggen hoe nu verder. Op dit moment heb ik even geen idee." levert een luid, brommend geluid op: het koenckelen. Op oudejaars dag koenckelden de kinderen langs deuren om een snoepje te krijgen. De Eerste Yersekse Koenckelpot Fanfare koenckelt al lang niet meer uitsluitend met varkensbla zen, al blaast de slager („gelukkig hebben we er nog één") zijn bla zen op, hangt ze te drogen en voorziet er belangstellende koen- cklaars mee van een mooie brom. Jan van der Putten legt uit dat je heel gemakkelijk zelf een koen ckelpot kunt maken. „Je hebt een flink blik nodig, een tonnetje of een bloempot mag ook. In een bamboestokje maak je een kerf. Daartussen klem je de varkensblaas, een droge die je een beetje nat en soepel hebt ge maakt. Je zet hem vast met een touwtje. Dan keer je de blaas over de pot binnenstebuiten, zo strak mogelijk over de opening. Na een dag of wat drogen, is het vel net jes over de pot en rond het stokje gespannen. Even wrijven met een nat zeempje en je krijgt dat typi sche bromgeluid." De meeste leden van de Koenckel- potfanfare spelen niet meer op een pot met een varkensblaas. Over hun grote, glimmende verf blikken zit een mooi afgewerkt en goed na te spannen stuk surf zeil, al heeft een enkeling daar mee ook een mooi houten tonne tje bespannen. „Dat zijn allemaal duurzame pot ten, maar voor die ene keer in het jaar dat het publiek meedoet, kun je ook best een stukje vuilniszak pakken. Werkt net zo goed." Het havenbedrijf Antwerpen maakte gisteren al de voorlopige cijfers over 20t4 bekend. De totale overslag van goederen komt dit jaar - naar verwachting - uit op 298,8 miljoen ton. Dat betekent een stijging met 4,2 procent ten opzichte van 2023, wat toen al een recordjaar was. Antwerpen ontwikkelt zich meer en meer tot een echte container haven. De overslag van 'stalen do zen' is dit jaar gestegen met 5,6 procent tot ro8,r miljoen ton. Dé haven van België kruipt dankzij dit mooie groeicijfer langzaam in de richting van Rotterdam, waar vorig jaar 222.252 ton goederen in containers werd verscheept. Rot terdam heeft over 2024 nog geen cijfers bekend gemaakt, maar hal verwege dit jaar lag de groei daar lager dan bij de Belgische concur rent. De haven van Antwerpen pluste afgelopen jaar ook in de overslag van vloeibaar massagoed (plus 5,4 procent, onder meer olieproduc ten), maar zag de overslag van ge woon stukgoed (min 3,3 procent) en die van droge bulk (min 4,9 procent) dalen. Het laatste is voor al te wijten aan de sluiting van ko lencentrales. In totaal 23.978 zeeschepen deden dit jaar Antwerpen aan, wat 2,7 procent minder is dan in 2023. Dat er toch meer is overgeslagen, is te danken aan de inzet van grotere schepen. Antwerpen ontving dit jaar 265 containerschepen die meer dan ro.ooo TEU (twintig voetcontainers) kunnen vervoe ren. Dat zijn er 67 meer dan vorig jaar. De oliebollen van BLIEK HEESTERBAKKERS zijn in de AD Oliebollentest bekroond met een 7,S. Uier zijn wij natuurlijk erg trots op! Haar wist u ook dat onze oliebol een volledig lokaal product is? Alle grondstoffen voor onze oliebollen (met uitzondering van de rozijnen) worden met veel zorg en aandacht op Zeeuwse bodem verbouwd, waarna wij er de lekkerste oliebol van Zeeland mee bakken. Een Zeeuwse traktatie om trots op te zijn dus! 1«cm uifr en 0M1 i/e/iiWp- oy- 0"ebo/Jent( WOENSDAG 31 DECEMBER 2014 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland kan voorlopig geen beeldentuin aanleg gen. De Raad van State heeft een bestemmingsplanwijziging vernie tigd die dit mogelijk moest maken. Raad van State keurt be stemmingsplan af omdat geen onderzoek is gedaan naar verkeersoverlast .,STETE»SB«f HOEN CKLW Uiterst links zittend, René Rammeloo, achteraan met hoed, Rinus Scheele, daarvoor met zonnebril Jan van der Put ten. foto's Marcelle Davidse door Harmen van der Werf ANTWERPEN - De haven van Ant werpen blijft in de lift zitten. Het af gelopen jaar is alweer een overslag record geboekt, vooral dankzij een toename van de overslag van con tainers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55