'Een kip kan niet zo maar voor zichzelf zorgen9 Veere biedt minicampings te weinig rechtsbescherming 28 WALCHEREN Vlissingen kreeg er dit jaar 76 inwoners bij en Veere 63. Middelburg leed verlies, voor de tweede keer in drie jaar: min 40. MIDDELBURG - Het aantal inwo ners van Walcheren is dit jaar minder hard gegroeid dan vorig jaar. Er kwamen dit jaar 99 inwo ners bij. Zowel Vlissingen als Veere groeiden. Die kregen er res pectievelijk 76 en 63 inwoners bij. Middelburg daarentegen raakte 40 inwoners kwijt. Dat blijkt uit de voorlopige bevol kingscijfers die de gemeenten gis teren beschikbaar stelden. Die zijn vergeleken met de voorlopige cijfers van een jaar geleden. Voor het eerst sinds jaren is Vlis singen nu koploper op Walche ren, althans qua absolute groeicij fers. Die gemeente telde gisteren officieus 44.545 inwoners. Maar Veere boekte relatief gezien de grootste winst. In die gemeen te wonen nu zo'n 21.913 mensen. Voor het eerst sinds jaren neemt het aantal inwoners daar toe, na dat in voorgaande jaren al sprake was van afzwakkende krimp. Middelburg krabbelde vorig jaar grotendeels overeind na de sterke dip van twee jaar geleden. Maar die gemeente krijgt nu opnieuw verlies te verwerken. Al met al telde Walcheren giste ren officieus 114.099 inwoners. Dat zijn er 99 meer dan vorig jaar, 243 meer dan eind 2012 en nog al tijd 76 minder dan eind 2011. Middelburg is op Walcheren nog wel steeds de grootste gemeente. Er woonden daar gisteren 47.641 mensen. Vorig jaar kreeg Middelburg er 158 inwoners bij, waarmee het toen op Walcheren de snelst ge- groeiende gemeente was, na de dip van 2012 die de gemeente een verlies bracht van 200 inwoners. Meer nog dan vorig jaar is Middel burg een vrouwenstad. Er woon den gisteren 1.373 meer vrouwen dan mannen. Die verhouding is dit jaar nog wat verder scheef ge groeid. Het aantal vrouwen in Middelburg nam dit jaar zelfs nog wat toe (plus zeven), waar het aantal mannen met enkele tiental len daalde. Vlissingen zit nu alweer enkele ja ren in de lift. In 2012 moest die ge meente nog een verlies nemen van 71 inwoners, het jaar daarop boekte Vlissingen achttien men sen winst, en dit jaar kwamen er 76 inwoners bij. Er wonen er nu 44.545. In Vlissingen huizen nog net iets meer vrouwen (103 meer) dan mannen. Er kwamen dit jaar 64 mannen bij, terwijl het aantal vrouwen daalde met twaalf. Het sterfte-overschot in Vlissingen kromp. Weliswaar daalde het aan tal geboorten dit jaar met 23 tot een totaal van 383 kinderen, het aantal sterfgevallen daalde nog sterker: met 75 naar 424. De gemeente Veere ontworstelde zich dit jaar uit de krimpsfeer. Twee jaar geleden verloor die ge meente nog 48 inwoners, vorig jaar nog maar 32 en dit jaar kwa men er 63 inwoners bij. Er woonden gisteren 21.913 men sen. Er werden dit jaar iets meer kinderen geboren (169) dan er mensen overleden (159), en er ves tigden zich iets meer mensen (784) dan er vertrokken (731). Het pluimvee zit tijdelijk 'opge- hokt' vanwege de vogelgriep ver telt Roskam. De dierenarts houdt praktijk bij vader Piet. Op 'een landgoed dat alles in een dieren- zorg' herbergt' zoals senior het omschrijft. Naast de tijdelijke op vang voor hond en kat bewonen kippen, hanen, pauwen, geiten, schapen en egels permanent het terrein rondom dierenpension Melishoeve op de grens tussen Meliskerke en Grijpskerke. Zij kwamen aanlopen, aanvliegen of werden er gedropt. Piet Roskam (82): „Mensen snap pen niet dat kippen die ergens 'ge woond' hebben, niet zo maar in hun eentje ergens anders kunnen overleven. Ze zijn gewend voed sel te krijgen. Die kunnen dus niet zo maar voor zichzelf zorgen als ze in het wild gedumpt wor den. Bovendien zijn kippen onder elkaar niet echt vriendelijk. Als er een vreemde kip bij andere kip pen komt, wordt het knokken. Het zijn net asielzoekers, die hier ook niet direct welkom zijn." De pauwen scharrelen rond de weide met schapen en geiten en nemen af en toe bezit van het weggetje dat naar het pension leidt. De kippen en hanen lopen normaliter ook los rond, maar vo gelgriep gooide roet in het eten. Piet: „Tja, een cosmetische regel vind ik. Als je ziet hoeveel wilde vogels hier rondvliegen...." Het echtpaar Piet en Gré (81) Ros kam vangt dus ook gedumpt die- renspul op. Herplaatsing gebeurt nauwelijks. „We hebben ooit ze ven kippen naar een familie in Domburg gebracht. Verder blijft het spul hier", aldus Piet. „Boven dien, ze willen ook niet meer weg. Onze jongste zoon nam eens een stel pauwen mee." Grinni kend: „Die waren eerder terug dan hij." Gré vult aan; „Waar ze eten en drinken krijgen, blijven ze. En het is hier goed wonen voor de dieren. Voor ons trou wens ook. Lekker buiten." Het vuurwerk is inmiddels ver stomd en de dieren herpakken zich. Een van de pauwen gaat op het toegangshek zitten met een houding van 'dit is mijn thuis'. Door zijn toedoen kwam bij de Raad van State aan het licht dat het nieuwe beleid van de gemeen te Veere de bestaansrechten on dermijnt van vele minicampings. Bron van dat kwaad is het bestem mingsplan Buitengebied dat an derhalfjaar terug door de gemeen teraad is vastgesteld. Waarschu wingen van Van Leeuwen wer den daarbij in de wind geslagen. De Raad van State oordeelt nu on dubbelzinnig dat hij gelijk had: be staande campings die niet vol doen aan de nieuwe normen (zo als een aansluitende stuk land bouwgrond van minstens 4 hecta re) lopen het risico hun vergun ning te verliezen, bijvoorbeeld bij wijziging van eigendomsverhou dingen of andere omstandighe den. Dat risico treft met name ook mi- nicamping De Heksenketel (tus sen Vrouwenpolder en Veere), die gerund wordt door de zus van Van Leeuwen, en waarin hij zelf ook belangen heeft. De gemeente betwist al jarenlang (bestaans)- rechten van deze camping, tot dusver vergeefs. Nieuwste zet van de gemeente is een strafvordering omdat Van Leeuwen bij herhaling meer standplaatsen zou hebben geëxploiteerd dan toegelaten. Hij verkneukelt zich al op die straf zaak. „Neemt u van mij aan, de desbetreffende zitting zal ik tot een feestje maken!". De Raad van State heeft de ge- meente een halfjaar de tijd gege ven om het bestemmingsplan zo danig te repareren dat de rechten van bestaande campings alsnog worden beschermd. Zolang dat niet is gebeurd kunnen voor mini campings geen nieuwe vergunnin gen worden uitgegeven. Van Leeuwen trad niet alleen op als belangenbehartiger van De Heksenketel, hij vertegenwoordig de ook de Stichting Vrije Recrea tie, en enkele andere campings. De Raad van State schoot overig- tens nog meer gaten in het plan. Zo blijkt op onjuiste wijze ruimte te zijn gemaakt voor uitbreiding van de camping van Staatsbosbe heer in het Veerse Bos. Ook dat was door Van Leeuwen aange kaart. Verder blijkt de gemeente op on juiste gronden bouwmogelijkhe den te hebben beperkt van een boer in Meliskerke, van een paar- denhouderij bij Domburg en van De Heksenketel. In het Veerse Bos moeten mogelijkheden voor een laarzenpad en voor een trek schuit worden geschrapt. Van de acht beroepszaken tegen het plan zijn er drie afgewezen. SGP-wet- houder Jaap Melse (ruimtelijke ontwikkeling) verheelt niet wat tegenvallers te moeten incasse ren. Maar al met al heeft de ge meente volgens hem 'goed werk geleverd'. „Het is een joekel van een plan. Van de 103 zienswijzen kwamen er uiteindelijk maar acht tot de Raad van State, en daarvan zijn er nu vijf gegrond verklaard." en Veere groeien Vlissingen door Henk Postma door Annemarie Zevenbergen MELISKERKE - Kakelend en tokkend vliegen kippen en hanen in de bui- tenren uit elkaar als er in de direc te omgeving plots vuurwerk wordt afgestoken. Het graan van baasje Rob Roskam is ineens niet zo inte ressant meer. door Henk Postma domburg - Ze hadden het deze keer voor eens en voor altijd prima geregeld. Over het bestaansrecht van de meer dan 170 minicam pings zou voortaan geen onzeker heid meer bestaan, verkondigden de Veerse bestuurders twee jaar te rug nog met veel bravoure. Maar nu blijkt dat ze er, zoals Bram van Leeuwen het uitdrukt, ook toen weer 'een rommeltje van hebben gemaakt'. Raad van State veroordeelt Veere tot reparatie bestem mingsplan Buitengebied, na klacht Bram van Leeuwen Gré Roskam en haar zoon Rob met een van de kippen in de buitenren. Het pluimvee is daar tijdelijk opgehokt van wege de vogelgriep, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54