De blaas is Schildpad mascotte De Blokkendoos Kiek noe! 30 SCHOUWEN-DUIVELAND KOENCKELEN Vrienden van Siem schenken dit jaar 26 mille Kunst en Eer luidt jaar in met concert De Yersekse Koenckelpotfanfare koenckelt generaal majoor Knoll vandaag weer tot leven. SINT-ANNALAND - De Vrienden van Siem uit Sint-Annaland heb ben dit jaar liefst 26.000 euro op gehaald. Het gaat naar ziekenhui zen in Rotterdam en Knokke. De stichting Vrienden van Siem werd opgericht na het overlijden van Siem Vroegop (27) uit Sint-Annaland in 2006. Sinds die tijd zamelen zijn voetbalvrienden elk jaar geld in voor een goed doel op het gebied van kanker. Dat doen ze door het organiseren van allerlei activiteiten. Dit jaar werd geld opgehaald met onder meer het veilen van het eerste vaatje oesters, een herdenkingswandel tocht, een voetbaltoernooi en een eindejaarsbijeenkomst. De goede doelen van dit jaar zijn het Maasstad Ziekenhuis in Rot terdam en AZ Zeno Ziekenhuis in Knokke-Heist. Ze krijgen elk 13.000 euro. In het Belgische ziekenhuis wordt het geld ingezet voor de inrich ting van palliatieve kamers op de afdeling oncologie. ZIERIKZEE - De Koninklijke Har monie Kunst en Eer geeft zondag 11 januari een nieuwjaarsconcert in gebouw De Harmonie aan de Kaersemakerstraat in Zierikzee. Na de goede ervaringen de vorige jaren wil de muziekvereniging hier graag een traditie van maken. Het concert begint om 14.30 uur en omvat optredens van het har monie- en het leerlingenorkest. Beide orkesten staan onder lei ding van Cathy Kotoun. Het har monieorkest opent het concert met de mars Punjaub, gevolgd door Suite from Hymn of the Highlands (Philip Sparke), Celtic Child en Charles Chaplin. Na de pauze brengt het leerlingen orkest de volgende werken ten ge hore: Truly Dutch, Reaggae blues en Tap dance, Get funky en Lady Gaga mix. Het concert wordt be sloten met nog een optreden van het harmonieorkest. De toegang is gratis en de zaal gaat om 14 uur open. Iedere bezoeker wordt ver welkomd met een glaasje. yerseke - Koenckelen werd heel vroeger op veel meer plaatsen ge daan, al heette het op verreweg de meeste plaatsen rommelen. Ook op Tholen, waar de laatste rommelpotterij wegens te weinig belangstelling vorig jaar voor het laatst werd gehouden. Koenckelen of rommelen, de in grediënten zijn overal hetzelfde: een pot met een varkensblaas er overheen gespannen en een bam boe stokje daaraan vast. Met een vochtige vinger of een vochtig doekje over het bamboe wrijven, yerseke - Ze doen elk jaar wel wat anders, andere liedjes, andere grappen. De Eerste Yersekse Koeckelpotfanfare treedt in tal van verzorgings- en verpleeghui zen op. Maar op de dag waaraan de fanfare het bestaansrecht dankt, de laatste van het jaar, kwam er steeds minder publiek opdagen. „Kijk, we doen het in de eerste plaats voor de kinderen", zegt op richter Rinus Scheele. „En om eer lijk te zijn, die kwamen er nauwe lijks meer. Ze gooien ook niet meer, zoals vroeger, een klein rot je naar je benenmaar bijna van die militaire voetzoekers. Kortom: de kinderen bang, de ouders bang en wij, een fanfare van 40 man, ook doodsbenauwd." Sinds dit jaar is het afsteken van vuurwerk voor zessen verboden. Fanfarelid Jan Rammeloo heeft voor de rondgang een stel ver keersregelaars besteld en de poli tie is ook in de buurt. „Goede kans dat het nu minder eng is voor het publiek", zegt hij. Maar toch, om eens wat anders te doen dan anders, heeft de fanfare contact gezocht met de toneelver eniging Kom d'r is nae kieke. Die zal helpen met de wonderbaarlij ke wederopstanding van generaal majoor Knoll. Dat is een figuur uit de zestiende eeuw, die bij de kerk in Yerseke begraven ligt. Niet lang meer ove rigens, want de kastanjes zijn ziek en moeten gerooid. De graven zul len daarbij onwillekeurig worden geruimd. „Maar", vertelt Rinus Scheele, „de generaal was een goeie vent. Hij huwde een meisje uit Kruiningen die hier in Yerseke een heleboel straatarme familie had. De mees te mensen in Yerseke waren in die tijd straatarm. Knoll liet elk jaar op oudejaarsdag zogenaamde knollebroden bakken voor alle ar men in het dorp. Wij gaan die tra ditie in ere herstellen, al worden het knollebollen, luxe oliebollen, voor het publiek." De Koenckelpotfanfare gaat om 14.00 uur bij het Mulifunctioneel centrum op pad voor de rondgang Iedereen die met een koenckelpot mee wil lopen en mee wil zingen, is welkom. De stoet gaat richting Kerkplein, waar de fanfare bij het koenckelmonument enkele liede ren ten gehore zal brengen. Ver- De kinderen bang, hun ouders bang en wij, een fanfare van 40 man, ook doodsbenauwd. volgens komt Knoll met twee ad judanten om een hele grote var kensblaas op te laten. De kinde ren kunnen daarna hun eigen blaas, bruine balonnen, oplaten met een nieuwjaarsgroet eraan voor de eerlijke vinder. Onder de teruggestuurde kaartjes worden prijsjes verdeeld. De fanfare hoopt op meer belang stelling op het Kerkplein nu de pakkans voor te vroege knallers wel heel erg is toegenomen. Daar na trekt de fanfare al zingend, spe lend en koenckelend natuurlijk, naar Moerzicht, waar de zaal meestal al tjokvol zit om van het optreden te genieten. De Eerste Yersekse Koenckelpot fanfare bestaat sinds 1992. Met de fanfare wilden de Yersekenaren een oude gewoonte nieuw leven in blazen. „Vroeger gingen de kinderen niet in verenigingsverband, maar ge woon in kleine clubjes langs de deuren. Ze kregen een snoepje. Ze zongen twee liedjes: Klein Ziel tje of'fe Heb al zo lang met mijn koenckelpot gelopen. Die liedjes doen wij natuurlijk ook altijd. Maar daarnaast hebben er nog zo'n tachtig zelf gemaakt op be staande melodieën." Wie de liedjes wil leren, kijkt het best op de website van de fanfare: www.koenckelpotfanfare.nl „Dat moest van de kinderen. Als de schoolfotograaf kwam was het altijd van: „Waar is Thijs, want die moet ook op de foto", aldus Bep Quant. In de jaren zeventig was de schildpad de mascotte van kleuterschool De Blokkendoos in Brouwershaven. Een mobiele mascotte, want Thijs ging nogal eens aan de wandel. Om hem snel terug te kunnen vinden werd een touwtje door een gaatje in zijn schild gehaald en daar een ballon aan bevestigd. Het ontbrak Thijs aan niets. De kinderen namen slablaadjes voor hem mee en ook voor een comfor tabel plekje voor de winterslaap van Thijs werd gezorgd. De kinde ren op de foto: bovenste rij; Ralph van Dijk, Antoinette de Jonge, Wim Hartman, Mireille van der Zon, Michel Hendriks, Arno van der Weele, Nicole Beek, Arjen van Klassenfoto 's van Schouwen-Duiveland der Meer, Danny Meuldijk. Mid delste rij: Marius Berkelmans, Sas- kia Faas, Claudia Scharff, Bianca van Ast, Angelique van Dienst, Claudia van Ast, Almira van Don- ge. Onderste rij: Jeffrey Visser, Euge ne van der Ierssel, Danny Jonker, Karen Thijssen, Brigitte Eikhui zen, Martin Hanse, Jorg Bleijen- bergh, Marcel Duinhouwer, Reit- se van der Wekken en Johnny Le gerstee. Herinneringen aan schoolschild- pad Thijs, kleuterschool De blok kendoos, juffrouw Quant of kin deren op de foto? Mail naar kieknoe@gmail.com. Fanfare hoopt dat de door Mieke van der Jagt Rinus Scheele Twee koenckelpotten en een varkensblaas. De linkse pot heeft het model dat de meeste fanfareleden gebruiken: een verfblik met surfzeil erover. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Hij mocht op geen enkele schoolfoto van De Blokkendoos ontbreken, Thijs de schildpad. En ook op deze opname - een foto uit de collectie van oud-kleuterjuf Bep Quant - uit 1978 staat Thijs pontificaal. www.pzc.nl/kieknoe Meer schoolfoto's, zie www,pzc.nl /ki eknoe De kinderen van De Blokkendoos in 1978. Op de voorgrond Thijs de schild pad. foto collectie Bep Quant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48