Inwonertal gedaald met 32 personen PvdA scherp op het toegankelijk Mogelijk Glazen Huis maken van eilandelijke bushaltes bij Campus Cultura 66 Wij denken dat carbidschieten steeds populairder wordt 28 SCHOUWEN-DUIVELAND JAARWISSELING Vandaag wordt oudjaarsdag in Zierikzee gevierd met carbid. Een oude traditie rond de jaarwisseling. ZO WERKT CARBIDSCHIETEN ZIERIKZEE - Het inwonertal op Schouwen-Duiveland is het afgelo pen jaar licht gedaald. De gemeen te telt nu 33.827 inwoners. Dat zijn er 32 minder dan op 1 januari van dit jaar. De daling past bij de ver wachting dat de bevolking zal krim pen. In 2013 was de daling van het be volkingscijfer sterker. Toen daalde inwonertal met 198 personen. Wat in de bevolkingscijfers over 2014 opvalt is dat er meer mensen naar Schouwen-Duiveland zijn ge komen dan er vertrokken zijn. In totaal zijn 1019 mensen op het ei land komen wonen, terwijl 989 mensen vertrokken zijn. Het bevolkingscijfer wordt niet al leen bepaald door de vestigers en vertrekkers. Ook het sterftecijfer en het geboortecijfer zijn van in vloed. In 2014 zijn 335 inwoners overleden en zijn 273 baby's inge schreven. Verreweg de meeste ba by's zijn elders (in ziekenhuizen in Goes en Dirksland) geboren. Op Schouwen-Duiveland vinden weinig thuisbevallingen plaats vanwege het ontbreken van een ziekenhuis op korte afstand. De bevolkingscijfers geven vaak een schat aan informatie en weetjes. Zo telt Schouwen-Duive land al jaren meer vrouwen dan mannen. In totaal zijn er nu 17.108 vrouwen tegenover 16.719 mannen. Dit overschot aan vrou wen is vooral terug te zien in Zie- rikzee (335 meer vrouwen dan mannen) en Burgh-Haamstede (129 vrouwen meer). In bijvoor beeld Oosterland (plus 62), Scha- rendijke (plus 48) en Kerkwerve (plus 30) zijn de mannen juist in de meerderheid. De groei of afname in de afzonder lijke kernen laat een wisselend beeld zien. Zeven kernen hebben meer inwoners dan een jaar gele den. Het meest opvallend zijn Zonnemaire (plus 10), Zierikzee (plus 47) en Scharendijke (plus 21). De sterkste daler is Burgh- Haamstede. Daar zijn 66 inwo ners minder. Ook in Kerkwerve daalde het inwonertal relatief sterk met 29 personen. zierikzee - Een vriendenclubje leg de afgelopen maandagmiddag in een schuur aan de Hem in Zierik zee de laatste hand aan de voorbe reidingen voor een dagje Carbid- schieten. Vandaag vanaf 10.00 uur gaan ze 'los' op een braakliggend terrein aan de Regenwulp in Zierik zee, nabij de frituur Plan West. Op een stevige stalen constructie liggen zeven felgroene melkbus sen en twee met de hand beschil derde bussen met oud-Hollandse streekmotieven. Ongetwijfeld ooit de trots van de maker ge weest en waarschijnlijk stonden de handbeschilderde bussen in de kamer te pronken of deden ze in de hal dienst als paraplubak. Nu liggen ze op het stalen rek. Ste vig vastgesnoerd om straks tien tallen ballen uit te braken wat ge paard gaat met enorme knallen. Op grond ligt naast een lasappa raat een begin van een frame van een tweede rek waar nog eens drie melkbussen op komen te staan. „Twaalf bussen in totaal", zegt Marijn Kaashoek met een grote grijns. De groep is vastbeslo ten nog eens flink te genieten nu het onverwacht weer mag. Dat zag er twee maanden geleden nog heel anders uit. Toen bleek dat in de nieuwe Algemene Plaat selijke Verordening (APV) een re gel was opgenomen dat carbid- schieten in de bebouwde kom niet meer mocht. De groep zou dan moeten uitwijken naar een boerderij in het buitengebied, maar dat wilde ze niet. Dus gin gen de vrienden naar het gemeen tehuis om tijdens de commissie vergadering in te spreken. „Ik vind het leuk hoe het is opgepakt door de gemeenteraad. Dat had ik ik niet verwacht", zegt Dave Hen- drinks. De gemeenteraad heeft de nieuwe APV van tafel geveegd en daardoor mag het carbidschieten gewoon doorgaan. In de schuur aan de Hem komen nog meer hulptroepen binnenlo pen. „Ha, daar is Damian, die is van de catering." Waar de friteuse is, vraagt iemand. „Die staat nog te weken bij mijn moeder." Dave Hendrinks meldt dat hij twee brandblussers achterin de auto heeft liggen. „Poederblussers ZIERIKZEE - Hoe toegankelijk zijn de bushaltes op Schouwen-Duive land. Dat vraagt de raadsfractie van de Partij van de Arbeid zich af. De fractie heeft hierover vragen ge steld aan B en W omdat uit het Hal teplan van de Provincie Zeeland blijkt dat eind 2016 tachtig pro cent van alle haltes volledig toegan kelijk moet zijn. In het Halteplan staat bijvoor beeld dat de looproutes goed moe ten zijn, dat rolstoelgebruikers de ruimte moeten hebben en dat de hoogte van de halte afgestemd moet zijn op de hoogte van de bussen. Het college van B en W blijkt al leen nog geen goed antwoord te kunnen geven op de vragen van de fractie omdat gegevens ontbre ken. Het college verwacht eind ja nuari pas een overzicht te kun nen geven. „Er is nog heel veel onzeker" con stateert Petri d'Anjou, fractievoor zitter. „Dat is waar het nu op hangt." Een van de onzekerheden zit volgens D'Anjou in de nieuwe dienstregeling. „Ik ben heel be nieuwd hoe de dienstregeling er uit gaat zien. Gaan er nog onren dabele bussen verdwijnen? Onder andere voor scholieren is dat heel belangrijk en voor de leefbaar heid in de kleine kernen", zegt D'Anjou. Zij zegt de ontwikkelin gen de komende tijd nauwlettend te blijven volgen. Om de doelstellingen te halen zou er in ieder geval geïnvesteerd moeten worden in de drukke bus haltes. Op Schouwen-Duiveland gaat het dan om de haltes Gracht- weg en Sas in Zierikzee, het Transferium in Renesse en de bus halte in Bruinisse. Deze haltes vol doen nu nog niet aan de huidige kwaliteitseisen. Uiteindelijk moet in iedere kern een goed toeganke lijke bushalte komen. ZIERIKZEE - De wijkgroepering Hart van Poortambacht in Zierikzee heeft plannen om volgend jaar tij dens de Serious Requestweek in Zierikzee een lokaal Glazen Huis in te richten. Als locatie wordt ge dacht aan het terrein van Campus Cultura aan het Hatfieldpark. Hart van Poortambacht wil de me ning van de bewoners daarover peilen. Ook zoekt deze organisa tie vrijwilligers die bereid zijn mee te werken aan niet alleen de opzet van een lokaal Glazen Huis, maar ook aan het realiseren van andere activiteiten voor deze woonwijk. Zo zijn er plannen voor een tweede editie van een huttendorp en voor wederom een opschoondag, samen met de scho len. Andere plannen betreffen het organiseren van activiteiten voor jong en oud in het nieuwe natuur gebied aan de rand van Poortam bacht. Dit in samenwerking met Natuurmonumenten. Ook wil de organisatie de Poortambacht-wijk- krant 'Portaal' voortzetten. De wijkgroepering wil deze plannen verder bespreken tijdens de nieuwjaarsontmoeting vrijdag 9 januari van 17 tot 19 uur in het leescafé van Campus Cultura. Aanmelden: hartvanpoort- ambacht@hotmail.com carbid ca. 100 gr. Gaatje van 6 mm om het gas aan te steken water ca 150 ml 3 In de bus vindt een chemische reactie plaats waardoor er acetyleengas ontstaat. Als je met carbid wilt schieten ga je als volgt te werk: IStop carbid in een melkbus en maak het nat met een beetje water 2 Sluit de bus goed af met een deksel of een een bal. Het resultaat is dat het deksel of de bal van de bus schieten en tientallen meters verderop terechtko men. Na ongeveer 50 seconden is er genoeg gas in de bus. Houd een vlammetje voor het gaten het mengsel ontploft met een dreunende knal. door Melita Lanting 'We gaan wat verder door Melita Lanting Dave Hendrinks door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46