Oude grootheden, hedendaagse ster ren. Cultureel Ne derland pakt er mee uit en kleurt het komende jaar. I woensdag 3i december 20141 /ooruitblik 2015 et geboorte huis van Vin cent van Gogh (1853- 1890) in het grensdorp Zundert is voor de meeste Japanse toeristen een korte tussenstop tijdens de busreis van Amsterdam naar Brug ge. De Japanners razen door het huis, fotograferen het kerkje waar Vincents vader predikte en sprin ten terug de bus in. Wat tot nu toe leek op een plaspauze groeit in het Van Goghjaar 2015 uit tot een echte Van Goghbeleving. De toeristen moeten niet alleen de schilderijen zien in het Van Goghmuseum in Amsterdam en het Kröller-Müller Museum in Ot- terlo, maar gaan ook op zoek naar de wortels van Van Gogh in Bra bant. Het Van Goghhuis in Zun dert, de net geopende Van Gogh- kerk in Etten-Leur, Van Goghvilla- ge in Nuenen, Vincents tekenlo kaal in Tilburg en het Noordbra bants Museum in Den Bosch heb ben komend jaar tal van exposi ties en activiteiten die de toerist naar de geboortegrond van de schilder moeten lokken. En wie er dan nog geen genoeg van heeft, kan verder door. Naar de Belgische mijnstreek Borinage bijvoorbeeld, waar Mons (Bergen) Geheel boven: scène uit de film The tribe Beneden met de klok mee: Roos van Erkel (links) en Jim Bakkum spelen in Het meisje met het rode haar, Xander van Vledder als Wil lem Ruis; auteur Jonathan Franzen en Vincent van Gogh (zelfportret). Foto's Amstel Films, Rik Besselink, Janke Dekker, Hollandse Hoogte en Musée d'Orsay Paris. van onze redactie cultuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41